Nakon što su u zajedničkom pismu kancelar Nemačke Olaf Šolc, predsednik Francuske Emaneul Makron i premijerka Italije Đorđa Meloni, traže od Beograda da de fakto prizna nezavisnost Kosova, istu formulaciju je iskoristila i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Tokom posete Beogradu i sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, stiglo je i pojašnjenje šta se podrazumeva pod de fakto priznanja nezavisnosti Kosova.
Kako je rekla, radi o sprovođenju Ohridskog sporazuma koji predivđa različite korake koji uključuju priznanje kosovskih dokumenata i institucija od strane Srbije, i što ide uz osnivanje Zajednice srpskih opština (ZSO), to treba da realizuje Kosovo.
Docent Fakulteta političkih nauka Milan Krstić ističe da je izjava Fon der Lajen nešto novo, jer do sada nismo imali izjave predstavnika EU da se očekuje de fakto priznanje.
„Zašto je došlo do te promene to treba gledati u kontekstu Banjske. Dakle da je nakon Banjske povećan pritisak na Beograd sa jedne strane, a sa druge strane simptomatično je da je to pominjano u Prištini eksplicitno, a da je u Beogradu spomenuto tek kada je upitana Ursula fon der Lajen“, ocenio je Krstić za N1.
On smatra da sama upotreba toga da vi nekom tražite de fakto priznanje „otežava proces postizanja dogovora“.
To, kako je naveo, nije taktički, izbegava se u diplomatskim pregovorima, osim ako ne želite da iskažete jasan pritisak na jednu stranu.
Navodi da je de fakto priznanje samo „delimičan pritisak“.
„Ja mislim da je ovo delimičan pritisak, jer da je rečeno očekujemo od vas de fakto priznanje i da se ne protivite članstvu Kosova u UN, na primer, to bi bio eksplicitan pritsiak. Ovo je jedan korak iznad onoga šta je bilo do sada, ali i dalje ostavlja prostora za konstruktivne dvosmislenosti u interpretaciji“, objansio je Krstić.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com