Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Major policije Katarina Petrović iz Valjeva u ponovljenom postupku je oslobođena optužbe da je izvršila krivično delo odavanja tajnih podataka. Advokat Branko Ivković kaže za „Vreme" da je ta odluka očekivana i ponavlja da je njegova klijentkinja zainteresovana da se vrati na posao
Viši sud u Valjevu javno je objavio presudu kojom je major policije Katarina Petrović iz Valjeva u ponovljenom postupku oslobođena optužbe da je izvršila krivično delo iz člana 98 stava jedan Zakona o tajnosti podataka.
Katarina Petrović, kojoj je Apelacioni sud u Beogradu u junu ukinuo oslobađajuću presudu za odavanje tajnih podataka, rekla je nedavno da i od novog postupka očekuje oslobađajuću presudu, ali da je, kako je kazala, spremna na sve.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je tada presudu Višeg suda u Valjevu kojom je Petrović oslobođena krivice za odavanje tajnih podataka u vezi sa istragom koja je vođena protiv Nikole Petrovića, kuma predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Petrović je osumnjičena da je odala informaciju da je Petrović saobraćajnu nesreću na Dedinju izazvao pod dejstvom kokaina i alkohola a bila je oslobođena prvostepenom presudom Višeg suda u Valjevu.
Advokat: Očekivana odluka suda
Advokat Katarine Petrović Branko Ivković kaže za „Vreme“ da je ovo očekivana odluka Višeg suda u Valjevu.
„Ono što smo očekivali, to se i desilo. Doneta je u ponovljenom postupku oslobađajuća presuda. Viši sud u Valjevu je našao da radnje koje su stavljene na teret okrivljenoj Katarini Petrović ne predstavljaju krivično delo. Očekujemo u zakonskom roku od 15 dana i pismeno rešenje te odluke“, navodi Petrović.
Dodaje da očekuje i da će se tužilaštvo u Valjavu žaliti na ovakvu odluku suda, kao i da će konačnu odluku o čitavom slučaju doneti Apelacioni sud u Beogradu.
Govoreći o očekivanjima Katarine Petrović, napominje da sve zavisi od konačne odluke suda, i podseća da je ona zainteresovana da se vrati na posao.
„Još uvek je u toku disciplinski postupak protiv nje, i od njega zavisi i njen radno-pravni status. Rasprava u tom postupku je zakazane polovinom avgusta. Što se tiče daljih postupaka, ne bih mogao ništa da otkrivam dok ne dođe do pravosnažnosti presude. Podsećam da je Katarina Petrović u svojim javnim nastupima i ranije izjavljivala da je zainteresovana da se vrati na svoje radno mesto“, istakao je Ivković.
Sve počelo od Nikole Petrovića
Podsetimo, policajka Katarina Petrović uhapšena je jer je javnosti učinila dostupnim nalaz veštačenja kojim se potvrđuje da je kum predsednika Srbije Nikola Petrović skupocenim automobilom „meklaren“, pod dejstvom kokaina i alkohola izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su povređene dve žene.
Odmazdu je pokrenuo Sektor unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova, kom se na raspolaganje, kao u potpunosti nenadležno, stavilo najpre Više javno tužilaštvu (VJT) u Beogradu i to Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije.
Kako bi imali osnova da pritvore Katarinu Petrović, beogradsko VJT, na čijem je čelu Nenad Stefanović, pokrenulo je istragu zbog zloupotrebe položaja. Usled pritiska javnosti, Petrovićeva je naposletku puštena iz pritvora, a tužilaštvo u Beogradu je protiv nje podiglo optužni predlog zbog kršenja Zakona o tajnosti podataka, dela koje uopšte nije u njihovoj nadležni.
Predmet je tada, uz predlog da se Petrovićeva osudi na sedam meseci zatvora, prosleđen na nadležnost Višem sudu u Valjevu, koji je nakon postupka ocenio da Katarina Petrović nije prekršila Zakon o tajnosti podataka i oslobodio je krivice.
Odluku o ukidanju presude policajki donelo je tročlano veće sudija Apelacinog suda kojim je predsedavala sudija Snežana Jovanović koja u tom sudu postupa od 2023. godine.
Jovanović je izabrana je neposredno nakon što je posle osam godina okončala prvi, a potom i ponovljeni prvostepeni postupak protiv nekadašnjih šefova Resora državne bezbednosti zbog ubistva novinara Slavka Ćuruvije.
Jovanović je iz dva navrata okrivljenima izricala zatvorske kazne od ukupno 100 godina, ali su joj obe presude ukinute, a slučaj je konačno rešen pravosnažnim oslobađajućim presudama.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve