
Novi broj „Vremena”
„Studentski pokret ima realne šanse da pobedi na izborima”
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
U petak u Beograd stiže nemački kancelar Olaf Šolc – zbog litijuma. Još početkom juna je Vučić za jedan švajcarski medij rekao da je „obećao“ litijum Nemcima, ali tu izjavu kao da niko nije primetio
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je još početkom juna rekao da je „obećao Nemcima“ saradnju oko srpskog litijuma.
Ta izjava (u donjem videu) prošla je u Srbiji nezapaženo jer je data za švajcarski desničarski magazin „Veltvohe“ koji je intervju emitovao na Jutjubu 8. juna.
Na pitanje novinara o negativnim napisima o Srbiji u nemačkoj štampi i kritikama na Vučićev račun da je autokrata koji sarađuje sa Rusijom i Kinom, predsednik Srbije je rekao:
„Rekao bih da razumem njihove (nemačke) interese. Ali znaju da držimo reč. Kada smo diskutovali o pitanju litijuma, obećali smo Nemcima da ćemo raditi sa njima – i radićemo sa njima, šta god oni radili nama“, naveo je Vučić.
To je bio prvi put da je predsednik javno rekao kako je nešto po pitanju jadarita „obećao“ nekome u inostranstvu.
Šolc u Beogradu
Deluje da se ti planovi konkretizuju ovog petka kada u Beograd stiže nemački kancelar Olaf Šolc. I u Berlinu je potvrđeno da se radi o litijumu.
Šolc će zajedno sa potpredsednikom Evropske komisije Marošem Šefčovićem prisustvovati samitu o sirovinama, tokom kojeg će Srbija potpisati memorandum o razumevanju sa Evropskom unijom o strateškom partnerstvu u vezi sa održivim sirovinama, lancima snabdevanja baterijama i električnim automobilima.
„Pozadina ovoga je projekat održivog iskopavanja litijuma u Srbiji“, jasno je rekao portparol Vlade u Berlinu.
Čemu onda rasprave?
Kritičari projekta Jadar poslednjih sedmica pozivaju na bunt zbog planiranog rudnika litijuma u Gornjim Nedeljicama, tvrdeći da će izazvati veliko zagađenje vode, zemlje i vazduha.
Na te tvrdnje je Vučić više puta govorio da želi javnu raspravu i da stručnjaci kažu svoje, te da se neće kopati ukoliko to ima velike ekološke posledice.
Nejasno je samo čemu te rasprave kad je predsednik već „obećao“ Nemcima litijum.
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve