Crni petak ove godine se obeležava 29. novembra, a tim povodom trgovci su najavili navodno velika sniženja cena. Predstavnici potrošača upozoravaju na oprez, jer je pitanje da li su sniženja stvarna ili su samo marketinški trik.
„Crni petak je u Srbiji daleko od onog što je Crni petak u Americi, gde se potrošači otimaju za televizore i tehničku robu, kada kampuju čitav dan, postave šatore u kojima čitavu noć čekaju da se ujutro radnje otvore. Tada popusti budu baš značajni, televizor koji je koštao 500 dolara može se kuptiti za 50 ili 100 dolara, pa ljudi kupuju i šta im ne treba“, kaže za „Vreme“ Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača Efektiva.
A u Srbiji je potpuno drugačije, čak i kada je u pitanju način na koji se promoviše Crni petak, sa 10 do 20 odsto popusta.
„To su često i obmanjujuće cene, jer su prethodno podignute, a zatim snižene, što onda dođe na isto kao i pre Crnog petka. Euforija Crnog petka u Srbiji možda postoji, ali je neopravdana, jer na terenu, osim časnih izuzetaka, stvarna sniženja nisu praksa“, kaže Gavrilović.
Da je petak zaista crn ne bi trajao toiliko dugo
On navodi da je razlika i u tome što u Americi Crni petak traje jedan dan, kada se rasproda sve što je bilo u ponudi, a u Srbiji je Crni petak, postao Crna nedelja i Crni mesec, sa stalnom robom u ponudi.
Da je to stvarni Crni petak, dodaje, ta roba bi se rasprodala za dan ili dva, i ne bi je više bilo, pa ni Crni petak ne bi mogao da traje toliko.
„Upravo to što Crni petak u Srbiji traje toliko pokazuje da to nisu cene koje su zaista primamljive potrošačima i zato ta roba toliko dugo stoji na rafovima“, kaže Gavrilović.
Bez obzira da li je Crni petak ili nije, kad god se reklamiraju popusti, građani bi trebalo da provere cene i kod drugih prodavaca, i da na osnovu toga utvrde da li je to stvarno popust, savetuje Gavrilović.
„Dešavalo se da kod nekog prodavca uređaj tokom Crnog petka, sa popustom, košta isto ili čak i više nego kod drugog prodavca koji ga nudi po regularnoj ceni, što pokazuje da se radi o obmani“, zaključuje Gavrilović.
Sajber ponedeljak i Sajber sedmica
Crni petak se kao fenomen pojavio U Sjedinjenim Američkim Državama i to je petak nakon Dana zahvalnosti.
Tradicionalno označava početak božićne sezone kupovine i najprometniji je dan kupovine u godini, kada mnoge prodavnice nude velike rasprodaje po sniženim cenama i često se otvaraju rano, ponekad već u ponoć ili čak na sam Dan zahvalnosti.
Rasprodaje u nekim prodavnicama se nastavljaju do ponedeljka, što se zove Sajber ponedeljak, ili nedelju dana što je Sajber sedmica.
Koncept Crnog petka je globalizovan, a zemlje širom sveta usvajaju takav način prodaje kako bi oponašale američki fenomen, prilagođavajući lokalne običaje ili kreirajući slične događaje.
Pojava onlajn kupovine i događaja poput Sajber ponedeljka proširili su tradicionalno jednodnevno ludilo kupovine u širu sezonu praznične kupovine, razvodnjavajući jedinstveni fokus Crnog petka i šireći njegov ekonomski uticaj.