img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kosovo

Vučić sa „petorkom“: Kakvu su poruku doneli

21. октобар 2023, 17:36 B.G.
Foto: FoNet/AP
Copied

Zapadni emisari osudili su teroristički napad na kosovsku policiju i zahtevali da svi počinioci budu privedeni pravdi. „Težak sastanak sa petorkom. Verujem da ćemo u narednom periodu pronaći put za izlazak iz krize“, napisao je predsednik Srbije na Instagram profilu "buducnostsrbijeav"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, nakon sastanka s „petorkom“ u Beogradu, ocenio da je sastanak bio „težak“.

„Težak sastanak sa petorkom. Verujem da ćemo u narednom periodu pronaći put za izlazak iz krize“, napisao je Vučić na Instagram profilu buducnostsrbijeav.

Pročitajte još Hapšenje ratnog druga

Vučić je dodao da „narednih dana očekuje važne sastanke u Briselu“.

Specijalni izaslanik EU za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak i njegov američki kolega Gabrijel Eskobar, u pratnji najviših diplomata Nemačke, Francuske i Italije, sastali su se prethodno u Prištini s kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem.

Nema evropske budućnosti bez primene sporazuma

Nema evropske budućnosti za Srbiju i Kosovo bez implementacije dogovora o putu ka normalizaciji i svih prethodnih sporazuma, poručio Lajčak nakon sastanka „velike petorke“ sa predsednikom Aleksandrom Vučićem u Beogradu.

Lajčak je izjavio da su predstavnici EU i SAD danas imali dugačke sastanke sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, i da su oba sastanka bila veoma važna.

„Izrazili smo zabrinutost zbog negativnih kretanja u procesu normalizacije koji je direktno povezan sa putem Srbije i Kosova ka EU“, naveo je Lajčak, ističući da je cilj posete „velike petorke“ bio da se vidi kako napraviti konkretan napredak u implementaciji dogovora iz Ohrida o putu ka normalizaciji odnosa, kao i deeskalaciji situacije na Kosovu.

Pročitajte još Vučić: Noćima ne spavam zbog Kvinte

 

„Snažno osuđujemo teroristički napad na kosovsku policiju 24. septembra. Svi počinioci treba da budu privedeni pravdi, i očekujemo punu saradnju Srbije“, poručio je Lajčak.

Podsetio je i da su Srbija i Kosovo u februaru i martu ušli u novu fazu dijaloga, i da se od obe strane očekuje da počnu da ispunjavaju obaveze iz novih, ali i ranije postignutih sporazuma.

Lajčak je rekao i da će dijalog Beograda i Prištine biti tema sastanka šefova diplomatija EU u ponedeljak, kao i da će se o njemu razgovarati kasnije na Savetu EU.

AP: Zapadne sile žele sprovođenje plana

Pod naslovom „Izaslanici EU i SAD pozivaju Kosovo i Srbiju na dijalog da bi ublažili rastuću napetost“, američka novinska agencija AP piše o poseti „Velike ptorke“ Prištini i Beogradu.

„To je prva takva poseta od 24. septembra kada je oko 30 srpskih naoružanih napadača prešlo na sever Kosova, ubivši policajca i postavili barikade, pre nego što su započeli višesatni obračun sa kosovskom policijom. Ubijena su trojica naoružanih napadača“, navodi AP u tekstu iz Prištine.

Agencija piše da zapadne sile žele da Kosovo i Srbija sprovedu plan od 10 tačaka koji je EU iznela u februaru da okončaju višemesečne političke krize. Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić su tada dali saglasnost, ali uz neke rezerve koje nisu razrešene, uglavnom na osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO).

EU i SAD vrše pritisak na Kosovo da dozvoli stvaranje ZSO, da koordinira rad na obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, planiranju zemljišta i ekonomskom razvoju na lokalnom nivou, prenosi AP.

Pročitajte još Lajčak: Banjska sve promenila, dijalog nema alternativu

 

Ustavni sud Kosova je, kako se podseća, proglasio neustavnim sporazum Prištine i Beograda iz 2013. o formiranju srpske asocijacije, rekavši da taj plan ne uključuje druge etničke grupe i da bi mogao da podrazumeva korišćenje izvršnih ovlašćenja za nametanje zakona.

„Priština strahuje da je nova asocijacija pokušaj Beograda da stvori srpsku mini državu sa širokom autonomijom, sličnu Republici Srpskoj u Bosni i Hercegovini“, kaže AP.

EU je u julu uvela kaznene mere Kosovu zbog odbijanja ASM, obustavljanja finansiranja nekih projekata i zaustavljanja poseta najviših diplomata, konstatuje AP.

„Posle neuspeha septembarskih pregovora Kurtija i Vučića i nedavnog rasplamsavanja stanja, nejasno je kada bi mogla da se održi još jedna runda sastanaka, a čini se da EU ima malo uticaja“, piše agencija i dodaje da su „Sjedinjene Države drugi ključni igrač u tom procesu“.

Kosovo je pozvalo Evropu da sankcioniše Srbiju koju okrivljuje za napad 24. septembra, rekavši da ne može biti daljih razgovora i zahtevajući veće bezbednosne mere od zapadnih sila zbog straha od povećanog prisustva srpskih vojnih snaga duž njene granice, prenosi AP.

Dalje se kaže da „na Zapadu postoji široko rasprostranjena bojazan da bi Rusija, da bi skrenula pažnju sveta sa svog rata protiv Ukrajine, mogla da iskoristi Beograd za ponovno rasplamsavanje etničkih sukoba na Balkanu koji je doživeo niz krvavih bitaka tokom 1990-ih tokom raspada Jugoslavije“.

NATO je pojačao KFOR, koji inače ima 4.500 vojnika, sa dodatnih 200 iz Ujedinjenog Kraljevstva i više od 100 iz Rumunije i poslao teže naoružanje da pojača borbenu moć mirovnih snaga, podseća AP.

B.G./FoNet/N1/AP

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Aleksandar Vučić Banjska Kosovo Kvinta
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Povezane vesti

Uspon i pad Milana Radoičića

21.октобар Slobodan Georgijev

Hapšenje ratnog druga

Ispada da je Radoičić za kratko vreme sam-samcat uradio nekoliko neverovatnih stvari: organizovao grupu naoružanih ljudi sa kojima je na sever Kosova prebacio silno naoružanje; izazvao mali rat u Banjskoj koji je odneo najmanje četiri života; oglasio se posle pet dana izbivanja i priznao delo koje je on video kao početak borbe protiv okupatora za razliku od većine sveta koja ga vidi kao teroristički čin. Još je važnije da je Radoičić preuzeo odgovornost i čini se da je taj njegov požrtvovani čin odbrane Vlade i predsednika Srbije doveo do toga da ga mediji hvale i slave nekoliko dana, a da ga policija ne uhapsi baš odmah

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure