Đorđe Vukadinović, urednik „Nove srpske političke misli“
KLJUČNI IZAZOVI S KOJIM SE DS SUOČIO: Ključni problem DS-a u prvom periodu nakon svog formiranja bio je političko situiranje unutar tadašnje političke scene, kojom je dominirala oštra polarizacija između Miloševićevog SPS-a i Draškovićevog SPO-a, a kasnije DEPOS-a. Iako se povremeno klatio između jednih i drugih, DS, zapravo, nije ni mogao ni hteo da se prikloni jednom od ova dva ljuto zavađena bloka (premda je, generalno, svakako bio bliži ovom opozicionom), a istovremeno je – sve tamo do studentskih protesta i koalicije „Zajedno“ – bio suviše slab da se profiliše kao samostalni politički faktor i relevantna politička snaga i stožer opozicionog okupljanja. To je tek krajem decenije pošlo za rukom Zoranu Đinđiću.
Drugi problem DS-a bilo je to što je on nastao kao jedna izrazito „intelektualistička“ stranka, sa mnogo „stratega“, „generala“ i „mislilaca“, a premalo operativaca i vodonoša.
To je posebno bilo karakteristično za period Mićunovićevog rukovođenja strankom. Stoga je Đinđić, nakon što je preuzeo kormilo, uložio mnogo energije da bi od onoga što je on ponekad ironično nazivao „debatni klub“ napravio efikasnu i modernu političku stranku, koja funkcioniše po modelu kapitalističkog preduzeća. To mu je na kraju i pošlo za rukom, ali je, po mom mišljenju, u tome preterao. Naime, jeste uspeo od DS-a da stvori, za srpske pojmove, neverovatno efikasnu organizaciju, ali su se u tom procesu prilično izgubile i intelektualna supstanca i prepoznatljiva ideološka nit. Tako je od stranke profesora i intelektualaca nastala stranka pragmatičnih menadžera i japija, bez mnogo čvrstih uverenja, ali uglavnom spretnih i sposobnih da realizuju sopstvene ciljeve, a onda, posredno, doprinesu i organizaciji kojoj pripadaju.
Konačno, DS je na srpskom političkom nebu prepoznatljiv i po periodičnim smenama lidera. Daleko od toga da su ove smene baš redovna i sasvim normalna stvar, i uvek su, zapravo, bile praćene većim ili manjim lomovima i rascepima, ali, kao prvo, u drugim strankama praktično nije bilo ničeg sličnog, i, drugo, bez obzira na razmere gubitka, stranka je opstajala i kasnije bivala još jača.
BUDUĆI IZAZOVI: Problem današnjeg DS-a jeste to što je, pomalo paradoksalno, uspeo isuviše. Odnosno, toliko je narastao i, što institucionalno, što vaninstitucionalno, preuzeo toliko moći da pomalo podseća na nekadašnji Savez komunista, a po ideološkoj širini i neodređenosti liči na nekadašnji SSRN. To je, delom, u vezi sa njihovom veličinom, a delom sa pomenutom ideološkom nezainteresovanošću i rasplinutošću, zbog čega se DS danas ideološki najtačnije može definisati samo kao „ono između“ LDP-a i DSS-a (odnosno, sada, naprednjaka). To nije tako loša pozicija kada ste u opoziciji i pridobijate pristalice, ali je problem kada ste na vlasti i treba da vodite jednu konzistentnu politiku.
NAJPOŽELJNIJI ODGOVORI NA IZAZOVE: Najneposredniji izazov DS-a u narednom periodu biće odnos između „centra“ i periferije, odnosno stranačke centrale i predsedničkog okruženja, na jednoj, i snažnih, uveliko osamostaljenih, lokalnih i regionalnih stranačkih filijala – posebno u Beogradu i Vojvodini – na drugoj strani. Tako imamo uveliko paradoksalnu situaciju da Boris Tadić maltene ima veću i neograničeniju vlast u državi nego u sopstvenoj stranci. No, kao što rekoh, relativno slaba centralna vlast i moćne regionalne i interesne strukture čine na neki način veći deo tradicije DS-a, tako da će Tadić u svojoj očitoj nameri da malo pritegne stranačke redove imati dosta otpora, a ne bih sasvim isključio ni mogućnost nekih budućih rascepa.
Strukturno, pak, najveći problem DS-a, ne računajući korupciju, jeste rasprostranjeno uverenje, odnosno osećaj da su „već deset godina na vlasti“, što neminovno dovodi do zasićenja i što ih automatski u očima građana čini odgovornim za sve loše stvari koje su im se u međuvremenu dogodile. Naravno, i obrnuto. Zato će za demokrate u narednim kampanjama od životnog značaja biti da ubede građane kako im je bolje nego što jeste. Tim pre što je sa raspadom i transformacijom radikala nestao glavni i najveći razlog zbog kojeg su ljudi tokom ove decenije glasali za DS.