Poslanik Srbjia centra (SRCE) Slobodan Petrović izjavio je u sredu da se nakon masovnog prijavljivanja zaposlenih u Vodovodu Vranje na adrese u Beogradu, to sada radi i sa zaposlenima u Turističkog organizaciji Vranje.
„Fiktivno menjaju svoje prebivalište kršeći Zakon o prebivalištu i boravištu, a sve to da bi SNS mogao da dobije izbore u Beogradu. Svi zaposleni koji su se fiktivno prijavili u Beograd su višegodišnji članovi Srpske napredne stranke (SNS) i svi su glasali na prethodnim izborima u Vranju“, rekao je Petrović na konferenciji za novinare.
On je pozvao tužilaštvo i policiju da reaguju na sve češće slučajeve menjanja prebivališta zarad glasanja na izborima, navodi u saopštenju SRCE.
„Ponovo pozivam nadležno tužilaštvo i policiju da utvrde tačan broj zaposlenih u TO Vranje koji su u prethodnih nekoliko nedelja fiktivno promenili svoje prebivalište i preduzmu sve zakonom predviđene mere. Takođe ih pozivam da otkriju i kazne sve osobe koje su učestvovale u celokupnoj organizaciji tog zakonom kažnjivog dela“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, Turistička organizacija je, kao i ostala javna preduzeća i ustanove, pod kontrolom SNS-a.
„Direktor ove ustanove Stefan Filipović Filipko koji je od skoro napredovao na stranačkoj lestvici i izabran je za sekretara Gradskog odbora SNS. Zanimljivo je da se njegovo stranačko napredovanje odvija paralelno sa migracijom zaposlenih po javnim preduzećima u Vranju kako bi glasali na beogradskim izborima“, rekao je Petrović.
Slučaj Mala Krsna
Početkom marta televizija N1 zabeležila je kako siromašne stanovnike Male Krsne skupim automobilima prevoze direktno do beogradske opštine Voždovac. Sumnja se da je reč o još jednom slučaju organizovane „izborne migracije“
Raša Nedeljkov iz organizacije CRTA rekao je tada za „Vreme” da jedino Tužilaštvo može da izda nalog da se proveri šta se tu događa, ali niko nije reagovao.
Promena prebivališta, ali ne i biračkog mesta
Nedeljkov je ranije objasnio da je za sprečavanje potencijalne migracije birača na narednim izborima potrebno izvršiti određene izmene Zakona o lokalnim izborima.
„Pre svega, pomogla bi zakonska zabrana glasanja na novom biračkom mestu godinu dana nakon promene prebivališta birača. Ti birači bi tada svoje biračko pravo ostvarivali na staroj administrativnoj jedinici i to bi sprečilo manipulativne migracije koje su tokom prošlih izbora bile najintenzivnije“, rekao je Nedeljkov.
Dodaje da bi ova zakonska zabrana mogla da se odnosi i na period od šest meseci nakon promene prebivališta i da je potrebno da ovaj predlog postane predmet javne diskusije domaćih i stranih političara.
Svakodnevne malverazicjie i pritisci
Iako su politički pritisci, kako je istraživanje Crte pokazalo, deo svakodnevice za mnoge građane Srbije, o tom problemu se govori samo uoči izbora.
Žrtve pritisaka najčešće ćute u strahu od posledica, a deo javnosti na partijske zloupotrebe, ucene i „usluge“ gleda kao na pojavu koja se podrazumeva u „političkoj borbi“.
U kampanji za suzbijanje kulture normalizovanja pritisaka CRTA je prikupila brojna lična iskustva građana i građanki.