Pres služba Narodne banke Jugoslavije informisala je redakcije beogradskih medija da će promocija nove novčanice od 200 dinara biti održana u Čačku, u četvrtak 31. maja, sa početkom u 12 sati. Služba je još informisala da je, zbog velike zainteresovanosti novinara, NBJ organizovao prevoz autobusom, te da je, nakon promocije, za sve prisutne organizovan ručak u restoranu Takovo. Sve transparentno. Autobus, ne znajući da je ‘nako plav i sa ‘nako nacrtanim i velikim i krilatim konjem, što se još zove Pegaz, sačekamo na Ibarskoj magistrali, takoreći na pola puta. Lično pres službenica NBJ-a uvede nas u autobus, autobus pristojan, plišana i plava sedišta, novinara kol’ko ‘oćeš.
Stigosmo na lice mesta, u Čačak, Umetnička galerija „Nadežda Petrović“. Na ulazu u galeriju podeliše takoreći katalog nove novčanice i „Obaveštenje o puštanju u opticaj novčanica od 10 i 200 dinara“. Pod tačkom dva tekst, „novčanica od 200 dinara štampana je u kombinovanoj tehnici štampe i to lice novčanice u dubokoj i višebojnoj ofset štampi, a naličje u višebojnoj ofset štampi i tehnici visoke štampe za numeraciju… Novčanica ima dimenzije 70×147 mm, sa likom Nadežde Petrović na licu novčanice, a na naličju u centralnom delu, osim figure Nadežde Petrović koja dominira, dat je prikaz crkve manastira Gračanica, kao i deo kompozicije sa jedne od njenih slika… Na licu novčanice od 200 dinara plasiran je kinegram koji kao elemente sadrži grb SRJ, tekstualnu oznaku YU i rozetu oko grba“. U takoreći katalogu nove novčanice svaki „kinegram“ slikovito takoreći stavljan pod lupu. Sve transparentno.
SITNINA U FIOCI: U galeriji sve spremno, na zidu razapet zeleni pliš, razapete uvećane nove novčanice, govornica, postavljeni mikrofoni, nekoliko redova drvenih takoreći koncertnih stolica. Uđe autobus novinara, još novinara, službenika, gostiju za prve redove, to sve sede. Uđe i guverner Dinkić, takoreći pravo iz slikarske postavke, stade za govornicu. ‘Nako uredan, tanak baš letnji, na crno, komplet, košulja, na plavo, sa belim dugmičićima koji su držali kolir, teget kravata sa belim tufnama, dobi aplauz. Reče da danas promovišu novčanicu koja će dugo vredeti, opomenu mikrofon koji je, može li se reći, mikrofonirao, nastavi da je dvestodinarka, posle kraljice Marije iz ’31, druga novčanica sa ženskim likom. Da je dinar u odnosu na marku, od početka reformi, izgubio vrednost samo za jedan odsto, za razliku od eura, koji je od početka godine izgubio 10 odsto, ne pravi parelele, ali dobronamerno nudi Crnoj Gori da od marta sledeće godine, kad marka bude povučena iz opticaja, umesto na euro, pređe na dinar. Reče i o zaštiti novčanice, kinegramu, znaku raspoznavanja za slepe osobe, da će do kraja leta biti emitovan apoen od 1000, do kraja godine od 5000 dinara. Za razliku od ranije, novi apoeni značiće stabilnost, a ne inflaciju, kao primer poverenja u dinar navede da je novčana masa povećana sa 750 miliona, na milijardu i 300 miliona maraka u dinarima, da se novčana masa seli iz sive u legalnu ekonomiju… ubeđen je da će novčanica dugo vredeti, neće biti emisije novca bez pokrića, NBJ se neće povoditi za uticajem lobija, kurs će diktirati tržište…
Bi aplauz, pa pitanja i odgovori. Najnovije poskupljenje struje od 40 odsto će se odraziti na porast cena na malo sa 2, 5 odsto, projektovana godišnja inflacija je 35 odsto, i od toga se ne odstupa, ponuda deviza veća je od tražnje, raste poverenje u bankarski sistem, dinar može da se drži na ovom nivou, NBJ neće ići na odbranu dinara deviznim rezervama, ovaj program, za razliku od onog Ante Markovića i Avramovića, ima dobru koordinaciju fiskalne i monetarne politike, ukoliko se nastavi sa smanjenjem poreza još više novca iz sive ekonomije ući će u legalne tokove. A konsolidacija banaka? Za dve godine potrebno 300 miliona dolara, startovaće sa 200, bez obzira šta bude na Donatorskoj konferenciji, izvor, sukcesija i podela zlata. A zašto nema metalnog novca? Ima ga dovoljno, ali radnje ga ne vraćaju, drže po fiokama, građani u kasicama, pa je van tokova.
GDE JE PITANJE: Pa bi pitanje, kakva je garancija da nove novčanice ne znače inflaciju. Garancija su rezultati, tu Dinkić potegnu roze službeni koverat i izvadi samo jednu novu novčanicu, još jednom pomenu troškove, zaštitu, kinegram, obeća da će novčanica trajati dok ne bude zamenjena eurom.
Dođe red na Poštansku štedionicu. Guverner reče da NBJ nije intervenisao zbog kadrova, već da je protiv toga da se uvode predlikvidacione mere zbog kadrovskih rešenja, kao što je protiv toga da se vrši politički pritisak na sud. Pa, k’o da je jedva ček’o, odgovori na Đinđićeve plastične opservacije „da Srbija nije buvljak sa koga svako može da uzme šta mu se dopada i nosi kući“. Prvo što mu je, povodom toga, palo na pamet, bilo je da je „Laki malo nervozan“, ali nije vreme za svađe, nego za rad, nije, kao što pokušava da se prikaže, ni od koga ugrabio mesto guvernera, inače nema nameru da išta nosi kući, videće se šta je ko ostavio državi, a šta je odneo kući…
Pa bi pitanja i odgovora još, ostaje pri tome da će na kraju godine prosečna plata biti 250 maraka, ne treba odugovlačiti sa radom Komisije za zloupotrebe inače će sve postati deplasirano, problem je i što kapacitet našeg sudstva i policije nije adekvatan veličini problema, njegova grupa će do kraja juna završiti posao i obavestiti javnost. Samo što ne bi kraj pitanja i odgovora, reportera „Vremena“ udari nelagoda, gde mu je pitanje, toliki put, a tek što je u programu ručak, šta da pita, nekoliko njih ga preduhitrilo, naročito onaj poslenik reči sa pitanjem o sitnim parama, šta da pita, seti se i da je Mita Boarov, u intervjuu, potrošio pitanje o Karićevih sto miliona, beše li dolara, poreza na ekstraprofit, uto Dinkić objavi kraj, reporteru sinu, da li je izbor mesta promocije novčanice unekoliko podrška predsedničkoj kandidaturi Velje Ilića? Guverner saseče pitanje, ne, ne treba zloupotrebljavati ovaj nastup u Čačku, ključno je što je slikarka rođena u Čačku; drugo, ona je slikar realista, a politika NBJ-a je realna. Završismo i to, reporter oda’nu, Dinkić se upisa u knjigu utisaka, podeli autograme, ispozdravlja, ode u Čačansku banku…
Do ručka skoro sat, na Takovu obaveštenje, restoran je zauzet. Novinarski autobus i novinara još, sve selo u baštu restorana. Bašta pokrivena, neki pleksiglas jeste, baš debela breza u centru probila krov, guverner se baš zadrž’o. Eto i njega, sede za glavni astal pod realistički veštačkom puzavicom. Krenu predjelo i jelo, sve redno. Jeste trajalo, ali se i završilo. Guverner se, na kraju, upita sa novinarima, jesu li poslali izveštaje, kako, onaj roze koverat i dvestotice sa kinegramom nije potez’o, ode za Kraljevo, da valjda i na tamošnjoj televiziji objasni sve o novoj novčanici. Velja Ilić nije se pojavljiv’o, šteta, nije čuo ‘nako pitanje.