Policijska akcija
Hrvatske aktivistkinje proterane iz Srbije – ugrožavaju bezbednost države i građana
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
“U šumi u kojoj migranti borave, jedni drugima su neprijatelji, pogotovo što imaju svi novac uz sebe”, kaže izvor Vremena iz bezbednosnih struktura. “A što više novca imate, više se bojite drugih u okruženju i bolje oružje nabavljate." A to prema njegovim rečima nije problem u Srbiji – zavisno od vrste oružja, može se nabaviti u roku od par sati do par dana
Bilans jutrošnjeg vatrenog obračuna migranata u naselju Makova sedmica kod Subotice glasi: jedna osoba je mrtva, šest ranjeno, a među njima i devojka od 16 godina. Mada je reč o teškom zločinu, iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije izostale su reakcije.
Ipak, ministar policije Aleksandar Vulin je posle jednočasovnog gostovanja na televiziji Pink od 8 do 9 časova otišao da obiđe lice mesta. Reč je o šumi u kojoj se sada nalaze brojne ekipe Žandarmerije. Ko tu obitava, kako i zašto, državu I ministra mnogo ne zanima. Važno je da se Vulin tu slikao i poslao „oštru poruku“.
Na ovom području uz granicu sa Mađarskom, migranti iz Azije pokušavaju da pređu granice, podižu svoje kampove i traže „šemu“ za prelaz. Jednom u dva-tri meseca, Vulin tamo odlazi sa sve kamerama kao da sa Žandarmerijom hvata ilegalne migrante. Na tome se sve i završava.
Koje su nacionalnosti ljudi učesnici obračuna, najmanje je bitno. Mnogo je važnije da policija zna da su oni bilizu naselja Makova glava i da ih se kloni – migranti ne napadaju meštane tog naselja na periferiji Subotice, niti oni njih. Najveću korist imaju lokalni taksisti koji ih dovoze u taj svojevrsni sabirni centar odakle kreću na forsiranje žičane ograde prema Mađarskoj. A Žandarmerija se pojavljuje tek kad se desi ovako nešto. Jer ta je šuma nešto kao MAO – Migrantska autonomna oblast.
Otkud migrantima oružje? Iskusni policajci kažu da je, kao posledica ratova devedesetih, u Srbiji i danas lako nabaviti oružje. I to, zavisno od vrste, u roku od par sati do par dana.
„Izbeglička kriza ne traje od juče”, kaže izvor “Vremena” iz bezbednosnih struktura. “Migranti zato imaju uhodane kanale, ‘šeme’ za prelaz granice i mađarske žičane ograde, ali i za nabavku oružja. U šumi u kojoj borave, jedan drugom su neprijatelj, pogotovo što imaju svi novac uz sebe. A što više novca imate, više se bojite drugih u okruženju i bolje oružje nabavljate.“
Ovaj izvor dodaje kako je uveren da će policija ovaj međusobni obračun migranata ubrzo rasavetliti. Mnogo veći problem je po njegovim rečima otkriti i sankcionisati one koje im prodaju oružje.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
.
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve