Nakon telefonskog razgovora sa Vladimirom Putinom predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je građanima Srbije radosnu vest: ne samo da će imati dovoljno ruskog gasa, već će ga plaćati 3, a na zimu i 10 do 12 puta jeftinije nego svi drugi u Evropi. Svi drugi Evropljani su tako ispali glupi, samo su Srbi, Vučić, kao u nekom vicu nasamarili sve i ispali pametni.
Drugim rečima: Gasprom neće Srbiji naplaćivati gas po tržišnoj, već po političkoj ceni. Sigurno je da Vučić nije dobio jeftin gas na svoj neodoljivi šarm.
Koja je to cena možda će 7. juna u Beogradu obelodaniti ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, ako dođe, kao što su neki mediji najavili. Predsednica tehničke Vlade Ana Brnabić brže-bolje se požurila da objasni da jeftin ruski gas za Srbiju nema nikakve veze sa srpskim neuvođenjem sankcija Rusiji, jer da joj Srbija neuovodi sankcije zato što je jedina principijelna, dosledna i samostalna zemlja, pa je tako principijelna uvela sankcije Belorusiji iz koje ne dobija ni naftu ni gas.
Biće da je cena jeftinog ruskog gasa da Srbija u sukobu između Zapada i Rusije ostane zona otvorenog ruskog uticaja, jedina evropska prava prijateljska država koja se diči time što joj nije uvela sankcije, što ne učestvuje u antiruskoj histeriji i iz koje i dalje redovno poleću avioni na relaciji Beograd-Moskva i Beograd-Sankt Peterburg. Videćemo i šta će biti sa ruskom bazom u Nišu.
Kada dođe zima i kada svi energetski problemi koje je Evropska unija sebi natovarila na vrat kada je Rusiji uvela sakcije budu eskalirali i Evropa se bude smrzavala, Putin će moći da pokaže u zagrejanu Srbiju: neka svi vide kako prolaze Rusiji prijateljski nastrojene zemlje, povlašćene nacije.
Pošto tržišnu cenu za gas Srbija neće plaćati na ruskom mostu, biće ispostavljena na zapadnoj ćupriji. Nisu Sjedinjene Američke Države izdvojile desetine milijardi dolara za vojnu pomoć Ukrajini, ne snabdevaju članice NATO-a ukrajinsku vojsku oružjem, nisu se Nemačka i Francuska upustile u rekordnu inflaciju i rekordne cene goriva ne bi li Rusiju kaznile zbog agresije na Ukrajinu, nisu se Švedska i Finska odrekle svoje neutralnsti da bi skrštenih ruku gledale kandidatkinju za članstvo u EU Srbiju kako kaže odlučno „njet“ spoljnoj i bezbednsnoj politici EU.
Videćemo i šta će reći kancelar Nemačke Olaf Šolc ako, kao što je najavljeno, 10. juna dođe u Beograd pošto je Lavrov preko reda pre njega dobio termin kod Vučića.
Treći svetski rat što duže traje to više izmiče kontroli. Kontroli lako može da se otrgne i pritisak koji Zapad vrši na Srbiju. Vučić i Dačić su se već jednom bili našli na pogrešnoj strani istorije. Novi gasni aranžman Vučića sa Putinom mogao bi da se ispostavi kao jedna od srpskih istorijskih prekretnica.
Lepota čitave situcije je i u tome da Vučić kao predsednik Srbije niti ima ustavna ovlašćenja, niti mu je raspuštena Skupština dala mandat da pregovara o bilo čemu, a kamoli o budućnosti čitave zemlje.
I još jedno pitanje: šta ako članica EU i NATO-a Bugarska, ako se situacija zaoštri, u nekom trenutku bude zaustavila tranzit jeftinog ruskog gasa do Srbije koja se u međuvremenu samoizolovala od Zapada?
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com