Korektivne mere
Posle sedam dana vodosnabdevanje je stabilizovano, a odmah zatim i normalizovano. Na to mu, plus „korektivne mere“, izađe epilog višednevnih problema Valjeva sa vodom.
Valjevo, kao što poznato, nikada, ili skoro nikada, nije imalo problema sa vodosnabdevanjem, naročito sa kvalitetom vode. Otkad znaju, Valjevci piju „najbolju i najkvalitetniju vodu“. Ne bez zašto, snabdevanje je iz prirodnog izvora Paklje i reke Gradac, za koju se veli da najčistija u Evropi. Da se doda da je valjevski kraj poznat i po nekoliko fabrika vode: „Vujić“ voda, rajkovačka „Raj“ voda, mionička „Gala“, vrujačka „Voda voda“…
No, i međutim, tačno 9. juna, došlo je do restrikcije uzrokovane rekonstrukcijom mreže. Više delova grada, takoreći iznenada i bez najave, naročito periferija i više kote, ostalo je bez vode. To uzelo da bude i po 48 sati neprekidno, izračunato da bez vode 21.000 stanovnika, što je izazvalo javni revolt i nezadovoljstvo. Građanima ne bilo jasno, otkud sad to, a naročito ne bilo jasno opozicionoj Srpskoj naprednoj stranci.
U Vodovodu, gde direktor Đorđe Pavlović, mladi SPS gospodin, kome to takoreći prvo radno mesto, poručeno da moralo je tako biti, izvorište sirove vode Paklje isključeno sa mreže zbog radova na rekonstrukciji. U nekoliko navrata podrobnije objašnjeno da su veliki gubici u mreži, negde i 50 posto, da rekonstrukcija nije rađena 30 godina, da zamenjeno pet ventila, šest vazdušnih, cevi koje su popucale… Rečeno i da je sve neminovno, košta 308.000 evra, pare iz evropskih fondova. Još rečeno da izvorište iz reke Gradac daje samo 260 litara u sekundi, potrebe grada 400 litara, te da ne bi bilo problema, niti će ih biti, da je završena akumulacija „Rovni“, koja bi davala 1900 litara u sekundi.
Kako građani i SNS bili mnogo nezadovoljni – bez vode ostala i Istraživačka stanica Petnica, stara gradska čaršija Tešnjar na desnoj obali Kolubare – iz gradske uprave poručili da će, ako je bilo propusta, biti preduzete korektivne mere, te da građani nisu adekvatno obavešteni pre početka radova, „pa javnost i gradsko rukovodstvo nisu dobili jasnu sliku o razmerama restrikcije“. Podvučeno da „radovi na rekonstrukciji nisu proizvod zle namere, kako bi se dokazala neophodnost akumulacije ‘Rovni’, kao što pojedini tvrde“…
I to trajalo, sedam dana, dok se nije stabilizovalo i normalizovalo. Da bi sve bilo odgovorno, smenjen tehnički direktor vodovoda Slobodan Živanović. Direktor Đorđe Pavlović, koji otiš’o na zasluženi odmor, kako javnost obavestio Prvi VA socijalista, neće biti smenjen, on će „snositi konsekvence“.
Kad se kod vode, da se kaže da akumulacija „Rovni“, koja uzvodno od Valjeva, na reci Jablanici – preko 20 godina primer neimarstva, potrošeno preko 80 miliona dolara – treba da počne sa punjenjem. Time će, kako kazuje elaborat, dobiti vodu svi od Valjeva do Obrenovca.
Ali, i ovde ima međutim, ima onih koji vele da je Akumulacija drugo ime za propast. Na tu temu, uz druge, proslavio se i SNS VD direktora Zavoda za zaštitu spomenika Valjevo, imena Nemanja Radojičić, koji pre godinicu-dve stručno izjavio da neće dati saglasnost na projekat zaštite i konzervacije crkva Valjevska Gračanica, koju akumulacija treba potopi, jer ako crkva bude potopljena, on neće piti tu vodu, jerbo će ona biti sačinjena od ceđi iz grobova naših predaka i dva sloja fresaka iz 15. veka…
Tačno za utorak 23. jun, na ovu temu, u Valjevu zakazan Veliki protest i šetnja naroda, koji predvodi raščinjeni monah Antonije. Organizatori, preko letka, pitaju: „Da li nam je zafalilo ustajale vode sa Rovni, koja potapa Crkvu svetinju i uništava sve izvorske vode?“ Govornici štampani, prota Žarko Gavrilović, književnici i publicisti Vladimir Dimitrijević, Rajko Đurđević i Milan Milinković, predsednik Ekološkog pokreta Srbije Nikola Aleksić, kozački ataman Vojislav Milošević…
D. Todorović
foto: wikipedia.org