Policija je upozorila organizatore i učesnike okupljanja „Protiv nasilja“ da ne blokiraju Gazelu. U suprotnom, slijede im krivična i prekršajna odgovornost. Ruku na srce, MUP nije mogao drugačije.
Tako je bilo i 11. novembra 2021. prilikom blokiranja saobraćajnice zbog eksploatacije litijuma. Konkretno: policijski kordoni blokirali su Gazelu, ali nisu primjenjivali silu. Taj posao prepušten je naprednjačkim batinašima. No, umjesto da se građani poplaše, slijedećeg vikenda su izišli u neusporedivom većem broju. Šta će-kud će, Aleksandar Vučić je uprkos plamenim zakletvama „da predaja nije opcija“ prvo povukao policiju, a zatim prihvatio sve zahtjeve demonstranata. „Čast“ je spašavao nasumičnim kažnjavanjem učesnika blokada.
Da li policija ponavlja ovaj scenarij? Ili će „postupati“ sa pendrekom i suzavcem? Hoće li itko držati na lancu naprednjačke batinaške brigade?
Odgovor zavisi od brojnosti na okupljanju „Protiv nasilja“. Nakon tragedija u Ribnikaru i okolini Mladenovca, ogromnom broju građana je dosta režimskog govora mržnje i agresije u javnom životu. Ukoliko policija primjeni silu i dođe do još jednog aktiviranja batinaša – uključujući i u ulozi provokatora – neće biti nikakve sumnje tko je odgovoran za nasilje i nesposoban za išta drugo.
Naime, nakon krvave nedjelje, režim ništa nije naučio. Jer da jeste, valjda predsjednik Srbije ne bi održao onolika skandalozna „obraćanja“ i dehumanizirao svoje protivnike nazivajući ih ološem i hijenama; valjda bi režim pokazao ljudskost i pijetet te, pored ostalog, opozvao svoje tabloide i ružičaste televizije; valjda bi Vučić pretpostavio najširi društveni dijalog bezdušnoj demonstraciji svemoći i sveznanja. Kako od toga nije bilo ničeg, dolazi do okupljanja i blokade Gazele.
Može vlast govoriti što god želi, ali to u svojoj biti nije stranačka stvar. Narod je istinski samo željan normalnosti. Za taj zahtjev, koji uključuje ozbiljna i bolna preispitivanja, režim je ostao gluh kao top. Recimo, Ana Brnabić i dalje smatra da sistem radi kao podmazan, a Aleksandar Šapić pretpostavlja porodični život jednoj od najvećih tragedija u mirnodopskom Beogradu. Vanredni izbori na dosadašnji način – čime Vučić radosno maše – nisu rješenje. Naprotiv, oni bi dodatno podigli tenzije i pogoršali ionako neprihvatljivo stanje u društvu.
Svaki put kada masovni protesti nisu imali čisto politički karakter, kao zbog litijuma ili prilikom pokušaja još jednog hermetičnog zatvaranja građana uslijed korone u ljeto 2020, Vučić je popuštao ma koliko da je prethodno prijetio. Naprosto, do sada je bolje od ikog znao koliko mu je krha struktura vlasti, ali uvijek postoji mogućnost podlijeganja vlastitoj propagandi. Slobodan Milošević i Putin spadaju u dobre primjere.
Dakle, što će biti u danas u 18 sati? Hoće li Vučić pendrecima i suzavcem braniti Batu Gašića i Vulina, Željka Mitrovića i Peconija? Kao što je veće rečeno, zavisi od broja građana na okupljanju, ali i elementarnom dodiru režima sa stvarnošću i normalnošću.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com