"Dok smo kao ProGlas išli po Srbiji, razgovarali smo sa ljudima o tome zašto je važno da se izađe na glasanje, studenti su bili sa nama. Iz tog razloga, pošto mi želimo smenjivu vlast, regularne izbore i otvorene medije, razumemo zabrinutost studenata, što sada ta situacija očigledno nije takva“, kaže profesorka Ivanka Popović
Ispred zgrade Skupštine Srbije u Kralja Milana, u kojoj je sedište Republičke izborne komisije, i večeras su se okupili građani na protestu zbog izborne krađe.
Među okupljenima građanima bili su i studenti, a njima su se pridružili i inicijatori ProGlasa Ivanka Popović, Miodrag Majić, Dragan Bjelogrlić, Peca Popović, Srdan Golubović, Tamara Džamonja Ignjatović.
„Izbore održane 17. decembra obeležile su ozbiljne neregularnosti. Reč je ne samo o zloupotrebi javnih resursa i neravnopravnog pristupa medijima, kupovini glasova i falsifikovanju potpisa za izborne liste, već i o drastičnim zloupotrebama na sam izborni dan, uključujući tu i masovno dovođenje građana iz drugih država, kako bi se prekrojila volja Beograđana“, saopštilo je inicijativa ProGlas.
Foto: N1
Imajući navedeno u vidu, inicijativa ProGlas poziva nadležne ustanove Republike Srbije da ponište izbore u Beogradu, kao i na svim drugim mestima gde su utvrđene značajnije nepravilnosti.
Inicijatori ProGlasa, rekli su da su došli da podrže studente, jer su studenti bili sa njima dok su išli po zemlji i razgovarali sa građanima o važnosti izlaska na izbore.
„Kao što znate, ovaj skup organizuju studenti, odazvali smo se pozivu studenata, dok smo kao ProGlas išli po Srbiji, razgovarali sa ljudima o tome zašto je važno da se izađe na glasanje, studenti su bili sa nama. Iz tog razloga, pošto mi želimo smenjivu vlast, regularne izbore i otvorene medije, razumemo zabrinutost studenata, što sada ta situacija očigledno nije takva“, kaže profesorka Ivanka Popović.
Došli su, kaže da ih podrže i da naglase ponovo da je ono što žele da se „poštuju propisi“.
Mladi imaju puno pravo da budi besni
Foto: Andrej IvanjiČestitke Aleksandru Vučiću
Reditelj Srdan Golubović rekao je da postoje sumnje i brojni dokazi u vezi sa neregularnošću izbora i da je treba izvršiti pritisak na institucije da se to istraži do kraja.
Inicijatori ProGlasa, kako kaže, podržavaju građane, a institucije moraju da donesu određene odluke.
„Mora do kraja da se utvrdi i kaže da li je bilo nepravilnosti. Ako jeste, za to mora da se snosi odgovornost“, smatra Golubović.
Prema njegovim rečima, građani moraju da izvrše pritisak da institucije ipak donesu poštenu i pravu odluku i važno je da studenti predvode ovaj protest.
„Mladi imaju puno pravo da budi besni, budućnost pripada njima“, kazao je on.
Gađanje jajima
Na metalnoj ogradi koja je postavljena ispred Skupštine Srbije organizatori protesta razvili su transparent na kojem je pisalo „Protiv izborne krađe“.
Građani su uzvikivali „ua lopovi, lopovi“ i duvaju u pištaljke.
Protest je organizovan zbog, kako su ranije naveli organizatori, krađe volje građana na izborima u Beogradu. Na samom ulazu ispred Stare skupštine uglavnom su bili mladi ljudi.
Foto: FoNet/Marko Dragoslavić
„Vlasti više nema šta da se poruči. Niko ne reaguje. Tužilaštvo je trebalo da reaguje. Predsenik RIK-a govori da su problem oni koji su snimali nepravilnosti, a ne oni koji su kupovali glasove, vodili paralelne biračke spiskove… Ni institucijama više nema šta da se poruči. Ja razumem da se u Republici Srpkoj moglo glasati, kao i u celoj dijaspori, ali smo imali slučaj gradonačelnika Sokolca koji je došao da glasa u Beograd. Do te mere bahatost ide, da oni to i ne žele da sakriju“, rekao je za „Vreme“ Ivan Bjelić, aktivista i jedan od studenata koji su se okupili ispred sedišta RIK-a.
Kako keže, mladi su ovde najviše doprineli protestu.
„Njihova izborna volja je pokradena. Neko drugi je odlučio između njih. Treba da se bore za svoj glas jer niko drugi neće. Nas ne treba ništa da demorališe. Ako neko nema šta da izgubi, mi nemamo. Mladost će nam svakako uzeti, ako ne reagujemo“, kaže Bjelić.
U jednom trenutku grupa okupljenih gađala je jajima zgradu u kojoj se nalazi RIK.
Tokom večerašnjeg protesta mladić koji se predstavio kao Karlo sa Vračara došao je ispred sedišta RIK-a sa i rekao je da takođe počinje štrajk glađu u znak solidarnosti sa političarima koji štrajkuju glađu. On je došao sa psom, doneo je ćebe i naveo da će do daljnjeg ostati tu.
Nema povlačenja
Jedan od nosilaca izborne liste Srbija protiv nasilja Miroslav Aleksić izjavio je za N1 da predstavnici te koalicije ostajemu u zgradi RIK-a dok se ne ponište izbori.
„Nema govra da se povlačimo, mi smo unutra, blokiraćimo zgradu skupštine i RIK-a. Tražimo da se ponište izbori, treba da se oglasi tužilaštvo i zarobljene institucije. Institucije sve znaju ali ćute, jer čekaju mig Aleksandra Vučića“, rekao je Aleksić.
Foto: FoNet/Marko Dragoslavić
On je pokazao sliku Jelene Trivić, predsednice Narodnog fronta (NF) u Republici Srpskoj, koja je, kako kaže, glasala na izborima u Beogradu.
„I načelnik opštine Sokolac se isto tako slika najnormalnije na glasanju. Zamislite da građani Srbije odu i glasaju tako u Republici Srpskoj. To je izborna krađa, to je gaženje insitucija i građana“, naveo je Aleksić.
Građani su izveli i jedan performans, bacali su u vis glasačke listiće sa izbornim listama na kojima je crvenom bojom napisano falsifikat.
B.G./FoNet/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Šta studenti u plenumu misle – koji je najveći problem Srbije, šta ih najviše motiviše da istraju u protestu, koji je njihov stav prema političkim strankama, da li su za ulazak u EU ili ne, koliko je snažan njihov osećaj nacionalnog identiteta, da li su više konzervativni ili liberalni, kako se informišu, šta sve to može da nam kaže o budućnosti ovog društva i države… Ovo su samo neka od pitanja na koja odgovara najnovije istraživanje profesora Fakulteta političkih nauka Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića
Šta su razlozi dugovečnosti protesta protiv Vučićevog režima? Na ovo pitanje odgovaraju sagovornici “Vremena” iz različlitih perspektiva, ali se jedan motiv provlači kod svih: uznapredovala nepravda i nepodnošljiva laž
Odbijanjem da raspiše prevremene izbore režim šalje implicitnu poruku svima koji su deo klijentističkog sistema: ako se izbori uporno izbegavaju, to je kao da su već raspisani – i izgubljeni. Što duže ta poruka ostaje neizrečena, ali prisutna, to će klijentistički sistem postajati sve slabiji
Intervju: Dušan Vučićević, vanredni profesor FPN-a
"Broj birača koji tvrde da su nekada verovali Aleksandru Vučiću, a da su sada prestali – sve je veći. Od nekih sedam odsto na ukupnom uzorku u februaru on takođe ima trend povećanja u prethodnim mesecima i sada iznosi već dvanaest odsto"
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!