Mesec i po od konstituisanja Skupštine opštine Medijana, jedine opštine u Srbiji kojom ne upravlja Srpska napredna stranka već ujedinjena opozicija, deluje da je zasad sve u redu.
Novi gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović pozvao je Nišlije da predlože na šta Grad treba da troši gradski budžet, koji za ovu godinu iznosi oko 16 milijardi dinara. Tom pozivu priključilo se rukovodstvo Medijane. Traže izgradnju dva nova vrtića, završetak zgrade za mlade naučnike koja se gradi 16 godina, izgradnju dva nova kružna toka i novog mosta na Nišavi, asfaltiranje pojedinih ulica, proširenje staza za bicikliste, kao i sanaciju dvorišta u niškim školama…
Predsednik Opštine Medijana Mladen Đurić kaže za “Vreme” da pomenuti problemi ne zahtevaju krupne investicije i dodaje da su u pitanju realne potrebe grada. Posebno ističe izgradnju kružnog toka koji bi se nalazio kod novog kliničkog centra, na uglu Bulevara dr Zorana Đinđića i Sremske ulice. “Tu se trenutno nalazi semafor. Mnogo puta se desilo da hitna pomoć pod rotacijom čeka da se parkirani ili automobili u mirovanju pomere kako bi to vozilo moglo da prođe”, kaže Đurić.
Šta je sve dosad uradila jedina opoziciona opština u Srbiji? Za ova skoro dva meseca vlasti u Medijani, nije se moglo bog zna šta uraditi. Na primer, samo četiri dana pre promene vlasti ova opština je nabavila tri paketa za usluge mobilne telefonije za minimum 60 brojeva zaposlenih u opštini za skoro pet miliona dinara. Posao je dobila Telekom Srbija kao jedini ponuđač koji je potpisao ugovor sa načelnikom opštinske uprave Milošem Dragičevićem, pišu Južne vesti.
Đurić sada najavljuje da neće uzeti službene telefone niti će ih kupovati. Takođe je najavio da će pravnim putem pokušati da taj broj 60 smanje na 10, jer se na 41 stalnog zaposlenog u opštini nalazi 10 funkcionera koji bi mogli da se služe tim novim brojevima telefona. Međutim, bivša vlast im nije “ostavila” samo ugovore poput ovog.
“Ukinuće se sve izmišljene prinadležnosti povlašćenim pojedincima na izmišljenim funkcijama čime će se ostvariti ogromne uštede, koje se mogu meriti u milionima evra. Sledi ukidanje svih onih tendera koji su simbol bahatosti, osionosti i koji su potpuno bespotrebni”, napisao je još 1. avgusta dr Dragan Milić, šef istoimene grupe građana na svom Instagram nalogu.
Ta odluka obezbedila je Medijani uštedu od skoro 150 hiljada evra. Pored ukidanja funkcija koje nisu od fundamentalnog značaja za rad ove opštine, predsednik opštine i ostali funkcioneri najavili su i preduzimanje drugih mera štednje, kao što je, na primer, prodaja službenog automobila “škoda superb”.
“Prethodno rukovodstvo je imalo dva savetnika u kabinetu predsednika opštine. Ja kao novi predsednik opštine nemam ni savetnika ni saradnika, ni šefa kabineta. Nemam svog vozača, a nemam ni službeni auto iako je i dalje u vlasništvu opštine”, naglašava Mladen Đurić.
ŠTEDNJA UMESTO KAFANA
Mladen Đurić, ekonomista iz Grupe građana “Dr Dragan Milić”, Nišlijama je od ranije poznat kao blizak saradnik niškog političara koji je učestvovao na lokalnim izborima 2. juna Branislava Jovanovića, sa kojim je sarađivao nekada u G17 plus, a posle i u partiji “Niš, moj grad”.
Đurić je tako dva puta bio odbornik u Opštini Medijana u ime “Niš, moj grad”, a ujedno je bio član Saveta za praćenje rada javnih preduzeća, zbog čega je primao paušal od 20.000 dinara. Građane je taj Savet koštao četiri miliona dinara godišnje, a za tri godine se sastao 10 puta, pisale su Južne vesti. Prema mišljenju predstavnika opozicije koji su bili u tom savetu, svrha postojanja tog saveta je nikakva. Čak je i nekadašnji odbornik Ruske stranke Milan Krstić izjavio da je Savet “izmišljen kako bi izvlačio novac iz opštine u privatne džepove”.
Đurić kaže za “Vreme” da upravo zbog toga neće formirati nijednu komisiju ili savet pri Skupštini gradske opštine Medijana dok se ne napravi tačna analiza toga “da li u okviru radnih mesta uprave postoje radna mesta koja se time bave”. Dodaje i da je za sledeću godinu planirano formiranje komisija, ali one neće biti dodatno plaćene.
Sve je to deo, kako je rekao predsednik Skupštine Opštine Medijana Miloš Nešić, a preneo Media i reform centar Niš, racionalizacije troškova i ukidanje bespotrebnih radnih mesta. I on je napomenuo da je načinjen jedan od primarnih koraka opozicije pri preuzimanju vlasti u opštini, a to je ukidanje Odbora za kontrolu rada javnih preduzeća odnosno već pomenutog spornog saveta. A da ovaj savet za nadzor javnih preduzeća nije imao nikakvu funkciju govori činjenica da sva javna preduzeća na teritoriji Medijane svoje nadležnosti dobijaju od Grada Niša. Nešić je dodao da su jedine uloge i dužnosti članova tog saveta bile komentarisanje rada tih preduzeća, što im je donosilo mesečni paušal od 20.000 dinara, a predsedniku i zameniku saveta čak 30.000 dinara.
