Vojni sindikat Srbije ocenjuje da država nastavlja potpuno da ignoriše dugogodišnje, konstantno urušavanje kadrovskog potencijala vojske, čija je ustavna uloga i operativnost u ovom trenutku pod velikim znakom pitanja.
Priliv kadra već duže vreme ne može da sustigne odliv, što zbog starosti i sticanja prava na penziju, što zbog toga što profesionalni pripadnici napuštaju vojsku zbog „potpunog odsustva savesti i brige države o njima“. Problem je i „katastrofalno loš“ odnos pojedinaca kojima je država poverila rukovođenje i komandovanje, odnosno menadžerisanje vojskom, upozorio je Vojni sindikat.
Od ove godine potencijal priliva kadra još je manji, jer je i najmlađi kandidat koji je imao obavezu služenja vojnog roka prestario za prijem u vojnu službu u svojstvu profesionalnog vojnika. Obuka koja se trenutno izvodi sa vojnicima na dobrovoljnom služenju vojnog roka više liči na obuku za rad u komunalnom preduzeću, jer se njihove aktivnosti nakon kraće osnovne pešadijske obuke uglavnom svode na metlanje i grabuljanje kasarnskog kruga i obavljanje čuvarske službe.
Zbog toga, ističe Vojni sindikat, vojnici na dobrovoljnom služenju vojnog roka u više od 90 odsto slučajeva dožive razočarenje i posle poražavajućeg iskustva odustaju od ideje da se opredele za vojni poziv u svojstvu profesionalnih vojnika.
Stanovi za pripadnike snaga bezbednosti
U beogradskom naselju Galenika u utorak je počelo useljavanje 375 od ukupno 1.000 stanova namenjenih pripadnicima snaga bezbednosti, koliko je planirano da bude izgrađeno u tom naselju, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Uručivanju ključeva novim stanarima prisustvovali su ministar odbrane Nebojša Stefanović, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić. „Imali smo priliku da obiđemo stanove koji su zaista izuzetno urađeni, radila ih je domaća, porodična firma, i hoću da zahvalim i tim ljudima i svim radnicima koji su u tome učestvovali. U ove stanove ugradili su preko 80 odsto domaćih materijala, koje proizvode naše fabrike i koji su naš proizvod, što govori koliko smo vodili računa o domaćoj ekonomiji“, rekao je Stefanović.
Doktrina koju je potvrdilo vreme
“Smer transformacije je deo vizije srpske vojske koja mora biti u stanju da odgovori na bezbednosne izazove sa kojima će se Srbija suočavati i 2015. godine i kasnije. A to su bezbednosni izazovi koji neće počinjati na srpskim granicama i koji traže mnogo kompleksnije odgovore od individualne vojne moći Srbije”, napisao je još 2007. godine u izveštaju o neophodnoj tranformaciji Vojske Srbije tadašnji načelnik Generalšaba, a danas predsednički kandidat „Zajedno za Srbiju“ Zdravko Ponoš.
I dalje: “Kvantitet i organizacija bili su podešeni za neka druga vremena, za šezdesete ili sedamdesete godine prošlog veka. Godinama nisu praćene realne promene na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou. Imali smo vojsku neprimerenu novim izazovima za našu zemlju i region. Imajući sve to u vidu, generalno opredeljenje transformacije koju smo preduzeli je bilo da neodgovarajući kvantitet pretvorimo u potreban kvalitet.“
Ceo tekst „Doktrina koju je potvrdilo vreme“ možete pročitati OVDE.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com