Evropski parlament danas će glasati o Predlogu rezoluciji o Srbiji kojom se poziva na sprovođenje međunarodne istrage o nedavnim izborima, upućivanje ekspertske misije, kao i da EU obustavi finansiranja Srbije ukoliko vlasti u Beogradu ne budu spremne da sprovedu ključne izborne preporuke ili ako nalazi istrage ukažu na to da su srpske vlasti bile direktno umešane u prevaru birača.
Evroposlanik iz redova Zelenih Tomas Vajc, koji je bio jedan od onih koji su tražili međunarodnu istragu izbora održanih u Srbiji 17. decembra, rekao je da se tekst rezolucije Evropskog parlamenta zasniva na velikom broju dokaza. On je istakao da će cela Evropska unija ustati da brani demokratske vrednosti i standarde u Srbiji.
Rezolucija EP, ukoliko bude usvojena, nije obavezujuća. Vajc, međutim, kaže da je od službi Evropske komisije čuo da oni podržavaju rezoluciju, kao i to da podrška postoji u vladama zemalja koje imaju ministre iz redova Zelenih.
„Ono što mogu da vidim je da će rezolucija biti podržana od strana Saveta, velike većine članica i Komisije. Cela Evropska unija će da ustane i brani demokratske vrednosti i standarde vezane za grad Beograd i državu Srbiju“, naglasio je Vajc za N1.
Šta još piše?
Evropski poslanici će rezolucijom oštro osuditi neosnovane tvrdnje srpskih vlasti da su države članice Evropske unije bile umešane u organizovanje postizbornih protesta.
Izraziće se žaljenje što su protesti iskorišćeni kao povod za širenje anti-EU narativa u medijima bliskim vladajućoj stranci.
„Evropski parlament izražava žaljenje zbog nedostatka glasnih kritika od strane (Evropske) Komisije, posebno od strane komesara za proširenje (Olivera Varhelyija), o brojnim navodima o prevari birača na izborima u Srbiji i poziva Komisiju da bez odlaganja otkloni te nedostatke koji su doveli do ovih navoda“, stoji u Nacrtu teksta.
U tekstu Nacrta rezolucije se navodi da se osuđuje odsustvo medijskog pluralizma tokom predizborne kampanje, dezinformacije i obilje neetičkog i pristrasnog medijskog izveštavanja u korist, navodi se, vladajućih stranaka.
„Evropski parlament sa zabrinutošću primećuje da je veliki broj medija pod uticajem ili kontrolom vlade, što je dovelo do neravnopravnih uslova za opozicione kandidate tokom kampanje. Parlament osuđuje napade koje su mediji bliski vladi podstaknuli na kritične novinare. Žali zbog ogromnog izlaganja predsednika Srbije u javnosti pre i tokom kampanje, brisanjem granice između institucije predsednika, države i političke stranke na vlasti“, navodi se.
Jasna namera EU
Dan pred glasanje u EP o Srbiji, u zvaničnoj poseti u Beogradi boravi je ministar odbrane Nemačke Boris Pistorijus koji se sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Pistorijus je posle sastanka rekao da je, što se tiče izbora u Srbiji održanih 17. decembra 2023, „zadovoljan što je predsednik Vučić kazao da je spreman da uvaži preporuke međunardonih organizacija za poboljšanje izbornog procesa“.
Vučić je ponovio da su „u Srbiji održani veoma fer i veoma pošteni izbori“ i dodao da je spreman da prihvati sve preporuke OEBS i ODIHR.
Za spoljnopolitičkog komentator Boška Jakšić je rezolucija koja će biti usvojena u Evropskom parlamentu, nije rezolucija o pitanju Kosova, već je jasna namera da se od Srbije napravi demokratska zemlja.