Uštede se ostvaraju i na drugim poljima. Opština Medijana je tako ukinula 9 koordinatora Kancelarije za mlade, a od ostalih komisija planiraju da oforme samo one neophodne. Miloš Nešić, prenosi Media i Reform centar, dodao je da će deo ušteđenog novca biti preusmeren na socijalna davanja, kao i na vrtiće i škole u Medijani, ali i stipendije i nagrade.
Takođe, Medijana će uspeti da uštedi i novac koji je bivša vlast trošila na piće, kafanu i ketering. Ponekad se čini kako je trenutno rukovodstvo opštine više fokusirano na to čega neće biti, nego na ono čega treba da bude. “Neće biti službenih telefona, kartica i laptopova. Reprezentacija, hoteli, vozači – nula. To jeste mala ušteda, ali je i poruka da mi nismo došli ovde da menjamo nas, nego sistem”, naveo je Đurić nakon što je izabran za predsednika Opštine Medijane.
Iako su iz Medijane ukinuli mnogo pozicija i radnih mesta pri komisijama i savetima, odborima i drugim telima pri opštini, naveli su da za sada niko nije otpušten. Kako kažu, rade punom parom i uspostavljaju dobar i transparentan odnos sa građanima. Đurić je naveo da su u prvih mesec dana rada primili otprilike 50 predstavnika udruženja, običnih građana i komšija da bi izneli svoje probleme, predloge i kritike.
Na prvoj sednici Veća dodeljena je i novčana pomoć dvema porodicama za rođenje trećeg deteta, a iznos je po 150.000 dinara. Pored toga, određena su sredstva i za Nišlije koji se nalaze u nezavidnoj materijalnoj situaciji. Kada su u pitanju javne nabavke, Opština Medijana je za sada sprovela tri. Prvi tender je raspisan za nabavku dobra električne energije. Druga nabavka se odnosi na pripremu školskog pribora i poklona za đake prvake u školama na teritoriji Medijane. Treći tender je još uvek u toku, za vreme pisanja ovog teksta (do 19. septembra), a on se odnosi na dečju manifestaciju “Igre bez granica” u okviru “Dečjih jesenjih dana u Medijani”. Procenjena vrednost ove nabavke je 833 hiljade dinara.
Na pitanje da li postoji nešto što za ovih skoro 100 dana nove opštinske vlasti nisu uspeli da urade, predsednik Opštine Medijana Mladen Đurić kaže za “Vreme” da su dosad odradili sve ono što su obećali da za ovo vreme hoće, ali da ih kod jednog banalnog problema najpre koči “loš sistem”. Naime, u dvorištu zgrade ove opštine nalaze se pet vozila “za rashod”. Dobili su odobrenje od novog rukovodstva Gradske uprave za imovinu i održivi razvoj da ta vozila stave na licitaciju. Đurić kaže kako nije očekivao da će ceo proces trajati duže od nedelju- dve, a sada navodi da oslobađanje zauzetog prostora neće završiti ni za mesec dana.
MIRAN ODNOS IZMEĐU GRADSKE SNS VLASTI I OPOZICIONE MEDIJANE
Iako je za Opštinu Medijana bilo jasno na samom početku da će se njeno rukovodstvo potpuno promeniti i da neće biti više u “rukama” vladajućeg SNS-a, za Grad Niš i ostale opštine bilo je neizvesno. Na kraju, poznato je da je koalicija oko SNS-a uspela da na staklenim nogama proglasi Pirovu pobedu i formira gradsku vlast. Kao što je opozicija pravnim sredstvima pokušala da dokaže pobedu na lokalnim izborima, tako je i koalicija oko Srpske napredne stranke u Nišu pokušala da ospori novo rukovodstvo niške opštine Medijana.
Od Višeg suda u Nišu su tražili da poništi tu odluku o uspostavljanju novog rukovodstva ove opštine. Međutim, ubrzo su odustali od žalbe, pa je i Viši sud obustavio ceo postupak. Uprkos svemu tome, kažu iz Medijane, ne postoji nikakva odbojnost od strane gradskog veća. S obzirom da iz opštine nikog nisu otpuštali, tu je i dalje prisutan kadar koji je zaposlen pre lokalnih izbora. Kažu da je saradnja sa Gradom na zadovoljavajućem nivou, a zaposlenima u opštini koji su iz redova vladajuće koalicije pružili su ruku.
Nakon konstituisanja Skupštine Opštine Medijana, deo građana je očekivao u startu velike promene i reforme. Ipak, kao što je Dragan Milić rekao, promene se ostvaruju mirnim i kulturnim putem. Mnogo se štedi i to tamo gde postoji mogućnost za to, tamo gde nije neophodno izdvojiti nenormalne količine novca kao za jednu klupu za “mame dojilje” koja je koštala 164 hiljade dinara. Svakako, bar na nivou Medijane, nema više službenih vozila pa Đurić ide javnim gradskim prevozom na posao. Sa odlaskom bivše vlasti iz Opštine Medijana, simbolično je otišla i slika predsednika Aleksandra Vučića.
Uglavnom, Medijana je već mesec i po dana bolna tačka vladajuće stranke. Prvih 100 dana će, izgleda, proći u stabilnom i skromnom maniru. Čeka se 101.