Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Na protestu je rečeno da da će u Novom Sadu u utorak biti održan protest „mnogo radikalnijeg stepena“ ukoliko ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić ne podnese ostavku
Na protestu povodom tragedije na novosadskoj železničkoj stanici istaknut je zahtev da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podnese ostavku. Ukoliko se to ne dogodi navedeno je da će u utorak, 5. novembra, u Novom Sadu biti održan protest „mnogo radikalnijeg stepena“.
Protest je počeo je u 11.55 sati na Savskom trgu u Beogradu, ispred zgrade nekadašnje glavne železničke stanice. Protest je počeo minutom ćutanja i čitanjem imena žrtava. Okupilo se više od hiljadu ljudi, od kojih mnogi plaču.
Sa razglasa se čulo: „Ove ljude je ubio režim“.
Istaknut je zahtev da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podnese ostavku. Navedno je da će od toga nadalje zavisiti stepen radikalnosti protesta, koji će biti nastavljeni u utorak u Novom Sadu.
Na okupljene motri desetak pripadnika policije u civilu, nepogrešivo obučenih u džins i sa torbicama oko struka građana, a kod Vlade Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je prisutno i oko storinu uniformisanih policajaca.
„Ovde sam da kičmom držim nadstrešnicu koja se nadvila nad celom Srbijom“, rekao je za „Vreme“ generalni sekretar Socijaldemokratske stranke Dragoslav Ljubičić.
Na protest su došli poslanici Zeleno-levog fronta, bivši košarkaš Vladimir Štimac, reditelj Goran Marković i kariksturista Dušan Petričić.
Građani su se nakon protestne šetnje zaustavili ispred Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i viču: „Ubice, ubice!“ i „Robija, robija!“ . Zatim su bacili crvenu farbu ka zgradi tog ministarstva.
Aktivisti su poimence pitali svakog policajca u kordonu ispred Ministarstva da li ima nešto da kaže, da li imaju decu i zašto ne hapse vlast.
Prethodno je aktivista Nikola Ristić iz grupe SviĆe priveden u nedelju ujutro na Savskom trgu gde se, pre početka protesta, sastao sa ostalim aktivistima.
Ristićev advokat Marko Pantić potvrdio za „Vreme“ da je on priveden, ali da još ne zna po kojem osnovu.
Kako saznaje „Vreme“, Ristić je policiji rekao da je farba spremna za krečenje njegovog stana, te je policija rekla da onda u stanici moraju popričati o krečenju.
View this post on Instagram
Na kraju protesta je objavljeno da je Ristić pušten.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve