img
Loader
Beograd, 29°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Međunarodni praznik rada

Protesti prvog maja: „Nastavljamo našu borbu protiv korupcije“

01. мај 2025, 17:06 K. S.
Foto: Vreme
Protest pred zgradom Vlade
Copied

Protesti širom Srbije održani su na Međunarodni praznik rada kada je obeleženo i šest meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Šta se dogodilo u Beogradu, Novom Sadu i Nišu?

Na Međunarodni praznik rada, 1. maja, u Srbiji se ove godine obeležava tačno šest meseci po padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu.

U Beogradu pred zgradom Vlade Srbije zajednički protest organizovali su studenti i sindikati. Protest je počeo u 14 časova.

Foto: Vreme
Protest u Beogradu

Studenti proglasili kraj okupljanja 

Grupa građana koja je bila na protestu ispred zgrade Vlade uputila se nešto posle 16 časova ka Pionirskom parku, iako su studenti proglasili kraj okupljanja, javlja reporterka FoNeta.

Kordon policije ih razdvaja, dok iz pravca parlamenta dolaze pripadnici jedinica za razbijanje demonstracija.

Građani uzvikuju „pumpaj“ i „ko ne skače taj je ćaci“.

Obraćanje na platou

Na skupu su se obratili studenti i predstavnici sindikata.

Predsednih udruženih sindikata Sloga Željko Veselinović rekao je da su studenti ujedini sindikate, da stanu zajedno na jednu binu, prenosi N1.

„Pre 140 godina su se neki ljudi borili da imamo kakva-takva prava. Danas neoliberalni kapitalizam gazi ljude i njihova prava. Kapital i profit u na prvom mestu, čovek ne postoji. Vi, mladi ljudi, sigurno neće dozvoliti da vas neko tera da nosite pelene u jednoj Juri… Mi se protiv toga borimo godinama, ali nam institucije ne daju“, rekao je on.

Zoran Marković ispred Saveza samostalnih sindikata Srbije je pitao da li je pravda, ako strani investitori (čiji je dolazak pozdravio) radnike u Srbiji plaća tri evra po satu, a isto ili manje kvalifikovane radnike kod kuće plaća 10.

„Moramo da kažemo – nećemo minimalac!”, naveo je Marković.

Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije
Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije
Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije
Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije
Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije

Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata, rekao je da su izmene Zakona o radu i Zakona o štrajku samo početak.

„Ovde smo i zbog ovih mladih. Šta ćemo sa frilenserima? Rade, plaćaju porez, a nemaju nikakvu sigurnost? I to treba regulisati. Šta ćemo sa onima koji nemaju 65 godina, a imaju više od 40 godina staža – umanjena im je penzija zauvek. Ukinuti Zakon o agencijskom zapošljavanju, šta će nam to? Očekujemo da što pre krenemo u kvalitetan socijalni dijalog. Ministri su novi, pa nek se pokažu“, rekao je on.

Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije
Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije
Protest ispred Vlade Srbije Foto: Vreme
Protest ispred Vlade Srbije

Predsednica Sindikata „Nezavisnost“ Čedanka Andrić rekla je da je radno zakonodavstvo prioritet za koji će se zajedno zalagati.

Kazala je da imaju kapacitete da predlože najbolja rešenja za izmene ovih zakona i da Vlada i ministarstvo moraju da reaguju hitno.

„Neće se ovi zakoni promeniti preko noći, ali neće ni naše strpljenje biti večno“, rekla je ona.

Šta kažu studenti?

Jedan student je rekao da oni traže pravdu za preminule i povređene žrtve korupcije u Novom Sadu.

Istakao je da su zgorženi što njihovi zahtevi nisu ispunjeni.

„Našu borbu protiv korupcije nastavaljamo i na drugi način. Borba protiv korupcije vodi se i na radnim mestima. Zato tražimo izmenu Zakona o radu i Zakona o štrajku, koji će vratiti dostojanstvo svim radnicima“, kazao je on, istakavši da studenti daju podršku sindikalcima.

16 minuta tišine

Nakon obraćanja govornika, ispred Vlade Srbije održano je 16 minuta tišine.

https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/05/1223.mp4

U 16 sati predstavnici su Vladi Srbije predali zahteve kojima se traže izmene Zakona o radu i Zakona o štrajku.

Skupovi sindikata

Sindikat „Nezavisnost“ organizovao je skup na Trgu Slavija kod spomenika Dimitriju Tucoviću, pod nazivom „Sindikat zna – za radnički i demokratski restart“.

