Britanski poslanici, prvi put u istoriji, dobijaju telohranitelje, za šta je kabinet Rišija Sunaka izdvojio trideset jedan milion funti, saopšteno je jutros, prenosi RTS.
Islamofobija se našla u epicentru britanske politike, a povod je izjava konzervativca Lija Andersona da je gradonačelnik Londona Sadik Kan – marioneta „islamskih ekstremista”.
Bivši poslanik konzervativaca, Anderson, kune se da se „neće izviniti Kanu do poslednjeg daha”, ističući da gradonačelnik Londona „uživa u protestima ispred zgrade Vlade”.
Predstavnicima konzervativne i laburističke partije pojačana je bezbednost nakon procene rizika, prenosi Gardijan. Tri poslanice su dobile telohranitelje i automobile sa šoferom zbog zabrinutosti za njihovu bezbednost.
„Mnogi poslanici su skamenjeni zbog zlostavljanja sa kojima se suočavaju“, rekao je visoki bezbednosni izvor.
Sve ovo dolazi nakon što je Lindzi Hojl, predsednik donjeg doma britanskog parlamenta, nedavno upozorio na rastuću pretnju političarima sa krajnje desnice.
Hojl je takođe govorio o svojoj dubokoj zabrinutosti zbog bezbednosti poslanika koja je bila faktor u njegovoj odluci u sredu da prekine sa presedanom i dozvoli laburistima da podnesu glasanje tokom debate SNP-a kojom se poziva na hitan prekid vatre u Gazi.
Rat u Gazi i podela britanskog društva
Rat u Gazi duboko je podelio britansko društvo, koje oseća posebnu odgovornost zbog uloge Londona u iscrtavanju sadašnje slike Bliskog istoka.
Od 7. oktobra broj napada na muslimane se utrostručio, dok je broj napada na Jevreje porastao više od šesnaest puta.
Prošlonedeljna debata o Gazi u donjem domu parlamenta pretvorila se u haos pošto je predsednik skupštine dao prednost amandmanu laburista, iako je po rasporedu trebalo da se debatuje o zahtevu škotskih nacionalista (SNP) da se traži neodložan prekid vatre u Gazi uz osudu Hamasa.
SNP i vlada napustili su salu, a lider laburista ser Kir Starmer optužen je da je pretio predsedniku skupštine.
„Braniću svakog člana u domu”
Hojl je poslanicima poručio: „Braniću svakog člana u ovom domu. Obe strane, nikada ne želim da prođem kroz situaciju u kojoj uzmem telefon da pronađem prijatelja, bilo koju stranu, ubili su teroristi. Takođe ne želim napad na ovaj dom.“
Hojl je dodao: „Detalji stvari koje su mi donete su apsolutno zastrašujući. Kriv sam jer imam dužnost da se staram o zaštiti ljudi. Zaštita me je navela da donesem pogrešnu odluku.”
Laburističku poslanicu Džo Koks ubio je 2016. ekstremista krajnje desnice Tomas Meir u Birstalu u Zapadnom Jorkširu, nakon sastanka izborne jedinice.
Ne sme se menjati način rada parlamenta
Britanski premijer Riši Sunak ističe da parlamentom ne mogu da upravljaju ekstremisti.
„Ne smemo nikada da dozvolimo da nas ekstremisti zastraše do te mere da izmenimo način rada parlamenta. Parlament je važno mesto za debatu. Ne smemo se povinovati onima koji žele da tu debatu uguše zastrašivanjima i agresivnim ponašanjem. To je veoma klizav teren”, upozorava Riši Sunak.
Britanski ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli poručio je da: „Jedino čega poslanici treba da se plaše je glasačka kutija”.