
Štrajk
Pravosuđe: Štrajk dok se ne prizna rad zaposlenih
Od ponedeljka 5. maja zaposleni u pravosuđu širom zemlje stupaju u potpuni štrajk dok om se ne obezbede dostojanstvene zarade i ostali zahtevi
Profesionalni pripadnici Vojske i članovi Vojnog sindikata pozvali su predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ih zaštiti od dugogodišnjeg mobinga i najtežih oblika kršenja Ustava Srbije, međunarodnih ugovora i zakona. Ukoliko bi to učinio priznao bi da njegova desna ruka, ministar odbrane Miloš Vučević, maltretira vojnike
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić predao je danas pismo za predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa zahtevom da profesionalne pripadnike Vojske i članove tog sindikata zaštiti od dugogodišnjeg mobinga, ometanja i sprečavanja sindikalnog udruživanja i delovanja i najtežih oblika kršenja Ustava Srbije, međunarodnih ugovora i zakona.
Antić je rekao novinarima, ispred zgrade Predsedništva Srbije na Andrićevom vencu, da pritisci na taj sindikat poslednjih nedelja „dolaze od čelnih ljudi Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske Srbije“.
On je istakao da su „organi Vojnobezbednosne agencije poslednjih nedelja počeli intenzivno da rade na ometanju i sprečavanju delovanja Vojnog sindikata Srbije i da ih diskriminišu“.
Neprimeren sukob sa Ministarstvom
Antić je rekao da je Vojni sindikat Srbije o tome obavestio zaštitnika građana, povernika za zaštitu ravnopravnosti i tužilaštva.
“Imajući u vidu nivo sa koga se vrši pritisak na nas smatramo da jedini koji taj problem u ovom trenutku može da reši je predsednik Republike s obzirom na njegov autoritet na te ljude koji vrše pritisak na nas. Ne bismo želeli da naše delovanje u narednom periodu pređe u neke radikalnije mere”, rekao je on.
Antić je rekao da traže i da Vučić primi predstavnike tog sindikata kako bi mu predočili dokaze o pritiscima na njih.
On je ocenio da je neprimereno da zaposleni u Vojsci, profesionalni pripadnici Vojske, imaju sukob sa svojim resornim ministarstvom. Antić je rekao da su zato danas predali pismo Vučiću i da očekuju da će on razgovarati sa nadležnima u Ministarstvu odbrane.
On je podsetio da Vojni sindikat Srbije trpi pritiske još od 2018. godine nakon protesta koji su organizovali u vezi sa pravom i položajem pripadnika Vojske.
Glavno što mi tražimo sve ove godine je kolektivni ugovor za zasposlene u Vojsci, rekao je Antić i dodao da „sve vreme imaju opstrukciju od strane menadžmenta Ministarstva odbrane koji je uvek isti bez obzira na ministre koji su se u međuvremenu menjali“.
Vojnicima narušena osnovna prava
Vojni sindikat je već nekoliko puta prošle godine ukaizvao da su pripadnici Vojske Srbije izloženi mobingu, da ih nadležni disciplinski procesuiraju i kažnjavaju.
Predstavnici sindikata su rekli i da trajanje radnog odnosa zaposlenima na određeno vreme u Vojsci Srbije zavisi isključivo od samovolje komandanata. Da se zaposleni žale da im nadređeni ne daju nikakvo obrazloženje ako ugovor o radu ne bude zaključen kako je zakonom predviđeno i da mnogi kadrovi napuštaju radna mesta zbog loših uslova rada.
Od ponedeljka 5. maja zaposleni u pravosuđu širom zemlje stupaju u potpuni štrajk dok om se ne obezbede dostojanstvene zarade i ostali zahtevi
Mreža X tvrdi da stranica The Independent Post-a na koju se poziva Ana Brnabić u svom postu o Vučićevom sastanku sa Trampom – ne postoji
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović izjavila je u nedelju, 4. maja kako „postoje nagoveštaji“ da bi ta ustanova narednih dana mogla da donese odluku o štrajku
Inicijativa za odrbranu Košutnjaka izražava zabrinutost rezultatima konkursa Društva arhitekata Beograda povodom plana uređenja prostora između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
Srpskom protestnom pokretu preti neuspeh, kao i mnogim sličnim širom sveta. Razlog je uvek isti: odbijanje saradnje sa političkim partijama, piše Frankfurter algemajne cajtung
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve