Samit koji je u Granadi okupio 49 lidera država Evrope, stotine asistenata i skoro 700 novinara, tokom kojeg je održano na desetine bilateralnih sastanaka završen je bez ikakve odluke, a domaćin Španija je otkazala konferenciju za novinare u poslednjem trenutku, piše portal Politiko.
Treće izdanje ideje francuskog predsednika Emanuela Makrona, Evropska politička zajednica, trebalo je da posluži kao prostor savetnicima da dogovore mir između Azerbejdžana i Jermenije, deeskaliraju tenzije na Balkanu i razgovaraju o bezbednosti kontinenta.
Bez rešenja
Dok su lideri „trčali“ oko predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog koji je u Granadi bio da zatraži podršku zbog problema sa američkom podrškom njegovoj zemlji, nisu uspeli da reše ostala pitanja i konflikte zbog izostanka glavnih grača, dodaje portal.
Nadu onih koji su bili u Granadi da će se rešiti humanitarna kriza u Nagorno Karabahu, dodaje Politiko, srušio je izostanak predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana.
Lideri su se nadali prvom susretu Alijeva i predsednika Jermenije Nikole Pašinjina, posle ofanzive Azerbejdžana koji je pokrenuo talas iseljavanja 100.000 etničkih Jermena iz Nagorno Karabaha.
Ništa ni oko Kosova
Pokušaji da se smanje tenzije između Kosova i Srbije su isti propali, jer je predsednica Kosova Vjosa Osmani odbila da razgovara sa kolegom iz Srbije Aleksanderom Vučićem, dok se ne uvedu sankcije Beogradu zbog oružanog sukoba na severu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je tokom brojnih susreta i bilateralnih sastanaka sa evropskim liderima u Granadi razgovarao o situaciji na Kosovu i Metohiji, ali i o drugim temama.
Vučić je na svom Instagram profilu napisao da je njegov posao da objasni poziciju Srbije i da će to nastaviti da radi.
„Borićemo se za svoju zemlju svom snagom i nadam se da ćemo o tome uspeti“, napisao je Vučić.
Otkazan susret sa medijima
Osećaj propasti neformalnog samita kulminirao je kada je zemlja domaćin, Španija otkazala planiranu konferenciju za novinare u poslednjem trenutku, koji je kao kulminaciju skupa Evropske političke zajednice čekalo oko 700 novinara.
Konferencija za novinare trebalo je da donese zajedničko saopštenje i formalno ustupanje organizacije narednog skupa Evropske političke zajednice Velikoj Britaniji, navodi Politiko.
Priče o proširenju
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je da će današnji neformalni sastanak šefova vlada Evropske unije u Granadi biti veoma važan, a da će jedna od tema biti i perspektiva proširenja.
„Proširenje znači da kandidati imaju reforme da primene, a EU mora da se pripremi, ovo je prvi put posle mnogo godina da imamo tako veliku debatu“, rekao je Mišel novinarima u Granadi.
Upitan da li je Unija spremna za proširenje, Mišel je istakao da se EU mora promeniti.
Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola izjavila je danas da proširenje jeste i ostaće najjače geopolitičko sredstvo Evropske unije.
„To je proces koji koristi i postojećim i budućim članicama. Moja glavna poruka je bila da moramo da počenemo iskrenu diskusiju o unutrašnjoj reformi, da budemo spremni kada buduće članice budu spremne“, rekla je Mecola novinarima u Granadi.
Ona je rekla da se reforme moraju sprovesti jer ako nešto ne deluje za 27 čalnica, neće moći da funkcioniše sa 32 članice ili 35 članica, istakavši da Evropska politička zajednica ne može biti zamena za proširenje EU.
I predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas, uoči neformalnog sastanka saveta Evropske unije (EU), da će proširenje biti važna tema razgovora i da obe strane u tom procesu, države kandidate i Unija, imaju svoje domaće zadatke.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com