Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je da su članovi Narodne stranke 15. februara učestovali na protestu kod Predsedništva Srbije zbog javnog poziva profesora Mila Lompara, „čoveka na čije se pozive Narodna stranka odaziva“, a da su taj skup „zagadile službe bezbednosti“ pod kontrolom predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Sav fokus medija pod kontrolom režima je sada na ekstremnim elementima koje su ubacile bezbednosne službe istog tog režima, čiji je cilj bio da se prikaže kako su samo ekstremisti u Srbiji protiv veleizdaje na Kosovu i Metohiji, što uopšte nije tačno“, rekao je Jeremić za kanal Slavija info.
A Narodna stranka je, kaže, „jednako protiv izdaje i protiv nasilja“, zato su njeni članovi bili na protestu i dele „neprijatnost značajnog broja učesnika skupa i građana Srbije zbog onoga što su uradili ubačeni elementi, pripadnici službi pod apsolutnom Vučićevom kontrolom“.
Siguran je Jeremić da skup na koji poziva Milo Lompar nije mogao biti zamišljen kao skup nasilja“, ali da da „nije ispao najsrećnije“ i da je na bini izgovorena i „koja reč previše“.
„Dogodile su se nemile scene, a uhapšen je novinar Dejan Petar Zlatanović, urednik portala Srbin info. Narodna stranka zahteva da on bude oslobođen“, rekao je Jeremić, te da hapšenje Zlatanovića pokazuje da je vlast odlučila da se obračunava sa novinarima koji bi u demokratskom društvu trebalo da budu najzaštićeniji i da slobodno govore i nastupaju.
Režimsko vređanje inteligencije
Dalje je rekao da da „ne sme biti ni zrna simpatije za političke atentate“, ali da je „ono što prikazuju režimski mediji vređanje inteligencije i režirana predstava“.
„Cilj te predstave je odvraćanje pažnje javnosti od činjenice da pet moćnih država sveta, okupljenih u Kvintu – SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija – koje su sve priznale samoproglašeno Kosovo pokušavaju da se nametnu kao posrednik u pregovorima“, rekao je Jeremić.
A prihvatanje plana po kojem bi Kosovo ušlo u UN bila bi veleizdaja „kakvu niko nije počinio u istoriji Srbije“ i koja bi „dovela do stvaranja Velike Albanije i posledično novih sukoba na Balkanu, kao i otuđenja svetinja koje su u temelju našeg nacionalnog identiteta“.
Smatra Jeremić i da bi prihvatanje evropsko-američkog plana dovelo do toga da Kosovo prizna pet preostalih članica Evropske unije, pa bi Kosovo moglu da uđe ne samo u UN, već i u NATO.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com