Na protestu na Trgu Slavija predstavljen je „Slobodni dnevnik“ koji su pripremili radnici Radio-televizije Vojvodine.

Posle predstavljanja „Dnevnika“, Nemanja Grujin istakao je da će u četvrtak (1. maj) biti održan veliki protest studenata i radnika koji će Vladi predati zahteve za izmene Zakona o radu i Zakon o štrajku.

Naglašeno je da studenti i udruženi sindikati mogu napraviti zajednički pritisak i radikalizaciju u daljim protestima i štrajkovima na kojima će se tražiti ispunjenje zahteva.

Ovaj skup završio se u 14 sati čitanjem Prvomajskog proglasa.

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) organizuje akciju u Knez Mihailovoj ulici. U 13 sati okupljenima se obratila predsednica ASNS Ranka Savić. U 13.30 krenuli su ka Vladi Srbije.

Saveza samostalnih sindikata Srbije od 12 časova organizovao je okupljanje na Trgu Nikole Pašića, odakle su otišli do Vlade Srbije.

Skup SSSS-a na Trgu Nikole Pašića
Foto: FoNet/Katarina Stankov
Skup SSSS-a na Trgu Nikole Pašića

Spomen-ploča u Novom Sad

Studenti i građani u Novom Sadu održali su 21 minut tišine za stradale u rušenju nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu, kao i za petoro stradalih na farmi u okolini Topole.

Foto: FoNet/021
Odata je počast stradalima u padu nadstrešnice
Foto: FoNet/021
Novi Sad pamti
Foto: FoNet/021
Cveće za stradale
Foto: FoNet/021
Skup u Novom Sadu

Posle tišine pred železničkom stanicom u Novom Sadu postavljena je memorijalna ploča, a kako su saopštili studenti, a zatim su u protestnoj šetnji otišli do Mosta slobode.

Studenti i građani proglasili su Železničku stanicu u Novom Sadu za memorijalni centar, rekao je danas jedan student na protestu u Novom Sadu.

Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin ocenio je da način na koji je kod Železničke stanice postavljena spomen-ploča predstavlja zloupotrebu nesreće.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Žarko Mićin (@zarkomicin)

Privođenje vozača u Novom Sadu

Tokom protestne šetnje u Novom Sadu do Mosta slobode, vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.

Tokom protestne šetnje do Mosta slobode, vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.#NoviSad pic.twitter.com/ZdJWauu2JA

— Radio 021 (@Radio021) May 1, 2025

Građani su nakon toga orkužili automobil kako ne bi bilo štete.

Policija je privela vozača i suvozača, prenosi Radio 021.

Okupljanje u Novom Sadu

Protestno okupljanje, na koje su meštani novosadskih opština došli iz različitih pravaca u nekoliko kolona, počeo je u 11.52, kod zgrade železničke stanice, tačno u vreme kada se pre šest meseci obrušila nadstrešnica. Održan je 21 minut tišine – za 16 žrtava rušenja nadstrešnice i petoro stradalih na farmi u okolini Topole.

Studenti su prekrili bilborde transparentima o aferama vlasti. Kako je ranije najavljeno, na Mostu slobode održani su govori.

Foto: FoNet/021
Bilbord

Okupljeni su sa Mosta slobode otišli do Limanskog parka, gde su na platou postavljene crne stolice sa imenima stradalih.

Foto: FoNet/021
Stolice za stradale

Takođe, univerzitetski profesori postavili su izložbu koja se osvrće i na radnike i radna prava.

Skupovi u Beogradu

Studenti, radnici i veliki broj gražana obeležavaju zajedno u Beogradu Dan rada, solidarnosti i zajedničke borbe, a pre svega šest meseci od pada nadstrešnice na zgradi železničke stanice u Novom Sadu, kada je stradalo 14 ljudi, a broj žrtava kasnije je porastao na 16.

Studenti su na zvaničnim nalozima na mrežama prethodno su najavili radikalizaciju protesta koji traju duže od pet meseci.

„Ovog trenutka naša borba prelazi u sledeću fazu. Više ne stojimo samo u blokadama. Ovo je korak ka radikalizaciji koja će omogućiti nove vidove pritiska. Zakon o radu i zakon o štrajku temelji su sistema eksploatacije. Oni štite vlast, a ne radnike i ti zakoni se moraju promeniti. Borimo se za pravo na život bez straha, za radnike, za studente, za sve nas!“ naveli su studenti u blokadi na zvaničnim nalozima, na društvenim mrežama.

Studenti su se prethodno pridružili skupovima koji su sindikati, povodom Međunarodnog praznika rada, organizovali na nekoliko lokacija u Beograda.

„Pozivamo sve građane da 1. maja svojim prisustvom podrže opravdane radničke i studentske zahteve“, navodi se u zajedničkom saopštenju, koje su potpisali predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović, predsednica UGS „Nezavisnost“ Čedanka Andrić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić, predsednik USS „Sloga“ Željko Veselinović i predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović, prenosi Nova.

Pridružuju se i prosvetari

Pozivu na protest odazvali su se i prosvetari, pa su iz Foruma beogradskih gimnazija pozvali sve prosvetne radnike koji se bore za kvalitetno obrazovanje, da se danas u 14 sati okupe na velikom protestu studenata i sindikalaca, piše Nova.

U saopštenju, Forum je podsetio da je još tokom velike obustave nastave i štrajka prosvetnih radnika koji je počeo 20. januara ove godine, prepoznao potrebu da se postojeći zakon o štrajku u određenim tačkama izmeni i istakao da je njihov cilj donošenje pravednog zakona o štrajku i zakona o radu.

Skup u Nišu

Povodom šest meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je nastradalo 16 ljudi, neformalna grupa studenata u Nišu organizuje komemorativni skup 1. maja. Okupljanje je kod Osnovnog suda u 20 sati.

Nakon okupljanja, kolona će krenuti ka mostu kod Tvrđave, gde će odati poštu nastradalima 16-minutnom tišinom, pišu Južne vesti.

Studenti u blokadi u Nišu podsećaju da njihovi zahtevi i dalje nisu ispunjeni i da za smrt 16 osoba u Novom Sadu niko nije odgovarao.

Izvor: FoNet/Nova S/021.rs/Vreme/Južne vesti

Tagovi:

Protesti Prvi maj Sindikati Studenti u blokadi
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Blokade širom Srbije

01.јул 2025. M. L. J.

BLOG Čovek motkom udarao građane u Skenderbegovoj

Studenti i građanski zborovi nastavljaju sa blokadama saobraćajnica. Jedan automobil pokušao je da probije blokadu u Zemunu i tom prilikom povređena je jedna žena. Nove blokade u Nišu i Novom sadu

Kosjerić

01.јул 2025. B. B.

U Kosjeriću na ponovljenim izborima pobedila SNS

Na izbornom mestu 25 Elan u Kosjeriću na ponovljenim lokalnim izborima pobedila je Srpsla napredna stranka sa 197 glasova, dok je lista „Ujedinjeni za Kosjerić“ osvojila 153 glasa

Kosjerić

01.јул 2025. B. B.

Završeni ponovljeni izbori u Kosjeriću, prisutno mnogo policije

U Kosjeriću su održani ponovljeni lokalni izbori na biračkom mestu 25

Srbobran

01.јул 2025. Novak Markovic

Akademik pretučen u prostorijama SNS-a

Građanski pokret Bravo saopštio je da je u prostorijama Srpske napredne stranke u Srbobranu u 30. juna uveče pretučen akademik Jovan P. Šetrajčić

Pretnje i pritisci

01.јул 2025. Novak Markovic

Prevoznik kome su uništili firmu zbog podrške studentima pokušao da se spali u znak protesta

Prevoznik Milomir Jaćimović, kome su uništeni autobusi zbog toga što je vozio studente na proteste, pokušao je da se spali ispred prostorija SNS-a u Novom Sadu. Prethodno je policija uhapsila njegovog maloletnog sina koji je lepio plakate po prostorijama SNS-a

Komentar

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji

Komentar

Narodno blokiranje Srbije

Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati

Filip Švarm

Komentar

Nasilje je počelo u 21:42 – pre trinaest godina

Pobunjeni studenti i narod mogu da bace pokoju kamenicu, ali ne mogu biti zbilja „nasilni“. Jer, Srbija je odavno u modusu samoodbrane od režimskog nasilja, onog koje uništava i briše živote

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1799
Poslednje izdanje

Vojska i municija

Muke “vrhovnog komandanta” Pretplati se
Kulturna politika

Čitajte ratne i druge zločince

Košarka

Skupocena pojačanja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure