
Zdravlje
„Sindrom slomljenog srca”: Smrtonosan kao infarkt
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Antarktik, nekada carstvo leda i snega, suočava se sa novim fenomenom – brzim širenjem vegetacije usled klimatskih promena. Naučnici predviđaju da bi ozelenjavanje moglo izazvati dodatne ekološke probleme
Pingvini sa dalekog Antarktika deluju prilično iznenađeno. Da li su možda zbunjeni zato što njihovo stanište – inače okovano ledom – „ozelenjava”?
Naime, u svetlu klimatskih promena, prizori na južnom Zemljinom polu postaju drugačiji u odnosu na one koji su intuitivni – i nama i njegovim stanovnicima: prema rezultatima jedne nove analize, oblasti Antarktika, koje su bez leda, zabrinjavajućom brzinom zauzima biljni svet, piše Klima 101.
Pre otprilike pola veka, tačnije 1986. godine, biljke su na Antarktiku pokrivale nešto manje od jednog kvadratnog kilometra, pokazuju satelitski podaci. Oni nešto noviji, iz 2021, otkrivaju da se u međuvremenu vegetacioni prekrivač proširio na skoro 12 km2.
Širenje biljaka, pretežno mahovina, na Antarktiku ubrzalo se od 2016, ističu naučnici.
„Predelom i dalje dominiraju sneg, led i kamenje, a samo male delove kolonizovao je biljni svet”, naglašava dr Tomas Roland sa Univerziteta u Eksteru.
„Ali ti mali delovi dramatično se povećavaju, pokazajući da je čak i ova ogromna i izolovana ‘divljina’ pod uticajem antropogenih klimatskih promena.”
Novi izazovi
U budućnosti bi osmotreni trend mogao da postane još brži.
„Kako se ovi ekosistemi sve više uspostavljaju – a klima nastavlja da se zagreva – verovatno će se povećati stepen ozelenjavanja”, upozorava dr Oli Bartlet sa Univerziteta u Hertfordširu.
To otvara mogućnost za stvaranje novih izazova za južni Zemljin pol.
„Zemljište na Antarktiku je uglavnom siromašno ili nepostojeće, ali usled širenja biljaka doći će do dodavanja organske materije što će olakšati stvaranje zemljišta – potencijalno krčeći put za rast drugih biljaka”, objašnjava Bartlet.
„Ovo povećava rizik od alohtonih i invazivnih vrsta koje mogu da donesu ekoturisti, naučnici ili drugi posetioci kontinenta.”
Najveće stope zagrevanja
U poslednjih šezdesetak godina, Antarktik se suočava sa ozbiljnim porastom temperature, a najveće stope zagrevanja – veće od globalnog proseka – beleže se u regionima Zapadnog Antarktika i Antarktičkog poluostrva.
S obzirom na topljenje lednika i njegov doprinosu porastu nivoa mora, procene uticaja klimatskih promena na Antarktiku mahom se tiču kriosfere (delovi Zemlje na kojima se nalazi voda u čvrstom stanju).
Ipak, kako navode autori studije, od ključnog je značaja da razumemo i biološke promene Antarktičkog poluostrva, pogotovo zato što se predviđa trostruko povećanje površina bez leda.
Izvor: Klima 101
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Pre 80 godina, od marta do novembra, objavljena su tri romana Ive Andrića: Na Drini ćuprija, Travnička hronika i Gospođica. Uz pola veka od njegove smrti, ovo je drugi jubilej našeg jedinog nobelovca koji obeležavamo ove godine
Zgrada subotičkog Narodnog pozorišta posle nekoliko decenija je izgrađena, istina bez velike sale zbog koje je najviše i počela obnova
Sredinom osme decenije prošlog veka grupa studenata – petoro arheologa i jedan fizičar – krenula je prvi put na letovanje u Grčku, u antičku Teru koju je ove zime zadesila serija zemljotresa
Popularni elektronski sastav iz Ujedinjenog Kraljevstva Massive Attack oborio je jedan specifičan rekord - ne muzički, već ekološki. U julu bend gostuje u Kragujevcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve