
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Evropski odbor nemačkog parlamenta saslušao je posmatrače izbora u Srbiji. Neki poslanici misle da je bilo masne prevare i da izbore treba ponoviti, a drugi kažu da je opozicija odgovorna za nasilje i pitaju ko finansira posmatračku misiju CRTA
Posmatrači sa srpskih decembarskih izbora tražili su u sredu „obuhvatnu istragu mogućih izbornih manipulacija“ pred Evropskim odborom nemačkog parlamenta.
Kako je objavljeno na stranici Bundestaga, evropska poslanica Viola fon Kramon (Zeleni) rekla je da je u nemačkom i evropskom interesu da „masovnu izbornu prevaru“ istraži misija OEBS-a.
Tome se pridružio i poslanik Zelenih Boris Mijatović, koji je rekao da treba proveriti birački spisak, ali da srpske institucije to ne rade. Ali, dodao je da međunarodna misija može doći samo na poziv Beograda.
Pred Evropskim odborom govorio je i programski direktor misije CRTA Raša Nedeljkov koji se izjasnio za ponavljanje izbora i krivični progon za one koji su kršili zakon.
„Da je u Srbiji nešto moguće promeniti izborima, izbori bi davno bili zabranjeni“, rekao je Nedeljkov, pričajući o medijskoj dominaciji predsednika Aleknsadra Vučića i pritisku na birače.
Austrijski socijaldemokrata Andreas Šider pričao je o pritiscima kojim su bili izloženi on i drugi međunarodni posmatrači. „Zbog toga EU mora da pojača pritisak na srpsko rukovodstvo. Ne sme se praviti kao da je situacija normalna.“
Ko vas plaća?
Opozicioni poslanik Demohrišćana Gunter Krihbaum doveo je u pitanje tvrdnje Nedeljkova da su isti ljudi mogli da glasaju na više mesta i podsetio da su EU i SAD za sada uzdržani u kritikama.
Krihbaum je pitao Nedeljkova i kako se finansira CRTA, a ovaj je odvratio da je CRTA posmatrala izbore uz finansijsku pomoć iz Velike Britanije, SAD i Švedske.
Demohrišćani su deo Evropske narodne partije kojoj pripada i Srpska napredna stranka.
Poslanik desničarske Alternative za Nemačku Harald Vajel je, komentarišući izbore, govorio o „regionalnim specifičnostima“ i dodao da su građani ipak imali izbor. Nasilje je više dolazilo od opozicije, rekao je on.
To što opozicione partije imaju slabiji pristup medijima, njega podseća „na izvesno stanje u Nemačkoj“.
„Krajnje vreme“ da EU reaguje
Pre nego što se izveštaj sa sednice odbora pojavio na stranici Bundestaga, troje poslanika, članova Evropskog odbora, poslalo je medijima svoje saopštenje.
„Krajnje je vreme da Evropska komisija nazove pravim imenom demokratske deficite u Srbiji i da ponovo razmotri svoj odnos prema tamošnjim odgovornima u politici. Očekujemo nezavisnu istragu i razjašnjenje svih optužbi“, piše u saopštenju koje potpisuju poslanici tri stranke vladajuće koalicije.
Saopštenje su potpisali Kristijan Petri (Socijaldemokrate), Šantal Kopf (Zeleni) i Tomas Haker (Liberali).
Oni navode kako su im posmatrači preneli da su neki birači u Beogradu „naseljavani“ u napuštene kuće kako bi mogli da glasaju. „Sumnjamo da ishod izbora odgovara volji birača. U ovom slučaju izbori za beogradsku gradsku skupštinu moraju da se ponove.“
Vlada u Nemačkoj do sada je na dešavanja u Srbiji reagovala samo jednim tvitom Ministarstva spoljnih poslova, neposredno posle izbora. Tamo je pisalo da su ovakvi izbori „neprihvatljivi“ za zemlju kandidata za EU.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve