Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić predao je danas pismo za predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa zahtevom da profesionalne pripadnike Vojske i članove tog sindikata zaštiti od dugogodišnjeg mobinga, ometanja i sprečavanja sindikalnog udruživanja i delovanja i najtežih oblika kršenja Ustava Srbije, međunarodnih ugovora i zakona.
Antić je rekao novinarima, ispred zgrade Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu, da pritisci na taj sindikat poslednjih nedelja „dolaze od čelnih ljudi Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske Srbije“.
On je istakao da su „organi Vojnobezbednosne agencije poslednjih nedelja počeli intenzivno da rade na ometanju i sprečavanju delovanja Vojnog sindikata Srbije i da ih diskriminišu“.
Neprimeren sukob sa Ministarstvom
Antić je rekao da je Vojni sindikat Srbije o tome obavestio zaštitnika građana, povernika za zaštitu ravnopravnosti i tužilaštva.
“Imajući u vidu nivo sa koga se vrši pritisak na nas smatramo da jedini koji taj problem u ovom trenutku može da reši je predsednik Republike s obzirom na njegov autoritet na te ljude koji vrše pritisak na nas. Ne bismo želeli da naše delovanje u narednom periodu pređe u neke radikalnije mere”, rekao je on.
Antić je rekao da traže i da Vučić primi predstavnike tog sindikata kako bi mu predočili dokaze o pritiscima na njih.
On je ocenio da je neprimereno da zaposleni u Vojsci, profesionalni pripadnici Vojske, imaju sukob sa svojim resornim ministarstvom. Antić je rekao da su zato danas predali pismo Vučiću i da očekuju da će on razgovarati sa nadležnima u Ministarstvu odbrane.
On je podsetio da Vojni sindikat Srbije trpi pritiske još od 2018. godine nakon protesta koji su organizovali u vezi sa pravom i položajem pripadnika Vojske.
Glavno što mi tražimo sve ove godine je kolektivni ugovor za zasposlene u Vojsci, rekao je Antić i dodao da „sve vreme imaju opstrukciju od strane menadžmenta Ministarstva odbrane koji je uvek isti bez obzira na ministre koji su se u međuvremenu menjali“.
Vojnicima narušena osnovna prava
Vojni sindikat je već nekoliko puta prošle godine ukaizvao da su pripadnici Vojske Srbije izloženi mobingu, da ih nadležni disciplinski procesuiraju i kažnjavaju.
Predstavnici sindikata su rekli i da trajanje radnog odnosa zaposlenima na određeno vreme u Vojsci Srbije zavisi isključivo od samovolje komandanata. Da se zaposleni žale da im nadređeni ne daju nikakvo obrazloženje ako ugovor o radu ne bude zaključen kako je zakonom predviđeno i da mnogi kadrovi napuštaju radna mesta zbog loših uslova rada.