Sudije Specijalnog suda ove jeseni će imati pune ruke posla u „borbi“ protiv više stotina optuženih za pripadnost organizovanim kriminalnim grupama. Trenutno se pred ovim sudom vodi dvadeset postupaka
STEČAJNA MAFIJA (suđenje u toku)
Hapšenje stečajne mafije počelo je aprila 2006. godine. Uhapšeni su tadašnji predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević, Miko Brašnjović, vlasnik „Eko produkta 2000“, advokat Nemanja Jolović, direktorka Poštanske štedionice Jelica Živković, sudija Trgovinskog suda Delinka Đurđević, Sekula Pjevčević, direktor „KEB banke“… Optužnica tereti Kljajevića, Pjevčevića, Jolovića i odbeglog Slobodana Radulovića da su organizatori ove kriminalne grupe.
Na optužnici se nalazi 35 osoba, koje se terete za 105 krivičnih dela i da su oštetili brojna društvena preduzeća i državu za više od 50 miliona evra.
Kada je podignuta, to je bila najduža optužnica u istoriji srpskog pravosuđa, imala je oko 200 stranica.
Sa slobode se brani 18, u pritvoru je 14 dok je troje u bekstvu (Radulović, advokat Miljko Živojinović i Svetlana Pantović-Brašnjović). Njen suprug Miko izvršio je samoubistvo u pritvoru.
DRUMSKA MAFIJA (suđenje u toku)
Pripadnici drumske mafije terete se da su falsifikovanjem kartica za naplatu putarine oštetili Javno preduzeće „Putevi Srbije“ za više od 6,5 miliona evra.
Optužene su 53 osobe (jedna je u bekstvu) koje se terete da su, koristeći modernu tehnologiju, deo novca od naplate putarina uzimale za sebe i prisvojile 527 miliona dinara.
Organizatori kriminalne grupe su bili pokojni Zoran Nedeljković (ubio se u ćeliji 11. jula 2006), kao i optuženi Milan Jovetić, Živojin Đorđević i Goran Stojanović, rekao je zamenik specijalnog tužioca Golubović.
CARINSKA MAFIJA (suđenje u toku)
U policijskoj akciji u više gradova u Srbiji 28. novembra 2007. započelo je hapšenje pripadnika carinske mafije. U pritvoru se našlo više od 17 carinika, kao i desetak trgovaca i vlasnika luksuznih butika.
Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je 28. maja 2007. optužnicu protiv 28 osoba zbog korupcije na carini, primanja mita i zloupotrebe službenog položaja i krijumčarenja akcizne robe i naftnih derivata. Kako je saopštio Tomo Zorić, portparol Specijalnog tužilaštva, sumnja se da je na ovaj način pričinjena šteta od više desetina miliona evra.
Kao organizatore ove grupe policijska krivična prijava označila je Velibora Lukovića, koordinatora za suzbijanje krijumčarenja u Republičkoj upravi carina, i Faruka Kadrića, biznismena iz Novog Pazara.
CARINSKA MAFIJA 2 (suđenje u toku)
U Specijalnom sudu je, saslušanjem četvorice svedoka i izjašnjavanjem optuženih o krivici, održano suđenje grupi od sedam optuženih, poznatijoj kao „carinska mafija 2“, optuženoj za malverzacije na carini, koja je oštetila državni budžet za više od miliona evra.
Tokom 2006. godine, uz falisifikovanu dokumentaciju, optuženi su legalizovali kradena vozila.
SAOBRAĆAJNA MAFIJA (suđenje u toku)
Optužnica protiv pripadnika saobraćajne mafije podignuta je 11. decembra 2006. godine. Na njoj je 29 osoba, a kao organizatori označeni su Slobodan Knežić i Zoran Stojanović. Grupa je otkrivena zahvaljujući ubačenom policijskom agentu. Prvi put u istoriji srpskog pravosuđa korišćen je „prikriveni islednik“. Grupa je sačinjavala lažne zapisnike o nepostojećim saobraćajnim udesima. Na taj način su na prevaru od osiguravajućih kompanija uzeli više od milion evra.
U pritvoru je 12 osoba, dok će se 16 braniti sa slobode. Jedan od članova je u bekstvu i njemu će se suditi u odsustvu.
NAFTNA MAFIJA (suđenje u toku)
Pripadnici MUP-a Srbije počeli su ujutro 29. maja 2007. privođenje grupe osumnjičenih da su organizovano falsifikovali dokumenta o uvozu nafte. U sinhronizovanoj akciji policije u više gradova u Srbiji uhapšeno je 22 osumnjičenih ljudi, ali su sedmorica puštena da se brane sa slobode, jer „sarađuju sa policijom“. Ta grupa oštetila je državni budžet za oko deset miliona evra.
Grupu „srpskih šeika“ činili su direktori privatnih firmi i vlasnici privatnih pumpi, a među privedenima ima i državnih službenika.
Specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala 2. juna podneo je istražnom sudiji Posebnog odeljenja beogradskog Okružnog suda zahtev za sprovođenje istrage protiv 25 osoba. Zahtevom se kao organizatori kriminalne grupe navode Miša Stojanović i Aleksandros Manasis.
PROSVETNA MAFIJA (suđenje se očekuje u decembru)
Afera „Indeks“ otkrivena je 20. februara 2007, kada je, zbog sumnje da su uzimali i davali mito za prodaju i kupovinu ispita i diploma na kragujevačkom Pravnom fakultetu, uhapšena grupa profesora, a među njima i bivša pomoćnica ministra prosvete Emilija Stanković i dekan Sveto Purić.
Na optuženičkoj klupi naći će se 89 aktera najveće korupcionaške afere u srpskoj prosveti nazvane „Indeks“, među kojima su 23 profesora, 33 studenta i više od 30 posrednika.
Profesori, njih jedanaestoro, koji su optuženi u aferi „Indeks“, od 1. oktobra ponovo su predavači na fakultetu.
AUTO–MAFIJA (istražni postupak)
Srpska policija je u saradnji sa kolegama iz Nemačke, Francuske i Austrije u zoru 22. maja 2007. uhapsila više od 30 osoba, među kojima i deset carinika sa graničnog prelaza Batrovci, koji su osumnjičeni da su organizovali uvoz vozila iz inostranstva, falsifikovali brojeve na šasiji i godine proizvodnje automobila i predstavljali ih kao vozila koja ispunjavaju standarde evro 3 motora.
Ova organizovana kriminalna grupa tereti se da je u zapadnoevropskim zemljama ukrala više desetina luksuznih automobila (audije, poršee, BMV, ali i autobuse i kamione) i prodavala ih na Bliskom istoku. Od ovog posla zarađeni su milioni evra. Kao organizatori ove mafijaške družine označeni su Iračanin Aleis Mejad, Beograđani Goran Mikić i Saša Cvetinović, kao i Sirijac Muhamed Isa Radnjan.
DUVANSKA MAFIJA (istražni postupak)
Policija je u akciji „Mreža“ uhapsila članove tri grupe, ali su vođe, među kojima su Stanko Subotić Cane, Mirjana Marković, Mar-
ko Milošević i Bojana Bajrušević, u bekstvu. Oni su osumnjičeni da su tokom vladavine Slobodana Miloševića devedesetih godina nelegalno uvozili cigarete u Srbiju, koje su se kasnije prodavale na crnom tržištu i tim švercom, u periodu od 1996. do 2001, oštetili budžet Srbije za više miliona evra.
ĐUBRETARSKA MAFIJA (istražni postupak)
Policija je novembra 2007. u Beogradu, Novom Sadu, Požarevcu, Kovinu i Mionici privela grupu lica. Optužnica je podignuta protiv 34 osobe kojima se na teret stavljaju zločinačko udruživanje, zloupotreba službenog položaja, „pranje“ novca i utaja poreza. U periodu od 2001. do 2007. godine, oni su prema rezultatima istrage na taj način stekli imovinsku korist od 374.261.355 dinara.
Policija je navela da su kriminalne aktivnosti te grupe vezane za zloupotrebe u procesu privatizacije, poreske utaje, zloupotrebe službenog položaja, prevare u privrednom poslovanju i pranje novca.
Na optužnici su se našli Dragan Ignjatović, direktor JKP-a Gradska čistoća, Milan Kuzmanov, direktor i vlasnik tri preduzeća, kao i suvlasnik nekadašnje diskoteke „Madona“ u Požarevcu, Goran Puce, direktor i vlasnik firme Hidraulik sistem, Goran Miletić, Milče Rajić, Zoran Milosavljević, Zlatomir Popović, Goran Šljapić, Boško Spasović, Mirjana Marjanović.
GENEKS (istražni postupak)
Nekadašnji prvi čovek Geneksa i još petoro njegovih saradnika uhapšeni su oktobar 2007. zbog sumnje da su oštetili budžet za 20 miliona evra i malverzacija sa građevinskim zemljištem
Zbog sumnje da su oštetili budžet za 20 miliona evra, uhapšeni su i Petar Novaković, Ivica Lukić, Vladimir Gajić, Nebojša Premović, inače bivši direktor Turističkog centra Kopaonik, kao i Ljiljana Mlađan, direktorka Centra za pravne poslove Agencije za privatizaciju.
ADVOKATSKA MAFIJA (istražni postupak)
U sinhronizovanoj akciji policije u Beogradu, Jagodini, Kragujevcu i Šapcu maja 2008. uhapšeno je više od 15 advokata, policijskih inspektora, lekara i posrednika koji su za velike pare oslobađali kriminalce.
PILIĆARSKA MAFIJA (istražni postupak)
Aprila 2008. je u zrenjaninskom Okružnom sudu otvorena istraga protiv Miroslava Živanova, vlasnika i predsednika kompanije Agroživ, i četvorice njegovih najbližih saradnika. Njima se na teret stavlja da su zloupotrebom službenog položaja i pranjem novca kroz fiktivne poslove zaduživali društvena preduzeća, isisavali iz njih pare i preuzimali akcije. Na taj način su, na ime lažne dobiti, u kešu podigli čak 1,5 milijardi dinara i tako izbegli plaćanje poreza. Ove pare, kako se sumnja, ulagali su u druge nelegalne poslove, čime su oštetili budžet za više od 18 miliona evra. ×
Dokumentacioni centar „Vreme“