Edi Rama je najavio osnivanje bržave bektaša u Tirani poput Vastikana u Rimu, koja bi, kaže, bila centar umerenosti, tolerancije i mirne koegztistencije. Muftija Jusufspahić smatra da je to biznis pokret i pokušaj da se konsoliduju Albanci
Teritorija na kojoj se u Tirani sad nalazi Svetski centar bektaša, mogla bi da postane nova država – država bektaša. Najavio ju je Edi Rama, albanski predsednik, na nedavnoj Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku.
„Naš cilj je da Svetski centar bektaša pretvorimo u suverenu državu – novi centar umerenosti, tolerancije i mirne koegzistencije“, rekao je Rama.
„Dominacija Bektašijskog reda je važan korak ka jačanju vrednosti kao što su inkluzija, verska harmonija i dijalog u sve podeljenijem svetu“, navodi se u zvaničnom saopštenju ovog reda u Albaniji.
U Albaniji ima pet odsto bektaša
Ako bude osnovana, ta država će imati površinu od svega 27 hektara, što je manje od Vatikana. Svetski centar bektaša je osnovan 1930. godine, i nalazi se u istočnom delu albanske prestonice.
Bektaši su islamski mistici koji danas ispovedaju liberalniji oblik islama.
Prema rezultatima poslednjeg popisa u Albaniji, čine oko pet odsto stanovništva i predstavljaju treću najveću versku zajednicu, posle sunita i katolika.
Ramina najava naišla je na oštre kritike u zemlji, zato što bi osnivanje mikrodržave zahtevalo ustavne promene, ali i među bektašima u Turskoj koji na albanske gledaju kao na preterano liberalne, ali i u islamskoj zajednici u Srbiji.
Reagovanje u Srbiji
„Bektašije nisu muslimani, oni su politeistički pokret, a sve što nije monoteizam ne može da bude islam“, izjavio je u subotu predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić povodom najave Edija Rame.
On je za Tanjug rekao da bektašije u ovom slučaju i u ovim vremenima služe za svealbanstvo i da su oni ovde nacionalistički albanski pokret koji je u jednom trenutku igrao jednu od glavnih lobističkih uloga u priči o takozvanoj nezavisnosti Kosova.
Ocenio je da je „sve to u stvari borba protiv čistog monoteizma, biznis pokret da se „navuče koja para“ i da se albanstvo konsoliduje u svim zemljama gde žive Albanci.“
Ko su bektaši
Enciklopedija Britanika piše da su bektaši derviši – islamski mistici, čiji je red osnovan u 16. veku u Anadoliji odakle se proširio na Balkan tokom vladavine Osmanlija.
U Osmanskom carstvu nazivali su ih i Bektaški korpus. Bio je to elitni vojni odred povezan sa odvođenjem dečaka i mladića sa Balkana na školovanje u današnju Tursku, što je ostalo upamćeno kao danak u krvi.
Foto: KosovoonlineBaba Nondi
Njihov pokrovitelj Baba Mondija, ih opisuje kao islam koji je prihvatljiv novom vremenu, svim ljudima, zato što, kako je rekao, oni nemaju zakon sem zakona ljubavi, alkohol je dozvoljen, klanjanje nije obavezno, žene mogu da se oblače po svom nahođenju. Oni kao takvi predstavljaju sponu između zapadnog i islamskog sveta. Zbog svega toga, neki pokret zovu i hipi-islamom.
„Niti poste Ramazan, niti klanjaju pet dnevnih molitvi, niti bilo šta od muslimanskih verskih obreda. Onako kako je to Alah dragi u Kuranu objavio, oni to ne čine“, rekao je muftija Muhamed Jusufspahić.
Državno uređenje
Svetsko sedište bektašija u Tirani saopštilo je da podržava inicijativu Vlade Albanije kojom bi se priznao red bektaša „kao nezavisna država koja ima moć samoupravljanja, posvećena podršci svojoj viševekovnoj tradicija umerenosti i duhovnog angažovanja“.
Napominje se i da bi time red bektaša dobio suverenitet sličan Vatikanu .
„Za bektašije širom sveta, ovaj suverenitet obezbeđuje zvanično priznanje njihove verske zajednice i obezbeđuje zaštitu njihovih duhovnih praksi. Ova inicijativa se ne odnosi na samoopredeljenje; niti tražimo uticaj ili političku moć. Umesto toga, mi tražimo slobodu da nastavimo našu vekovnu tradiciju duhovne umerenosti i verske inkluzije“, navodi se u saopštenju.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić optužila je opoziciju da želi nasilno da dođe na vlast, a opozicioni predlog zakona o zabrani eksploatacije litijuma, koji je vladajuća većina odbila u parlamentu, nazvala je “idiotskim”
Preko 90 odsto uvezenog prirodnog gasa u Srbiju dolazi iz Rusije. Ugovor ove dve države o snabdevanju gasom ističe naredne godine i njegova budućnost se čini neizvesnom. Deluje da je bratska ljubav između Vučića i Putina zahladnela. Dok predsednik Srbije vaga poziv ruskog kolege na samit BRIKS-a, Srbija potpisuje sporazume sa Sjedinjenim Američkim Državama
Berlinski proces pokrenut je 2014. kao platforma za jaču saradnju između šest zemalja Zapadnog Balkana i EU. Deset godina nakon pokretanja procesa, mnogi dogovori ostali su neispunjeni
Ekološki aktivisti najavili su nove proteste i akcije nakon što je odbijen predlog zakona o zabrani kopanja litijuma u Narodnoj skupštini. Protestovaće se u Loznici, ali i u Berlinu. Zlatko Kokanović iz udruženja „Ne damo Jadar“ upozorava na blokade širom Srbije
Srbija i Hrvatska će u narednom periodu nastaviti da pojačanim snagama rade na rešavanju otvorenih pitanja i unapređenju odnosa, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić u četvrtak u Zagrebu otvarajući Srpski kulturni centar. Deluje da bismo smeli da se nadamo boljim danima
Sećate se čuvenih “dva jaja” ministra Momirovića? E pa, sva je prilika da su ta “dva jaja”, pre sniženja cene, bila u nekom od marketa koji je bio deo organizovanog nameštanja cena, kako tvrdi Komisija za zaštitu konkurencije
"Hoćeš da napišeš članak posle ovoga i da ti debelo platim?" To je novinarku televizije N1 Anu Novaković pitao otac Benjamina Hasanagića koji se u procesu protiv inspektora Odeljenja za borbu protiv droga beogradske policije vodi kao oštećeni
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!