
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U ponedeljak će biti 23 godine od kako je ubijen Slavko Ćuruvija. Maratonski sudski proces još uvek nije završen. Ovakav odnos prema ubistvu novinara, potkrepljuje sumnju da je u ceo slučaj umešan tadašnji politički vrh
U ponedeljak 11. aprila novinari i poštovaoci Slavka Ćuruvije zapaliće sveće u Svetogorskoj ulici u Beogradu, na mestu gde je na Uskrs 1999. godine ubijen sa 17 hitaca u leđa.
Udruženje novinara Srbije (UNS) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), koji su pozvali svoje članove da odaju počast ubijenom uredniku i izdavaču Dnevnog telegrafa i Evropljanina, nadaju se da će Apelacioni sud potvrditi prvostepenu presudu i da će time maratonski sudski proces pokrenut povodom ubistva Ćuruvije, biti okončan.
Predmet je od prošlog meseca u Apelacionom sudu koji, kako navode mediji, čeka izjašnjavanje Tužilaštva za organizovani kriminal, kako bi mogla da se zakaže javna sednica.
UNS i NUNS smatraju da bi potvrda prvostepene presude i njeno izricanje označila simbolički kraj nekažnjivosti zločina počinjenim nad novinarima Srbije.
U decembru prošle godine za ubistvo Slavka Ćuruvije pred Specijalnim sudom osuđena su četvorica pripadnika Državne bezbednosti (DB): Presuda je izrečena tadašnjem šefu Resora državne bezbednosti Radomiru Markoviću (30 godina) za podstrekavanje na teško ubistvo; tadašnjem šefu beogradskog centra DB Milanu Radonjiću (30 godina), pripadniku tog centra Ratku Romiću (20 godina), kao i Miroslavu Kuraku (20 godina) koji je u bekstvu, za teško ubistvo u saizvršilaštvu. Kao direktan izvršilac atentata na Ćuruviju navedeno je NN lice.
Time je praktično ponovljena presuda tog istog suda iz aprila 2019. godine, iako je poništena zbog uvođenja NN lica.
Branka Prpa istoričarka i supruga Slavka Ćuruvije koja je bila svedok njegovog ubistva, sve vreme upozorava da je ovaj sudski proces farsa, zato što ni u istragama ni u tužbama ni jednog trenutka nije bilo reči o naručiocu. Ovakav odnos prema ubistvu Ćuruvije, potkrepljuje sumnju da je u ceo slučaj umešan tadašnji politički vrh.
Tužilac je rekao da je ubistvo najverovatnije naručio neko iz tadašnje vlade.
Odgovor na pitanje ko je dao nalog za ubistvo Prpa smatra fundamentalno važnim za budućnost ove zemlje i novinarsku profesiju. Kao očevidac, ona od početka procesa tvrdi da ni jednog optuženo ne prepoznaje kao čoveka koji je pucao u Ćuruviju.
S.Ć. /FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve