"Dok smo kao ProGlas išli po Srbiji, razgovarali smo sa ljudima o tome zašto je važno da se izađe na glasanje, studenti su bili sa nama. Iz tog razloga, pošto mi želimo smenjivu vlast, regularne izbore i otvorene medije, razumemo zabrinutost studenata, što sada ta situacija očigledno nije takva“, kaže profesorka Ivanka Popović
Ispred zgrade Skupštine Srbije u Kralja Milana, u kojoj je sedište Republičke izborne komisije, i večeras su se okupili građani na protestu zbog izborne krađe.
Među okupljenima građanima bili su i studenti, a njima su se pridružili i inicijatori ProGlasa Ivanka Popović, Miodrag Majić, Dragan Bjelogrlić, Peca Popović, Srdan Golubović, Tamara Džamonja Ignjatović.
„Izbore održane 17. decembra obeležile su ozbiljne neregularnosti. Reč je ne samo o zloupotrebi javnih resursa i neravnopravnog pristupa medijima, kupovini glasova i falsifikovanju potpisa za izborne liste, već i o drastičnim zloupotrebama na sam izborni dan, uključujući tu i masovno dovođenje građana iz drugih država, kako bi se prekrojila volja Beograđana“, saopštilo je inicijativa ProGlas.
Foto: N1
Imajući navedeno u vidu, inicijativa ProGlas poziva nadležne ustanove Republike Srbije da ponište izbore u Beogradu, kao i na svim drugim mestima gde su utvrđene značajnije nepravilnosti.
Inicijatori ProGlasa, rekli su da su došli da podrže studente, jer su studenti bili sa njima dok su išli po zemlji i razgovarali sa građanima o važnosti izlaska na izbore.
„Kao što znate, ovaj skup organizuju studenti, odazvali smo se pozivu studenata, dok smo kao ProGlas išli po Srbiji, razgovarali sa ljudima o tome zašto je važno da se izađe na glasanje, studenti su bili sa nama. Iz tog razloga, pošto mi želimo smenjivu vlast, regularne izbore i otvorene medije, razumemo zabrinutost studenata, što sada ta situacija očigledno nije takva“, kaže profesorka Ivanka Popović.
Došli su, kaže da ih podrže i da naglase ponovo da je ono što žele da se „poštuju propisi“.
Mladi imaju puno pravo da budi besni
Foto: Andrej IvanjiČestitke Aleksandru Vučiću
Reditelj Srdan Golubović rekao je da postoje sumnje i brojni dokazi u vezi sa neregularnošću izbora i da je treba izvršiti pritisak na institucije da se to istraži do kraja.
Inicijatori ProGlasa, kako kaže, podržavaju građane, a institucije moraju da donesu određene odluke.
„Mora do kraja da se utvrdi i kaže da li je bilo nepravilnosti. Ako jeste, za to mora da se snosi odgovornost“, smatra Golubović.
Prema njegovim rečima, građani moraju da izvrše pritisak da institucije ipak donesu poštenu i pravu odluku i važno je da studenti predvode ovaj protest.
„Mladi imaju puno pravo da budi besni, budućnost pripada njima“, kazao je on.
Gađanje jajima
Na metalnoj ogradi koja je postavljena ispred Skupštine Srbije organizatori protesta razvili su transparent na kojem je pisalo „Protiv izborne krađe“.
Građani su uzvikivali „ua lopovi, lopovi“ i duvaju u pištaljke.
Protest je organizovan zbog, kako su ranije naveli organizatori, krađe volje građana na izborima u Beogradu. Na samom ulazu ispred Stare skupštine uglavnom su bili mladi ljudi.
Foto: FoNet/Marko Dragoslavić
„Vlasti više nema šta da se poruči. Niko ne reaguje. Tužilaštvo je trebalo da reaguje. Predsenik RIK-a govori da su problem oni koji su snimali nepravilnosti, a ne oni koji su kupovali glasove, vodili paralelne biračke spiskove… Ni institucijama više nema šta da se poruči. Ja razumem da se u Republici Srpkoj moglo glasati, kao i u celoj dijaspori, ali smo imali slučaj gradonačelnika Sokolca koji je došao da glasa u Beograd. Do te mere bahatost ide, da oni to i ne žele da sakriju“, rekao je za „Vreme“ Ivan Bjelić, aktivista i jedan od studenata koji su se okupili ispred sedišta RIK-a.
Kako keže, mladi su ovde najviše doprineli protestu.
„Njihova izborna volja je pokradena. Neko drugi je odlučio između njih. Treba da se bore za svoj glas jer niko drugi neće. Nas ne treba ništa da demorališe. Ako neko nema šta da izgubi, mi nemamo. Mladost će nam svakako uzeti, ako ne reagujemo“, kaže Bjelić.
U jednom trenutku grupa okupljenih gađala je jajima zgradu u kojoj se nalazi RIK.
Tokom večerašnjeg protesta mladić koji se predstavio kao Karlo sa Vračara došao je ispred sedišta RIK-a sa i rekao je da takođe počinje štrajk glađu u znak solidarnosti sa političarima koji štrajkuju glađu. On je došao sa psom, doneo je ćebe i naveo da će do daljnjeg ostati tu.
Nema povlačenja
Jedan od nosilaca izborne liste Srbija protiv nasilja Miroslav Aleksić izjavio je za N1 da predstavnici te koalicije ostajemu u zgradi RIK-a dok se ne ponište izbori.
„Nema govra da se povlačimo, mi smo unutra, blokiraćimo zgradu skupštine i RIK-a. Tražimo da se ponište izbori, treba da se oglasi tužilaštvo i zarobljene institucije. Institucije sve znaju ali ćute, jer čekaju mig Aleksandra Vučića“, rekao je Aleksić.
Foto: FoNet/Marko Dragoslavić
On je pokazao sliku Jelene Trivić, predsednice Narodnog fronta (NF) u Republici Srpskoj, koja je, kako kaže, glasala na izborima u Beogradu.
„I načelnik opštine Sokolac se isto tako slika najnormalnije na glasanju. Zamislite da građani Srbije odu i glasaju tako u Republici Srpskoj. To je izborna krađa, to je gaženje insitucija i građana“, naveo je Aleksić.
Građani su izveli i jedan performans, bacali su u vis glasačke listiće sa izbornim listama na kojima je crvenom bojom napisano falsifikat.
B.G./FoNet/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!