
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Evropskoj uniji je važnija navodna stabilnost na Balkanu od demokratije u Srbiji, kritikuje liberal Tomas Haker. „Ako se Aleksandar Vučić posmatra kao garant stabilnosti i reda, još će se proširiti razočaranje i frustracije zbog uzdržanosti EU.“
Nakon protesta u Beogradu sve je jasnije da je Evropskoj uniji važnija tobožnja stabilnost od demokratije u Srbiji, kritikuje poslanik nemačkih Liberala Tomas Haker.
„Održavanje trenutno slabo demokratskog statusa kvo u Srbiji opasno je za verodostojnost EU“, navodi Haker, koji se u Bundestagu bavi Zapadnim Balkanom.
Njegovi Liberali su deo vladajuće koalicije, zajedno sa Socijaldemokratama Olafa Šolca i Zelenima.
U jedinoj reakciji na izbore i optužbe za malverzacije, nemačko Ministarstvo spoljnih poslova oglasilo se preko društvene mreže Iks i nazvalo način na koji su održani izbori „neprihvatljivim“ za zemlju koja je kandidat za EU.
Osim toga, bilo je malo zvaničnih reakcija sa Zapada. Brisel zvanično čeka da dođe konačni izveštaj posmatračke misije OEBS-a.
„Razočaranje zbog EU“
„Navodna stabilnost ima cenu, a nju u slučaju Srbije plaćaju medijske slobode, osnovni principi pravne države i demokratsko uređenje zemlje“, dodaje Haker u izjavi dostavljenoj medijima.
On ocenjuje da je „ćutanje EU“ pogrešan put. „Ako se Aleksandar Vučić posmatra kao garant stabilnosti i reda, još će se proširiti razočaranje i frustracije zbog uzdržanosti EU“, ocenjuje liberalni poslanik i zaključuje:
„Preti nestanak nada koje se polažu u EU, kao što se već desilo u Severnoj Makedoniji. Još nije kasno da EU preduzme neophodnu promenu kursa.“
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve