U Hrvatsku je stigla najavljena promena vremena. Tamošnji državni hidrometeorološki zavod je objavio posebno upozorenje na jake oluje s grmljavinama, ponegde i gradom, prenosi N1.
U Zagrebu je prepodne počeo da duva jak vetar. Zagrebački vatrogasci su rekli da su do podneva imali već dva uklanjanja srušenih stabala.
Ranije je najavljeno da će u Hrvatskoj kiša i pljuskovi početi već prepodne sa severozapada zemlje, a popodne će se proširiti i na ostale predele.
Kao i u Srbiji, prognozirane su čak 20 stepeni niže temperature u odnosu na one od nedelje, kada su i u Hrvatskoj oboreni aprilski rekordi.
Olujni vetar moguć i u Srbiji
U Srbiji tokom dana će biti vetrovito uz umeren i jak jugozapadni vetar i dalje povećanje oblačnosti, u drugom delu dana mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom, prognozira Republički hidrometeorološki zavod.
Vetar će posle podne biti u skretanju na umeren i jak severozapadni i to prvo u Vojvodini, a uveče i u centralnoj Srbiji, a ponegde će dostizati i udare olujne jačine.
Tokom noći zahlađenje
Sutra, 17. aprila, biće oblačno i osetno hladnije, 15 do 20 stepeni manje u odnosu na prethodne dane. Biće kišovito sa lokalnim pljuskovima koji će na jugu i jugoistoku Srbije biti praćeni i grmljavinom i lokalno većom količinom padavina. Na planinama jugozapadne i južne Srbije prelazak kiše u sneg.
Prema prognozi RHMZ-a, tako će bit do kraja ove sedmice.
Uobičajena promena
Nije reč o drastičnim, već o uobičajenim promenama vremena, rekao je za RTS meteorolog Nedeljko Todorović.
„Istina, razlika u temperaturi je velika, ali potrebno je odgovarajuće odevanje, ishrana, i tako dalje“, kaže Todorović.
Dodaje da se ovih dana ne očekuju nepogode, ali da bi ponegde moglo biti kratkotrajne grmljavine i pljuska, pre svega na jugu zemlje.
Obaranje rekorda
Juče je najviša temperatura bila između 31 i 32 stepena.
„S tim da i juče i prekjuče, pa i u subotu, na primer u Beogradu, oboreni su dnevni rekordi. Ali zanimljivo je da su ti rekordi do sad bili iz prve polovine prošlog veka. Trebalo je jedno sto godina da prođe da bi se ti dnevni rekordi oborili. Za jučerašnji dan ranije je rekord bio 1917. godine. A onaj u subotu je bio 1906. godine. Trebalo je 100 godina da prođe da se namesti ovako jedna topla epizoda vremena“, kaže Todorović.
Već dva, dva i po meseca je manjak padavina, čak je drastični manjak bio u februaru, pa i u martu, napominje Todorović.
„Tako da mislim da poljoprivrednici najželjnije očekuju ovakvu vrstu promene“, kaže Todorović.
Za maraton pretoplo
Zahlađenje, koje zapravo predstavlja tipično prolećno vreme, potrajaće do početka naredne nedelje, uz blagi porast temperatura u četvrtak, petak, kada će biti do 20 stepeni.
„Tek tamo posle 23. aprila sledi dalji porast temperature na neke maksimalne vrednosti koji stepen iznad 20“, ističe meteorolog.
Što se tiče Beogradskog maratona, koji se održava 28. aprila, biće pretoplo, kaže Todorović koji je i maratonac.
„Za maraton je najpovoljna temperatura oko 10, 12 stepeni. A po sadršnjem ritmu događaja, biće preko 20, negde između 22 i 25 stepeni, što je ipak pretoplo“, ističe Todorović.