Životna sredina
U vrtićima u Srbiji se troše milioni plastičnih čaša, bez potrebe
Uvedene su zbog pandemije, ali su opstale do danas u mnogim vrtićima. Zašto deca u Srbiji i dalje piju iz plastičnih čaša i zašto gomilamo novi otpad
Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja stupio je 29. oktobra u jednosatni štrajk upozorenja. U ponedeljak 4. novembra sledi duža obustava rada
Štrajk upozorenja vaspitači su organizovali u utorak, 29. oktobra i trajao je od 7 do 8 časova.
U tom vremenu neki objekti nisu primali decu, u pojednim vrtićima nisu obavljali vaspitno-obrazovni rad, a neki su imali dežurne objekte.
Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja ima 94 člana od ukupno 150 predškolskih ustanova u Srbiji.
Odlukom Predsedništva sindikata iz odluke o štrajku izuzeti su vrtići na Kosovu i Metohiji zbog teškog položaja u kom se i inače nalaze, navode iz sindikata.
Samostalni sindikat je doneo odluku da od 4. novembra uđe u zakonski štrajk, uz obezbeđivanje minimuma procesa rada koji utvrđuje svaka lokalna samouprava za sebe.
Vaspitači besni zbog prevrtljivosti Vlade
Predsednica sindikata Bosiljka Jovanović rekla je ranije za „Vreme” da su vaspitači pozvali roditelje, organizacije i druge sindikate da ih podrže.
„Mi nemamo nikakve veze sa politikom, naš moto je da smo radnici, a prekoputa nas je poslodvac, odnosno država”, rekla je Jovanović.
Bes vaspitača izazvala je odluka Vlade da povuče ponudu da svim zaposlenim u predškolskim ustanovama plate budu povećane za 21 odsto.
Jovanović ističe da je najveći problem neopoštavanje zakona.
„Možemo da spustimo normative kao zemlje iz okruženja, ali hajde da poštujemo barem ovo što je propisano. Raditi u grupi gde je predviđeno 22 dece, a ima ih zapravo po 47 i 50 – je rudnik. Na prvom mestu je loše za dete, a posle i zaposlenog”, kaže Jovanović.
Sve na štetu dece
Vaspitači iz cele Srbije izrazili su prethodno svoje nezadovoljstvo na protestu u Beogradu 28. septembra.
Kao i prosvetni radnici, zaposleni u vrtičima zahtevaju jednako povećanje plate za nasatavno i nenastavno osoblje. Oni ukazuju da nije reč samo o poštenom tretmanu njihovih kolega, već i opstanku pomoćnih službi koje su neophodne za funkcionisanje čitavog sistema i pre svega, dobrobit dece.
Pomoćno osoblje u vrtićima širom Srbije radi u lošim uslovima, koje za većinu znače ne samo minimalnu zaradu, već i minimalno dostojanstven rad.
Niz štrajkova upozorenja u školama i vrtićima za sada je rezultirao odzivom premijera Miloša Vučevića i ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, te će se u utorak popodne sastati sa predstavnicima reprezentativnih sindikata obrazovanja, a pozvan je i Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Uvedene su zbog pandemije, ali su opstale do danas u mnogim vrtićima. Zašto deca u Srbiji i dalje piju iz plastičnih čaša i zašto gomilamo novi otpad
U nastojanju da dodatno oslabe sposobnosti ruske vojne industrije, SAD su uvele sankcije protiv gotovo 400 subjekata širom sveta, uključujući firme iz Srbije i Crne Gore.
Početak radova na prenameni kovid bolnice u Batajnici dugo je odlagan budući da je ta zdravstvena institucija u Katastru inicijalno bila upisana na Vojsku Srbije, dok se sada konačno vodi na Ministarstvo zdravlja
Radnici turske kompanije Džinsi u Leskovcu dobili su deo zaostalih plata iz Fonda solidarnosti, koji finansiraju građani Srbije. Zašto plate nisu isplaćene novcem od prodaje kompanije
Dogovorena je nova saradnja Srbije i Belorusije u zajedničkim obukama policije, specijalnih jedinica i obukama u oblasti borbe protiv terorizma. Dogovor su postigli ministar unutrašnjih poslova Belorusije Ivan Kurbakov i potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina, obojica pod sankcijama SAD
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve