
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju nastavili su da blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku u Beogradu
Zbog blokada javnog servisa su za saobraćaj zatvoreni deo Takovske ulice, Ilije Garašanina i Majora Ilića. Studenti i građani i 19. aprila blokiraju ulaze u objekte Radio-televizije Srbije u Takovskoj i Aberdarevoj ulici, kao i studije na Košutnjaku onemogućavajući zaposlene da uđu u zgrade javnog servisa.
Studenti su plato ispred RTS-a u potpunosti izmenili u duhu sa svojim aktivnostima i zahtevima, pa su tako taj prostor preimenovali u „Trg rektora Vladana Đokića“.
Okupljeni prave buku duvajući u pištaljke i vulvuzele, a čuju se i povici „niko nije umoran, RTS je blokiran“.
Na terasi Dečjeg kulturnog centra i dalje se nalaze studentski transparenti, a najupečatljiviji je onaj na kom piše „Radio-televizija studenata“.
Situacija je praznična i protiče bez incidenata. Ulice u kojima se organizuju blokade i dalje su zatvorene za saobraćaj. O bezbednosti učesnika skupa vode računa pripadnici Javnog reda i mira iz Policijske uprave za Beograd, Uprava kriminalističke policije i saobraćajna policija.
RTS, koji je maliciozno preneo komentar Filipa Švarma, je javio da je zbog otežanih okolnosti rada izazvanih blokadom primoran da prilagodi programsku šemu. Podneta je i krivična prijava Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica i je zatraženo reagovanje međunarodnih institucija.
Veliki broj studenata iz Novog Pazara stigao je u Beograd, a kako su najavili preko društvenih mreža, tu su da odmene kolege i građane Srbije u blokadi ispred RTS-a, kako bi oni proslavili Uskrs u krugu porodice.
Zašto je blokiran RTS?
Cilj ovog protesta je da se raspiše novi konkurs za članove saveta REM-a ili „da se RTS ugasi”. Iako studenti redari ne dozvoljavaju ulazak u zgradu RTS-a u Takovskoj 10, neki zaposleni nalazili su načine da odu na posao.
„Pored ćevabdžinice sa zadnje strane RTS-a, zaposleni su uspeli da uđu. To je zato što je tamo bilo samo pet redara. Ostale smo uspeli da blokiramo“, objašnjavali su redari.
Ranije je objavljeno da je jedan broj radnika RTS-a kroz pomenuti lokal ušao u zgradu Javnog servisa, ali sa pola sata zakašnjenja, zbog čega je kasnio i početak jutarnjeg programa i to nekoliko dana.
Blokade RTV-a i RTS-a su započele zbog načina na koji javni servis izveštava o studentskim protestima i studentima biciklistima koji voze do Strazbura. Bez obzira na zahteve studenata i blokadu koja je u toku, RTS i dalje emituje program, ali uz značajne poteškoće.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve