Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Policija usvojila žalbu ruske državljanke Elene Koposove i doneto rešenje da ne mora da napusti državu Srbiju, kao i da ne predstavlja bezbednosni rizik
Rusko demokratsko društvo saopštilo je da je ruska državljanka Elena Koposova u Policiji za strance na Novom Beogradu primila rešenje u kojem se prihvata njena žalba na odluku da mora da napusti Srbiju.
„Ukidanje rešenja o Eleninom proterivanju je velika pobeda za sve koji su je podržavali, uključujući niz organizacija“, ocenjuje se u saopštenju Ruskog demokratskog društva.
Međutim, Elenin ostanak u našoj zemlji je i dalje pod znakom pitanja.
Kako se podseća u saopštenju, Elena je podnela zahtev za novi privremeni boravak, „za koji joj je rečeno da će biti dodeljen po hitnom postupku“.
Ipak, Rešenje o stalnom nastanjenju još uvek nije doneto, kao što nisu rešenja doneta ni za ostale članove njene porodice, supruga Jevgenija Muškina i dece Đorđa i Mihaila. Zahtev je podnet u avgustu 2023. godine.
Ranije, Bezbednosno-informativna agencija (BIA) označila je Koposovu kao bezbednosni rizik, pa je zatim policija uručila rešenje Koposovoj da u roku od 30 dana napusti Srbiju.
Nakon što je policija donela rešenje o njenom proterivanju, pokrenuta je peticija sa ciljem da se promeni odluka o proterivanju Koposove.
Kako je postala bezbednosni rizik
Podsetimo, Koposova u Srbiji živi već četiri godine sa svojom porodicom, suprugom i dvojicom sinova. Po profesiji je prevodilac i u Rusiji je radila u nizu uglednih izdavačkih kuća, a istim poslom nastavila je da se bavi i po dolasku u Srbiju.
Ona je je u autorskom tekstu za „Vreme“ pre nego što joj je usvojena žalba poručila da nema gde da ona i članovi njene porodice nemaju gde da idu iz Srbije.
„Početkom marta 2022. godine, kada sam bila šokirana invazijom ruske vojske na Ukrajinu, potpisala sam javni apel nekolicine članova ruske dijaspore, od kojih većinu ne poznajem lično. Taj apel je osuđivao invaziju i pozivao građane na protestni skup 6. marta 2022. godine. Mislim da je MUP samo zbog toga početkom februara ove godine doneo drastičnu i neočekivanu odluku – moj boravak na teritoriji Republike Srbije predstavlja ‘neprihvatljiv bezbednosni rizik’ i moram u roku od 30 dana napustiti zemlju koja je postala jedini dom za mene i moju porodicu, a sve to na osnovu neobrazložene procene Bezbednosno-informativne agencije“, napisala je Elena Koposova u prošlom broju „Vremena“.
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Kako su studenti prozreli i prezreli naprednjački režim? Zašto umesto naivnosti pokazuju zrelost? Šta Vučić nikada neće moći da razume? Kolika je visina njegove autoritarne temperature? I zbog čega sve više liči na svoj lik sa Koraksovih i Petričićevih karikatura
Kako se osećaju i šta danas misle roditelji i braća i sestre mladića pobijenih 14. decembra 1998. godine u Peći? Zbog čega je Aleksandar Vučić 2013. izjavio da ima saznanja da ovaj zločin nisu izvršile osobe albanske, već srpske nacionalnosti? Zašto nikad nije htio da primi porodice žrtava i, uprkos više puta ponovljenim obećanjima, podeli s njima informacije za koje je tvrdio da ih poseduje? I dokle je stigla istraga o ovom zločinu
Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Tragedija od 1. novembra na stanici u Novom Sadu ogolila je čitav sistem i pokazala pravu sliku ovog režima. Nova pobuna bila je neminovna. Protesti zbog državnog nemara i propusta sistema započeti u maju 2023. godine ponovili su se i u jesen. Ovog puta režim nije mogao da kaže – nije do nas. Krv prolivenu ispred Železničke stanice u Novom Sadu ne može da opere
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve