
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Izveštaj grupe država Saveta Evrope za borbu protiv korupcije navodi da je u našoj zemlji od 24 preporuka u borbi protiv korupcije deset delimično primenjeno, a 13 nije sprovedeno. Dodaje se da će u narednih 18 meseci biti potreban dalji napredak kako bi se postigao adekvatan nivo usklađenosti sa preporukama.
Grupa država Saveta Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO) objavila je izveštaj o Srbiji u kojem je zaključeno da je na zadovoljavajući način primenjena samo jedna od 24 preporuke navedene u Izveštaju o evaluaciji pete runde.
Peta runda evaluacije se odnosi na sprečavanje korupcije i jačanje integriteta u centralnim organima vlasti (najvišim izvršnim funkcijama) i organima za sprovođenje zakona.
Ocenjeno je da je napredak ostvaren u primeni preporuka koje su date u Izveštaju pete runde evaluacije 2021. godine o sprečavanju korupcije i unapređenju integriteta centralne vlade i agencije za sprovođenje zakona u toj oblasti. Od 24 preporuka, kako je zaključeno, deset je delimično primenjeno, a 13 nije sprovedeno.
Preporuka koja je ispunjena na zadovoljavajući način tiče se toga da se što pre ustanovi telo odgovorno za evidentiranje i vrednovanje poklona i da vrednost povremenih poklona koje mogu da zadrže policijski službenici bude znatno smanjena.
U izveštaju se navodi da što se tiče najviših izvršnih funkcija, „preduzeti su važni koraci u jačanju integriteta među osobama na najvišim izvršnim funkcijama, usvajanjem Plana integriteta za administraciju predsednika i Etičkog kodeksa koji se primenjuje na sve osobe na najvišim izvršnim funkcijama u administraciji“.
„Potrebno je još mnogo toga da se uradi“
„Objavljene su i informacije o imenima i osnovnim funkcijama šefa kabineta, generalnog sekretara i savetnika predsednika. Zakonske izmene, koje su trenutno u pripremi, predviđaju proširenje primene Zakona o sprečavanju korupcije na šefove kabineta i savetnike Vlade, što bi bio korak u dobrom pravcu. Nadalje, poboljšana je saradnja između različitih tela koja su odgovorna za borbu protiv korupcije, a postignut je i određeni napredak u pogledu provere imovine i prihoda lica na najvišim izvršnim funkcijama od strane Agencije za sprečavanje korupcije“, ukazuje GRECO.
Međutim, navodi se i da je potrebno još mnogo toga da se uradi da bi se preporuke GREKO u ovoj oblasti „adresirale na sveobuhvatan način“.
„Ostalo je da se uvedu pravila o kontroli integriteta pre imenovanja ministara, šefova kabineta i savetnika. Informacije o šefovima kabineta i savetnicima predsednika Vlade, potpredsednika Vlade i ministrima, kao i delokrugu njihove nadležnosti, još uvek nisu javno dostupne. Planovi integriteta, kodeksi ponašanja i drugi strateški dokumenti u vezi sa licima na najvišim izvršnim funkcijama u Vladi još uvek nedostaju, a Nacrt nacionalne strategije za borbu protiv korupcije za period 2023-2028. godine ne bavi se prevencijom korupcije i jačanjem integriteta među osobama na najvišim izvršnim funkcijama“, navodi GRECO.
U saopštenju GRECO navedeno je da će u narednih 18 meseci biti potreban dalji napredak kako bi se postigao adekvatan nivo usklađenosti sa preporukama. Šef delegacije Srbije pozvan je da dostavi dodatne informacije u vezi sa sprovođenjem preostalih preporuka, odnosno preporuka I- XXI i od XXIII-XXIV do 31. decembra 2025. godine.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve