Energetika
SAD uvele sankcije NIS-u
Srbija ima 30 dana da sagleda situaciju, a kao osnovni problemi ističu se snabdevanje naftom i problemi sa Rafinerijom i Petrohemijom i drugim gigantima, što će direktno uticati na našu ekonomiju
Upoređivanjem postojećih i planiranih akustičnih zona primećuje se da na planiranoj mapi ima više crvene boja, zone sa najvećim pragom dozvoljene buke
Sekretarijat za zaštitu životne sredine raspisao je javnu nabavku za ažuriranje akustičnih zona Beograda, koje određuju koja količina buke je dozvoljena u pojedinačnim delovima grada, piše Nova ekonomija.
Prošlo zoniranje urađeno je krajem 2021. godine, ali je sada zone potrebno prilagoditi planovima izgradnje – koji su u međuvremenu usvojeni ili koji će se nadalje donositi.
Procenjena vrednost tendera je 22,5 miliona dinara (192.000 evra). Na tu sumu bi gradska uprava trebalo da potpiše okvirni sporazum na tri godine na osnovu koga bi sklapala ugovore o ažuriranju akustičnih zona, kada za to bude bilo potrebe. Ugovori se u ovakvim slučajevima potpisuju do utroška sredstava.
Novo ažuriranje
Odluku o određivanju akustičnih zona na teritoriji Beograda donela je Skupština grada u decembru 2021. godine, odgovaraju iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine za Novu ekonomiju.
Tada su određene akustične zone u glavnom gradu i od tada nisu ažurirane.
„Shodno tome, Akustične zone Beograda neophodno je ažurirati, kako bi se izvršilo usklađivanje sa izmenama i dopunama u važećim prostornim i urbanističkim planovima“, piše u pisanom odgovoru.
Dodaje se da će se ažuriranje izvršiti u skladu sa svim planovima detaljne regulacije „kojima je izmenjena namena data planom generalne regulacije od dana donošenja akustičnih zona do sada, i buduće“.
U odgovoru se ne precizira koje su sve to izmene koje će biti unete u novu mapu akustičnih zona.
Šta će se sve da se zacrveni?
Međutim, na sajtu Grada postavljena je mapa akustičnih zona sa opcijama pregleda – „aku zone – postojeće“ i „aku zone – planirano“.
Upoređivanjem postojećih i planiranih akustičnih zona primećuje se da na planiranoj mapi ima više crvene boja (zone sa najvećim pragom dozvoljene buke) i da su neke zone koje su do sada bile plava i zelena zone planirane da postanu crvene (na primer prostor oko Palate Srbije na Novom Beogradu).
Takođe, planirano je proširenje zona sa visokim pragom buke oko saobraćajnica.
Crvene zone obelažavaju „gradski centar, zanatsku, trgovačku, administrativno-upravnu zonu sa stanovima, zonu duž autoputeva, magistralnih i gradskih saobraćajnica. U ovoj zoni danju je dozvoljena buka do 65 decibela (dB), a noću do 55 dB.
Plava zona je za poslovno-stambena i trgovačko-stambena područja i dečja igrališta. U njima je danju dozvoljena buka do 60 dB, a noću do 50 dB.
Ceo tekst pročitaje na sajtu Nove ekonomije.
B.G./Nova ekonomija
Srbija ima 30 dana da sagleda situaciju, a kao osnovni problemi ističu se snabdevanje naftom i problemi sa Rafinerijom i Petrohemijom i drugim gigantima, što će direktno uticati na našu ekonomiju
Nakon što su krajem decembra plombirane dve direkcije u srpskom sistemu u Severnoj Mitrovici, u petak (10. januara) radnici su počeli da iznose inventar, a postavljene su i nove table Opštine Severna Mitrovica
„Godinu 7533. dočekujemo zajedno uz studentske aktivnosti širom grada“, poručili su studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu
Pritvor je određen zbog toga što bi huligani boravkom na slobodi mogli da utiču na svedoke, ali i zbog uznemirenja javnosti, koje bi moglo da ugrozi nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka
Odbijen je predlog Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu da se okrivljenom Goranu Vesiću odredi pritvor
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve