Izbori u glavnom gradu Srbije biće ponovo održani. To je za sada jedino izvesno. Dok opozicija tvrdi da je reč o novim a ne ponovljenim izborima, Aleksandru Vučiću ostaje da se pomiri sa porazima iz prošlosti, izveštajem ODIHR-a i činjenicom da ga ne voli pevač Topalko
U Beogradu će, nakon dva neuspela pokušaja da se održi konstitutivna sednica gradske skupštine, biti ponovljeni izbori. To je nakon sednice Predsedništva vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) 2. marta saopštio potpredsednik Glavnog odbora te stranke Aleksandar Šapić.
“Podigli smo letvicu. Doneli smo odluku na našu štetu, ali se ne plašimo”, rekao je Šapić i najavio da će na izbore izaći u “što širem frontu”, u velikom pokretu svih koji smatraju da je vođena “politika napretka za Beograd”.
Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na konferenciji za medije izjavio da je zamolio izbornu listu oko SNS-a da se ide na nove izbore u Beogradu: “Znam da imate većinu, ali bolje i izgubiti nego da se desi situacija iz 2008. kada su Demokratska stranka i socijalisti počinili izbornu krađu”, rekao je Vučić na konferenciji za medije u Predsedništvu Srbije.
foto: vladimir šporčić / tanjug…i usamljeni Šapić u Skupštini grada Beograda
“DA TI KAŽEM ŠTA MI JE”
Od 2008. do danas prošlo je 16 godina, a evo, prvi put smo imali priliku da čujemo kako su beogradski izbori pokradeni.
Izbori za odbornike Skupštine grada Beograda 2008. održani su 11. maja, a gradonačelnik, za razliku od izbora 2004, nije biran direktno već glasanjem gradskih odbornika. Nakon ponovljenog glasanja na nekoliko mesta koje je održano 18. maja, Gradska izborna komisija (GIK) saopštila je 20. maja zvanične rezultate izbora. Glasalo je ukupno 911.842 birača (60%) od ukupno upisanih 1.517.783. Važećih glasačkih listića bilo je 891.485 (98,6 odsto). Najveći broj glasova dobila je lista “Za evropski Beograd – Boris Tadić” 38,9%, odnosno 45 mandata. Srpska radikalna stranka u kojoj je tada bio Vučić sa 34,7% glasova osvojila je 40 mandata, koalicija DSS-NS 11%, tj. 12 mandata, LDP 6,8%, odnosno 7 mandata i koalicija SPS-PUPS-JS 5,2%, odnosno 6 mandata. Za gradonačelnika, većinom glasova odbornika, izabran je Dragan Đilas.
Pa dobro, zašto sad prepričavamo vest od pre 16 godina, zapitaće se čitalac. Pa, zato što je važno podsetiti se da predsednik Srbije Aleksandar Vučić očigledno teško podnosi poraze iako je već 12 godina apsolutni pobednik u svemu, pa čak i u šahu ili partiji košarke sa decom.
No, uprkos tome, poraze nije prevazišao ni preboleo, pa mora da podseti kako nije on gubitnik nego je, eto, “pokraden”. E sad, šta mu bi da raspali po socijalistima koji su mu lojalni koalicioni partneri, ne znamo.
Tek što je Vučić najavio, odnosno, u javnom obraćanju “preporučio” nove izbore u Beogradu, Predsedništvo Srpske napredne stranke, čiji je član, jednoglasno je donelu takvu odluku. Rekosmo već, odluku je saopštio gradonačelnik u ostavci Aleksandar Šapić, koji je najavio početak kampanje već za sutradan, u Sportskom centru Šumice.
TOPALKO – VOĐA OPOZICIJE
Vučićevo obraćanje dogodilo se u subotu 2. marta dok je na RTS-u emitovana emisija “Šarenica”, koja je prekinuta usred nastupa folk pevača Milana Topalovića Topalka. Iako je na folk sceni već trideset godina, poznat po obradama pesama Tozovca i Harisa Džinovića, Topalko zapravo ima svega tridesetak svojih pesama, od kojih su, kako je sam priznao u jednom intervjuu, samo tri-četiri bile hitovi.
Zanimljivo je da je Topalkova muzička karijera duga gotovo isto koliko i Vučićeva politička, ali, očigledno, sa daleko manje uspeha. Dogodilo se, eto, da ovaj pevač na Instagramu izrazi svoje nezadovoljstvo zbog prekida nastupa u “Šarenici” jer tek jednom godišnje ima priliku da se tamo pojavi, a onda ga prekine – Vučić. Revoltiran zbog ovoga, Topalko je predsedniku predložio da napravi svoj TV kanal s kog bi se obraćao kad god hoće, bez uznemiravanja građana koji bi da prate redovan program.
Foto: Marko Čoković / TanjugKAKO JE PEVAČ NARODNE MUZIKE POSTAO VOĐA OPOZICIJE: A. Vučić grmi…
Sutradan u Šumicama, predsednik Srbije pomenuo je u svom obraćanju Topalka četiri puta. I to u kontekstu drvlja i kamenja po opoziciji. Pomenuo je i proslavljenog košarkaša Dejana Bodirogu, i to u paketu: “Eto im Bodiroga i Topalko”. Kao da su neki gubitnici. Opet nas je sve zbunio: sa Topalkom je lako zbijati šalu, ali Dejanu Bodirogi osporiti profesionalne uspehe vrlo je čudno čak i od Vučića, čoveka koji je sklon najčudnijim izjavama na srpskoj političkoj sceni. Bodirogin opozicioni angažman nije nepoznat, a mučeni Topalko je u direktnom uključenju na TV Nova S samo objasnio da ne sluša predsednikova obraćanja jer njega to uznemirava. Njega i još najmanje pola biračkog tela. Dakle, ništa strašno, jedan srednje poznat i ne mnogo uspešan pevač bio je nesrećan zbog propuštene prilike da nastupi u jednoj od najgledanijih emisija na javnom servisu. Predsednik Srbije je to doživeo kao napad na sebe. Topalko je preko noći postao državni neprijatelj broj jedan. Ima jedna Topalkova pesma Zavet, koja pomalo podseća na Vučićevu sudbinu:
foto: printscreen tv nova…protiv mučenog Topalka
“Uspeo sam, jedina,
šake pune bisera,
evo, nosim sam,
kome da ih dam.”
Ko zna, možda se prepoznao.
KO ĆE RASPISATI IZBORE
Datum održavanja ponovljenih izbora u Beogradu još nije poznat. Opozicija traži dovoljno vremena da se primene preporuke ODIHR-a (Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava), kao i njihovih zahteva. “Mislim da i datum izbora utiče na to da li možemo da kažemo da su izbori fer i pošteni da na njih opozicija izlazi”, rekao je Dobrica Veselinović iz koalicije “Srbija protiv nasilja” za Radio Slobodna Evropa.
Od 3. marta kada je istekao rok za formiranje gradske vlasti, predsednik Skupštine Srbije ima rok od 30 dana da raspiše nove beogradske izbore.
Novi izbori moraju da se održe od 45 do 60 dana od trenutka raspisivanja. Međutim, Skupština Srbije još nije konstituisana nakon decembarskih izbora niti je izabran njen predsednik.
Stefan Simić, predsednik beogradskog odbora Pokreta slobodnih građana, koji je deo “Srbije protiv nasilja”, kaže za RSE da mora proći jedan period kako bi se implementirale preporuke: “Mi moramo dočekati sledeće izbore sa boljim izbornim uslovima”.
Gradska skupština broji 110 odbornika. Na izborima 17. decembra Srpska napredna stranka i Socijalistička partija Srbije osvojile su 54 odbornička mandata, odnosno nedostaju im dva da bi nastavili da vrše vlast. Lista “Mi – glas iz naroda” Branimira Nestorovića osvojila je šest mandata, ali se u međuvremenu zavadila pa Bog više ne zna ko je s kim. Proevropska opoziciona lista “Srbija protiv nasilja” ima 43 odbornika, a desna koalicija “NADA”, koju čine Nova Demokratska stranka Srbije (NDSS) i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) – sedam.
Činjenica je da su se i vlast i opozicija našli u pat poziciji, ali je isto tako činjenica da su se odbornici opozicije uredno pojavili na obe sednice na kojima je trebalo da bude konstituisana Skupština Grada, što odbornici vlasti nisu učinili.
PROMENA TONA PREMA ODIHR–u
Iako i predsednik države Aleksandar Vučić negira izbornu krađu, pozvao je Vladu Srbije da odmah krene sa primenom preporuka Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o decembarskim izborima u Srbiji.
Sastanku Radne grupe za unapređenje izbornih uslova 4. marta prisustvovali su premijerka Ana Brnabić, predstavnici ODIHR-a i Delegacije Evropske unije u Srbiji. U saopštenju Vlade Srbije navedeno je da su predstavnici ODIHR-a pozdravili spremnost Vlade Srbije za nastavak rada na unapređenju izbornih uslova. Navedeno je da su na sastanku razmotrene sve preporuke ODIHR-a i dogovoreni naredni koraci u cilju njihove implementacije.
Međutim, sve ovo dolazi nakon višenedeljnog otpora premijerke Srbije Ane Brnabić ODIHR-ovom izveštaju, kao i Rezoluciji Evropskog parlamenta o Srbiji, koja konstatuje izborne nepravilnosti i predlaže suspenziju pristupa naše zemlje EU fondovima.
U međuvremenu, premijerka u tehničkom mandatu uspela je da se zavadi sa Mihaelom Rotom, predsednikom Odbora za spoljne poslove nemačkog Bundestaga.
Sve je počelo tvitom Ane Brnabić upućenom Rotu i nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova, povodom njihovih ocena o izveštaju ODIHR o izborima u Srbiji, u kom je rekla da bi bilo bolje da zajedno sa drugim nemačkim institucijama primene preporuke koje ODIHR ima za Nemačku: “Dragi Mihaelu Rotu i Ministarstvo spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke, umesto da delite svaku svoju misao o poslovima drugih zemalja i umesto što dozvoljavate sebi slobodu da delite pokroviteljske savete drugima, zašto ne biste zajedno sa drugim nemačkim institucijama primenili preporuke koje ODIHR ima za vas? Čini se da niste implementirali nijednu od 2017!”, napisala je Ana Brnabić dodajući da tako ne funkcioniše funkcionalna demokratija.
Rot joj je odgovorio da nezavisna organizacija kao što je ODIHR nikada u Nemačkoj nije potvrdila ogromne izborne nepravilnosti, organizovano sređivanje biračkog spiska i prevoz fantomskih birača: “Draga Ana Brnabić, u pravu ste. Nemačka nije savršena. Hvala što ste nas podsetili. Ali nikada jedna nezavisna organizacija kao što je ODIHR u Nemačkoj nije potvrdila ogromne izborne nepravilnosti, organizovano sređivanje biračkog spiska i prevoz fantomskih birača”, napisao je on.
E, onda se Ana Brnabić baš raspisala na društvenoj mreži Iks, ranije poznatoj kao Tviter. Ponovo je odgovorila Rotu uz zaključak da on uopšte nije pročitao Konačni izveštaj Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o decembarskim izborima u Srbiji, a komentariše ga.
“Zapanjena sam kada vidim da niste u stvari ni pročitali izveštaj ODIHR-a o srpskim izborima. Umesto toga, uzimate za činjenicu ono što ste čuli ili pročitali iz izvora bliskih vama i nastavljate da delite te lažne vesti”, napisala je Brnabić. Navodeći delove iz izveštaja, istakla je da bi Rot “da se uopšte potrudio” da ga pročita, video da je ODIHR vrlo precizno naveo šta su u izveštaju navodi i tvrdnje opozicije u Srbiji i te termine u zagradi prevela na nemački jezik.
“Dakle, da ste u stvari pročitali izveštaj koji se usuđujete da komentarišete nekoj drugoj zemlji, videli biste da ODIHR, sasvim ispravno i precizno, ovo navodi kao navode i tvrdnje, a ne kao činjenice, jer to i jesu: neosnovane, nepotkrijepljene tvrdnje opozicionih partija”, napisala je ona i dodala da u izveštaju nije pomenuta fraza “fantomski birači” koju je on ranije upotrebio. Dodala je da najmanje što Rot može da učini, ako dozvoli već sebi da komentariše izveštaje drugih zemalja, jeste da ih barem pažljivo i detaljno pročita.
“Ali, ne, vi opet birate da širite lažne izjave, lažne vesti i dezinformacije o Srbiji, njenom predsedniku i njenim institucijama”, napisala je tehnička premijerka.
Dalje je Rota podsetila da je kao “legitimne i festival demokratije” pozdravio lokalne izbore na severu Kosova na koje je izašlo svega 3,39 odsto birača. “To su za njega”, napisala je Brnabić, bili “slobodni i fer” izbori, a navodi i tvrdnje su mu dovoljno dobar razlog da javno kaže da neka država nije funkcionalna demokratija. “Ozbiljna politika se ne oslanja (ili barem ne bi trebalo) na lične preferencije, već na čvrste činjenice i principe. Razmislite o tome”, poručila je ona.
Svađa burna i dugotrajna, skoro kao jedna od najdugovečnijih rasprava na Iksu: ko plaća na prvom dejtu.
U narednim danima i nedeljama čeka nas terminološko razjašnjenje: da li su ovo ponovljeni ili novi izbori u Beogradu. Činjenica je da su novi jer SNS kreće iznova u kampanju i najavljuje širi front koalicionih partnera. Slično je najavio i predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, koji je rekao da će na ove izbore koalicija “Srbija protiv nasilja” izaći sa još pokreta koji dele slične vrednosti. Da li treba očekivati spoj dveju koalicija, “Srbije protiv nasilja” i NADE, videćemo kad saznamo datum izbora. Rok za njihovo održavanje otkucava poput taksimetra.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Ako ko ti je neko rekao da si buntovnik, odgovori da jesi, ali dodaj i zbog čega, zašto ne pristaješ na situaciju u kojoj te svode na nulu, u kojoj si niko i ništa. Jer ako na to pristaneš, rezultati će biti loš život, loša politika, loša estetika, a prostor u kom si za tebe će postati neizdrživ“, rekao je za novogodišnji dvobroj "Vremena" vladika Grigorije
Poruke sa protestnog skupa pokazuju da među građanima više nema nedoumica i konfuzije, prepoznali su odakle se i kako generišu problemi u društvu i državi i postali otporni na jeftine finte. Jasno je svima, ne samo u načelu nego i u pojedinostima, da se iza velikih režimskih reči i čitave mehanizacije raspamećivanja i nasilja, iza ubijanja institucionalnog i ustavnog poretka, krije jedino i samo krađa istorijskih razmera. I jasno je da je takva država opasna po život
Crveno je boja krvi. Dobar grafički simbol može da ujedini ljude više nego mnoge reči i besede. Istorijski gledano to su učinili krst, Davidova zvezda, polumesec, petokraka. A u novije vreme i kod nas – target, pesnica “Otpora” i sada crvena, odnosno krvava ruka
Nije mu palo na pamet, ali da jeste, a očigledno jeste, "Kobre" bi na njegov mig „razbacale“ studente koji protestuju, poručio je u dva navrata predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Samo – “Kobre” ne bi smele da ga poslušaju
Lazar Ristovski je istupio iz članstva u Udruženju dramskih umetnika Srbije zato što se okrenulo protiv Vučića, umesto da mu se zahvaljuje kao on. Ima u njegovom pismu još niz bisera
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Prvi datum je datum ponovljenih izbora u Beogradu, 28. aprila, nakon početka dečjeg prolećnog raspusta, a uoči prvomajskih i uskršnjih praznika. Drugi datum koji se pominje ili bolje reći termin, vezan je za redovne lokalne izbore širom Srbije, a pominje se mogućnost da “padne” usred leta, do polovine jula ove godine. Pri planiranju izbora, u demokratskoj zemlji, obično se izbegava period neposredno pre ili za vreme najvažnijih državnih i verskih praznika ili tokom leta, kako bi se omogućilo veće učešće građana na izborima
Pevač Milan Topalović Topalko je s punim pravom prokuvao i odlično prozreo način na koji nas Vučić “psihički maltretira” i drži kao taoce svog haotičnog diletantizma i dramatičnog nedostatka najelementarnijeg kućnog vaspitanja
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!