Britanski bogataši su optuženi u Švajcarskoj da su oduzeli pasoše posluzi, plaćali joj samo sedam funti za radne dane koji su trajali po 18 sati i dozvoljavali joj da tek ponekad napusti kuću
Četiri člana najbogatije britanske porodice našlo se pred sudom u Švajcarskoj zbog optužbi da su potrošili više novca na brigu o svom psu, nego na poslugu, piše BBC.
Porodica Hindudža čije je bogatstvo procenjeno na 37 milijardi funti, odnosno 47 milijardi dolara, optužena je za eksploataciju i trgovinu ljudima.
Oni poseduju vilu u bogatom kvartu u Ženevi, a optužbe protiv njih se odnose na njihovu praksu dovođenja posluge iz Indije koja se brinu o njihovoj deci i domaćinstvu.
Hinduja_Prakas_pexels-olly-3769710Osam dolara na dan za rad u porodici milijardera / Foto: Olly3769710/Pexels
Prakaš i Kamal Hinduža su zajedno sa svojim sinom Ajajem i njegovom suprugom Namratom navodno oduzeli pasoše osoblju, plaćali ih samo osam dolara, odnosno sedam funti za radne dane koji su trajali 18 sati i dozvoljavali im da tek ponekad napuste kuću.
Iako je prošle nedelje postignuta novčana nagodba oko eksploatacije, Hindudžama se i dalje sudi za trgovinu ljudima, što je teško krivično delo u Švajcarskoj.
Tužilac traži zatvorsku kaznu i milione za odštetu
Oni poriču optužbe, a ove nedelje je na sudu jedan od najpoznatijih tužilaca u Ženevi Iv Bertosa uporedio skoro 10.000 dolara godišnje, za koje je tvrdio da je porodica Hindudža trošila na svog psa, sa dnevnim iznosom koji su navodno plaćali svojim slugama.
Advokati porodice Hindudža nisu izričito negirali navode o niskim platama, ali su rekli da one moraju da se posmatraju u kontekstu i napomenuli da je osoblje imalo smeštaj i hranu.
I optužba za dugo radno vreme je bila sporna, a jedan advokat odbrane je tvrdio da se gledanje filma sa decom Hindudža ne može smatrati radom.
Neki bivši članovi posluge su svedočili u korist Hindudža, opisujući ih kao prijateljsku porodicu koja se dostojanstveno ophodila prema svojoj posluzi.
Optužbe da su posluzi oduzeti pasoši i da nisu smeli da napuste kuću bez dozvole su ozbiljne, jer bi se mogle oceniti kao trgovina ljudima, pa je tužilac Bertosa zatražio zatvorske kazne i milione dolara odštete, kao i da bogataši plate sudske troškove.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protiv Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa, optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je naloge za hapšenje. Izraelski lideri osudili su ovaj zahtev kao sramotan i antisemitski
Angela Merkel otkriva detalje svoje politike prema Rusiji i Ukrajini u novoj knjizi „Sloboda“. Odluke sa samita NATO 2008. i dileme oko prijema Ukrajine u Alijansu osvetljavaju njen strah od sukoba sa Rusijom, ali i izazivaju nova pitanja o odgovornosti za današnji rat
Koliko je svet daleko od nuklearnog rata Rusije i Zapada? Ako verujete srpskim tabloidima, uveliko je vreme da pakujete kofere, stvarate zalihe hrane i bežite u neko improvizovano atomsko sklonište. Realnost je, ipak, malo drugačija
Američke AI kompanije su posebno zadovoljne, njihove akcije rastu, uporedo sa očekivanjem da će biti ukinute regulacije protiv AI nakon što se Donald Tramp bude ustoličio u Beloj kući. Da li je takozvana opšta veštačka inteligencija sada sasvim izvesna, a svet se nalazi pred divovskim izazovom, onim koji je inteligententniji od svih prethodnih? Da li je, uprkos tolikim drugim teškim pitanjima, razvoj AI najveća kob našeg doba?
Otac žrtva KKK, majka u psihijatrijskoj klinici, on najpre vođa bande na ulicama Roksberija i Harlema “Detroit Red”, pa propovednik Nacije islama i rasnog ponosa koji je, ne krijući mržnju koju je rodila mržnja, impresionirao i prijatelje i neprijatelje, ubijen je pre šest decenija u prisustvu vlasti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!