Na protestu je rečeno da da će u Novom Sadu u utorak biti održan protest „mnogo radikalnijeg stepena“ ukoliko ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić ne podnese ostavku
Na protestu povodom tragedije na novosadskoj železničkoj stanici istaknut je zahtev da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podnese ostavku. Ukoliko se to ne dogodi navedeno je da će u utorak, 5. novembra, u Novom Sadu biti održan protest „mnogo radikalnijeg stepena“.
Protest je počeo je u 11.55 sati na Savskom trgu u Beogradu, ispred zgrade nekadašnje glavne železničke stanice. Protest je počeo minutom ćutanja i čitanjem imena žrtava. Okupilo se više od hiljadu ljudi, od kojih mnogi plaču.
Sa razglasa se čulo: „Ove ljude je ubio režim“.
Istaknut je zahtev da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podnese ostavku. Navedno je da će od toga nadalje zavisiti stepen radikalnosti protesta, koji će biti nastavljeni u utorak u Novom Sadu.
Na okupljene motri desetak pripadnika policije u civilu, nepogrešivo obučenih u džins i sa torbicama oko struka građana, a kod Vlade Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je prisutno i oko storinu uniformisanih policajaca.
„Ovde sam da kičmom držim nadstrešnicu koja se nadvila nad celom Srbijom“, rekao je za „Vreme“ generalni sekretar Socijaldemokratske stranke Dragoslav Ljubičić.
Na protest su došli poslanici Zeleno-levog fronta, bivši košarkaš Vladimir Štimac, reditelj Goran Marković i kariksturista Dušan Petričić.
Građani su se nakon protestne šetnje zaustavili ispred Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i viču: „Ubice, ubice!“ i „Robija, robija!“ . Zatim su bacili crvenu farbu ka zgradi tog ministarstva.
Aktivisti su poimence pitali svakog policajca u kordonu ispred Ministarstva da li ima nešto da kaže, da li imaju decu i zašto ne hapse vlast.
Foto: Nemanja RujevićAktivisti su pitali policajce za mišljenje o tragediji u Novom Sadu
Prethodno je aktivista Nikola Ristić iz grupe SviĆe priveden u nedelju ujutro na Savskom trgu gde se, pre početka protesta, sastao sa ostalim aktivistima.
Ristićev advokat Marko Pantić potvrdio za „Vreme“ da je on priveden, ali da još ne zna po kojem osnovu.
Kako saznaje „Vreme“, Ristić je policiji rekao da je farba spremna za krečenje njegovog stana, te je policija rekla da onda u stanici moraju popričati o krečenju.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Moji stavovi poznati su svakome tko čita naše novine i portal. Oni, svakako, nisu tajna ni za RTS. Zato me je profesionalno i ljudski pogodilo da moj komentar, u kojem osuđujem tagetiranje urednika i novinara Javnog servisa, ova kuća iskoristi da preko mene zabije nož u leđa „Vremenu“
U toku je peti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu, a kako navode, rade u najtežim uslovima do sada. Podneta je i krivična prijava protiv studenata koji blokiraju zgrade RTS-a
RTS je podneo krivičnu prijavu protiv studenata u blokadi koji od 14. aprila blokiraju zgrade u Takovskoj i na Košutnjaku, saopštili su iz javnog servisa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izmene u finansiranju fakulteta i više novca privatnim visokoškolskim ustanovama kako bi se razbio monopol državnih fakulteta. Profesori nekih privatnih fakulteta to vide kao razdor u akademskoj zajednici
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!