Dok naprednjačka vlast ustupke Srbije u pregovorima sa Prištinom predstavlja kao pobedu, a tzv. građanska, prozapadna opozicija uglavnom izbegava da se oglašava na temu Kosova, poruka partija patriotskog bloka je neuvijena i svima razumljiva: nema više popuštanja "privremenim institucijama" u Prištini
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti su, uz svesrdnu asistenciju predstavnika EU i SAD i zauzimanja čvrste pozicije NATO-a, postigli sporazum o ličnim dokumentima, ali je ostalo otvoreno pitanje registarskih tablica, tj. preregistracija vozila u vlasništvu Srba sa Kosova sa srpskih na RKS – Republika Kosovo – tablica. Procenjuje se da takvih vozilla ima oko 9000.
Kancelarija za KiM pri Vladi Srbije oglasila se ranije da je Srbija bila spremna na statusno neutralne oznake “KS”, ali da je Kurti to kategorički odbio.
Ne sme se više popuštati
Prihvatanje Beograda da kosovski Albanci pored ličnih karata, koje su izdale od Srbije nezavisne kosovoske institucije, na teritoriju centralne Srbije Albanci ulaze sa automobilskim oznakama „nezavisnog“ Kosova bilo bi neprihvatljivo, smatra predsednica srpske stranke “Zavetnici” Milica Đurđević Stamenkovski.
Ona objašnjava za portal “Vremena” da bi se na taj način poslala poruka da je Beograd spreman da “nastavi sa popuštanjem”, što bi Prištinu “ohrabrilo da postavlja nove zahteve”.
Kaže da je glavni cilj Prištine da natera Beograd da prihvati reciprocitet u odnosima sa “svojom južnom pokrajinom”, a dogovor o ličnim kartama je “bio samo prvi korak”
Koliko će postizanje sporazuma oko dokumenata imati uticaja na eventualno popuštanje Prištine oko preregistracije, ostaje da se vidi. Šef evropske diplomatije Žozef Borelj izjavio je da očekuje da se dogovor postigne do 31. oktobra, rok koji je Kurti dao kosovskim Srbima da se „oslobode nasleđa Slobodana Miloševića“ i „legalno“ registruju svoje automobile na Kosovu.
Nema mesta za novi kompromis
Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović kaže za portal “Vremena” da Kurti radi ono što je iz “njegove perspektive ispravno”, a to je da “zaokružuje njihovu takozvanu državnost”. Kako objašnjava, problem je u pregovaračkoj postavci svih srpskih vlada još od 2008. godine koja je “pogrešna”, jer zapravo “stalnim ustupcima olakšava posao albanskim secesionistima”.
Smatra da je dobro što je i Vučić priznao tu činjenicu, rekavši da će uvek biti “neka krivina i neki datum”. Jovanović smatra da mora da se promeni polazišna osnova Srbije i da se, ako bude trebalo, “zategne”. Kaže da njima nije do sukoba, ali ako nekome jeste “da budu svesni da do sukoba može doći”.
Na pitanje koje je njihovo rešenje, lider novog DSS-a kaže da “nema više mesta za kompromise”, te da treba insistirati na vraćanju u pravne okvire koji su postignuti 1999. godine i Rezoluciju 1244. “Do sada se kupovalo vreme”, kaže Jovanović i dodaje da smo sve bliži tome da će kosovski Albanci do kraja zaokruživati svoju državnost, da će na red doći pitanje “zdravstva”, “obrazovnog sistema”…
Zaključuje da je “apsolutno moguće” resetovati postavku za pregovore, ali da je drugo pitanje da li smo mi “spremni i kadri za to”.
Da prihvatanje registarskih tablica sa oznakama RKS, ali i ličnih dokumenata, “vodi ka nezavisnosti Kosova” slaže se i lider Srpskog pokreta Dveri Boško Obradović. Kaže da za njih treba da bude validno samo ono “iza čega stoji država Srbija”, Ustav i Rezolucija 1244.
Obradović smatra da je aktuelna vlast dovela Srbiju u ovu “lošu situaciju”, vodeći pregovore u Briselu koji se “uvek završe na našu štetu”. Dodaje da ne postoji ni jedan jedini primer da su u Briselu dogovorili nešto što je u “srpskom državnom i nacionalnom interesu” na Kosovu i Metohiji.
Lider Dveri objašnjava da je jedino rešenje povratak teme KiM u Savet Bezbednosti, gde Srbija ima saveznike u Rusiji i Kini.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i inervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Posle četvrtog privođenja od početka studentskih protesta tviterašu Kristalu Met Dejmonu (Marko Marjanović) zabranjen je pristup društvenim mrežama, pojavljivanje na javnim skupovima, a dva puta mesečno mora da se javi u policiju
Više od 200 Ruskinja i Rusa dobilo je srspko državljanstvo van standardne procedure, odlukom Vlade u kojoj se navodi da je to „u nacionalnom interesu“ Srbije
„Pozivam studente na još snažniju blokadu, a građane da snažno podrže studente u ratu. Mi smo zemlja kojoj je režim objavio rat. U ratu nema ni Velikog petka, ni Vaskrsa, ni praznika, ni rođendana“, kaže za „Vreme“ predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević, povodom njegove izjave da je Vučić naredio hitno razbijanje blokada
U toku je četvrti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu
Pokret Kreni-promeni tvrdi da su do sada primili prijave za čak 410 institucija koje su, navodno, vršile pritisak na zaposlene da prisustvuju mitinzima SNS-a. Među njima su najčešće škole, vrtići, centri za socijalni rad i domovi zdravlja
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!