Svet
Južnokorejska opozicija traži ostavku predsednika Juna
Nakon što je južnokorejski predsednik u utorak proglasio vanredno stanje, a parlament iste večeri ukinuo, opozicioni poslanici u sredu zatražili su njegovu ostavku
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol je označio akcije opozicije kao „jasno antidržavno ponašanje koje ima za cilj podsticanje pobune“
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasio je vanredno stanje u nenajavljenom televizijskom obraćanju optužujući glavnu opozicionu stranku u zemlji za simpatije prema Severnoj Koreji i za antidržavne aktivnosti.
Jun nije rekao koje će konkretne mere biti preduzete. On je citirao predlog opozicione Demokratske stranke, koja ima većinu u parlamentu, za opoziv najviših tužilaca i odbijanje vladinog budžeta.
Jun je označio akcije opozicije kao „jasno antidržavno ponašanje koje ima za cilj podsticanje pobune“ i istakao da su ti akti „paralizovali državne poslove i pretvorili Narodnu skupštinu u jazbinu kriminalaca“, piše CNN.
On je opisao vanredno stanje kao neophodnu meru za iskorenjivanje ovih „besramnih pro-severnih antidržavnih snaga“. Tu odluku je opravdao kao ključnu za zaštitu sloboda i bezbednost ljudi, obezbeđivanje održivosti zemlje i prenošenje stabilne nacije budućim generacijama.
Police have been deployed at the entrance to the National Assembly Building in Seoul, following South Korean President Yoon Suk Yeol having declared Martial Law. pic.twitter.com/El0halVKHK
— OSINTdefender (@sentdefender) December 3, 2024
„Raj za drogu“
Jun je optužio opoziciju da je pretvorila naciju u „raj za drogu“ i stvorila stanje haosa koje je štetno po javnu bezbednost i egzistenciju. Ocenio je da Demokratska stranka pokušava da zbaci liberalni demokratski sistem.
„Narodna skupština je postala čudovište koje podriva liberalnu demokratiju, a nacija je u nesigurnom stanju, klati se na ivici kolapsa, Uklonićemo antidržavne snage i vratiti zemlju u normalu što je pre moguće“, rekao je Jeol.
Iako je priznao da bi vanredno stanje moglo da izazove neke neprijatnosti, on je obećao napore da se njegov uticaj na javnost svede na najmanju moguću meru.
Protesti protiv vanrednog stanja
Policija je bila raspoređena na ulazu u zgradu Narodne skupštine u Seulu nakon što je Jun proglasio vanredno stanje.
Na društvenim mrežama se pojavio snimak ljudi, verovatno poslanika, koje policija opremljena štitovima sprečava da prođu ka skupštini.
Pored jakog prisustva policije ispred južnokorejskog parlamenta, pojavile su se i slike i snimci helikoptera koji kruže iznad njega.
Iz južnokorejskih medija stižu izveštaji da je vojska te zemlje najavila obustavu svih parlamentarnih aktivnosti.
Parlament izglasao blokadu vanrednog stanja
Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari u njoj održali su sednicu na kojoj su glasali o vanrednom stanju koje je proglasio južnokorejski predsednik.
Parlament je sada izglasao blokadu tog proglasa, a predsednik parlamenta ga je proglasio nevažećim.
Predsednik parlamenta Vu Von-sik podneo je rezoluciju kojom se poziva na ukidanje vanrednog stanja oko jedan sat posle ponoći po lokalnom vremenu.
Za rezoluciju je glasalo 190 od 300 predstavnika vladajućih i opozicionih partija.
Nakon što je južnokorejski predsednik u utorak proglasio vanredno stanje, a parlament iste večeri ukinuo, opozicioni poslanici u sredu zatražili su njegovu ostavku
Do sada uglavnom nepoznati desničarski ekstremista Kalin Đeorđesku mogao bi da postane novi predsednik Rumunije – i to zahvaljujući TikToku. Da li su danas društvene mreže odlučujuća platforma na kojoj se dobijaju ili gube izbori
Francuska bi od srede mogla da ostane bez vlade, što bi izazvalo ozbiljnu političku krizu. Sukob s levicom i desnicom oko budžeta mogao bi da obori vladu premijera Mišela Barnijea. A šta posle – potpuno je nejasno
Državni sekretar SAD Entoni Blinken izjavio je da će Vašington uputiti Kijevu paket oružja vredan 725 miliona dolara. Stiče se utisak da odlazeća administracija Džozefa Bajdena žuri da što više naoruža Ukrajinu dok se u Belu kuću ne useli Donald Tramp
Predsednik SAD Džo Bajden rešio je da pre nego što mu istekne mandat pomiluje svog sina Hantera kome se sudi zbog posedovanja oružja pod uticajem narkotika i utaje poreza. To je izazvalo burne reakcije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve