Gospodine predsedniče,
Obraćam Vam se povodom Vašeg učešća na izbornim listama za raspisane lokalne izbore.
Razumem cilj koji motiviše ovakvu odluku – a isti je kao i cilj vaših različitih prethodnika na toj funkciji – cilj koji se svodi na želju da se ostane na vlasti, bez obzira na upotrebljena sredstva. Međutim, ekstremno je važno razmotriti posledice koje ovakvi potezi imaju na percepciju nepristrasnosti i nezavisnosti funkcije predsednika Republike Srbije, kao i na demokratiju u našoj zemlji.
Vaše učešće na izbornim listama predstavlja kršenje principa podele vlasti, u ovom slučaju razdvajanja izvršne i zakonodavne vlasti. Podela vlasti je osnovni princip na kojem počiva naša demokratija, gde svaka grana vlasti mora ostati nezavisna kako bi se izbegla bilo kakva mogućnost zloupotrebe moći. Ustav Republike Srbije jasno definiše ovlašćenja predsednika u odnosu na parlament, uključujući sposobnost raspisivanja izbora i pravo veta na zakone koje usvoji parlament. To je jedan od razloga zbog kojih Ustav Republike Srbije zahteva da se predsednik postavi iznad dnevnopolitičkih borbi i da deluje kao čuvar stabilnosti države.
S druge strane, kada predsednik Republike Srbije svoje ime stavi na izbornu listu jedne od parlamentarnih stranaka, to automatski predstavlja uslugu koju je predsednik pružio toj stranci, a ne samo političku taktiku ili strategiju. Ovaj čin može značajno povećati izglede te opcije na izborima, posebno ako predsednik uživa širu popularnost nego stranka ili koalicija na čijoj se listi nalazi njegovo ime. Međutim, na ovaj način se nepristrasnost predsednika dovodi u pitanje, a podržana stranka dovodi u poziciju da oseća dug prema predsedniku.
Ovaj uzajamni odnos može uticati na objektivnost i nezavisnost parlamenta, posebno kada je reč o ustavnim ovlašćenjima koja parlament ima nad predsednikom. Jedno od ključnih ovlašćenja Narodne skupštine je mogućnost razrešenja predsednika pod određenim uslovima, kao što su kršenje Ustava ili zakona. Ako poslanici doživljavaju predsednika kao osobu koja je lično doprinela njihovom izbornom uspehu, mogu biti manje skloni da koriste svoje ovlašćenje za razrešenje, čak i kada bi to bilo opravdano zbog konkretnih postupaka predsednika. Ovo može oslabiti princip međusobne kontrole i ravnoteže, ključan za očuvanje demokratskog uređenja i pravne države.
Pored pitanja podeljenosti vlasti, stavljanjem svog imena na listić dok obavljate funkciju predsednika i pratećom funkcionerskom kampanjom, direktno ulazite u sukob interesa. Dok Vam traje predsednički mandat, očekuje se da predstavljate sve građane, nepristrasno i izvan okvira političkih stranaka. Stavljanje Vašeg imena na izborne liste jedne stranke ili koalicije šalje poruku kako je primereno da se predsednička funkcija koristi za promociju specifičnih političkih ciljeva, koji su vođeni stranačkim, a ne opštim interesima svih njenih građana.
Važno je napomenuti i da je, prema hitnoj četvrtoj preporuci ODIHR-a, neophodno izbegavati svaki oblik funkcionerske kampanje kako bi se osiguralo da su svi kandidati na izborima ravnopravni i izbegla zloupotreba državnih resursa u političke svrhe. Nalaz misije ODIHR jeste da je “predsednik Vučić, iako nije bio kandidat na ovim izborima, preuzeo glavnu ulogu u aktivnostima kampanje i bio stalno prisutan na događajima SNS-a, pojavljivao se na televiziji i bilbordima, čime je njegovoj stranci data neopravdana prednost”. Saglasnost da se Vaše ime nađe opet na izbornim listama ponovo ugrožava pravednost izbornog procesa i neopravdano favorizuje političku opciju koju na ovaj način podržavate.
Apelujem na Vas da razmotrite sve navedene argumente i da preispitate svoju odluku o učešću na izborima putem davanja saglasnosti za korišćenje Vašeg imena u imenu izbornih lista.
Odluka da se povučete sa izbornih lista ne samo da bi bila u skladu sa ustavnim načelima i međunarodnim preporukama, već bi i poslala snažan signal o posvećenosti principima fer i slobodnih izbora. Važno je naglasiti da biste ovakvom odlukom postavili važan presedan za sve buduće predsednike i jasno ukazali na štetnost prakse koja je ranije bila prisutna.
Na kraju, da bi se osigurala fer i slobodna izborna klima na koju se država Srbija obavezala u poslednjih nekoliko meseci, ključ leži u jednom: postojanje političke volje. Za ovu konkretnu odluku, politička volja je dovoljna. Dodatno, ali ne manje važno, ovakva odluka će biti i pokazatelj da ostale mere i koraci u cilju obezbeđivanja fer i slobodnih izbora neće ostati mrtvo slovo na papiru.
Nadam se da ćete odluku doneti sa punom svesti o dugoročnim posledicama koje bi Vaše učešće na izbornim listama u ovom trenutku moglo imati na trenutnu političku krizu i budućnost demokratije u Srbiji.
S poštovanjem,
Maja Stojanović, Građanske inicijative