Britanski bogataši su optuženi u Švajcarskoj da su oduzeli pasoše posluzi, plaćali joj samo sedam funti za radne dane koji su trajali po 18 sati i dozvoljavali joj da tek ponekad napusti kuću
Četiri člana najbogatije britanske porodice našlo se pred sudom u Švajcarskoj zbog optužbi da su potrošili više novca na brigu o svom psu, nego na poslugu, piše BBC.
Porodica Hindudža čije je bogatstvo procenjeno na 37 milijardi funti, odnosno 47 milijardi dolara, optužena je za eksploataciju i trgovinu ljudima.
Oni poseduju vilu u bogatom kvartu u Ženevi, a optužbe protiv njih se odnose na njihovu praksu dovođenja posluge iz Indije koja se brinu o njihovoj deci i domaćinstvu.
Hinduja_Prakas_pexels-olly-3769710Osam dolara na dan za rad u porodici milijardera / Foto: Olly3769710/Pexels
Prakaš i Kamal Hinduža su zajedno sa svojim sinom Ajajem i njegovom suprugom Namratom navodno oduzeli pasoše osoblju, plaćali ih samo osam dolara, odnosno sedam funti za radne dane koji su trajali 18 sati i dozvoljavali im da tek ponekad napuste kuću.
Iako je prošle nedelje postignuta novčana nagodba oko eksploatacije, Hindudžama se i dalje sudi za trgovinu ljudima, što je teško krivično delo u Švajcarskoj.
Tužilac traži zatvorsku kaznu i milione za odštetu
Oni poriču optužbe, a ove nedelje je na sudu jedan od najpoznatijih tužilaca u Ženevi Iv Bertosa uporedio skoro 10.000 dolara godišnje, za koje je tvrdio da je porodica Hindudža trošila na svog psa, sa dnevnim iznosom koji su navodno plaćali svojim slugama.
Advokati porodice Hindudža nisu izričito negirali navode o niskim platama, ali su rekli da one moraju da se posmatraju u kontekstu i napomenuli da je osoblje imalo smeštaj i hranu.
I optužba za dugo radno vreme je bila sporna, a jedan advokat odbrane je tvrdio da se gledanje filma sa decom Hindudža ne može smatrati radom.
Neki bivši članovi posluge su svedočili u korist Hindudža, opisujući ih kao prijateljsku porodicu koja se dostojanstveno ophodila prema svojoj posluzi.
Optužbe da su posluzi oduzeti pasoši i da nisu smeli da napuste kuću bez dozvole su ozbiljne, jer bi se mogle oceniti kao trgovina ljudima, pa je tužilac Bertosa zatražio zatvorske kazne i milione dolara odštete, kao i da bogataši plate sudske troškove.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Liderki ekstremne desnice u Francuskoj Marin le Pen sud je zabranio da se kandiduje za javnu funkciju. Ima pravo na žalbu, ali to praktično znači da je izbačena iz predsedničke trke 2027. godine
Visoki zvaničnik Hamasa izjavio je da je palestinski pokret prihvatio novi predlog o prekidu vatre u Pojasu Gaze koji su predstavili posrednici, pozivajući i Izrael da ga prihvati
Bivši predsednik Francuske Nikola Sarkozi optužen je da je njegovu predsedničku kampanju nelegalno finansirao pokojni libijski predsednik Moamer el Gadafi
Na mestu susreta privida i stvarnosti nalazi se nož u rukama građanke koja je skoknula do prodavnice po konzervu graška, pa onda tu konzervu, onako u mimohodu, hitnula na omraženi lik
Psihički labilna žena u Nišu nije napala slučajnog prolaznika, nego je napala ciljano. A ko je to mesecima crtao metu na čelu Natalije Jovanović i mnogih drugih?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!