Tragedija u Novom Sadu
Javno kršenje zakona: Odakle Vučiću dokumentacija Tužilaštva?
„U pravnoj državi bi nadležni organi reagovali odmah po završetku Vučićevog obraćanja javnosti zbog zloupotrebe službenog položaja“, istakla je partija SRCE
Popularnost nemačkog kancelara Olafa Šolca je izuzetno opala. Samo četvrtina građana je zadovoljna njegovom politikom, a podrška njegovoj Socijaldemokratskoj partiji (SPD) pala je na 19 odsto. Najviše mu je zamereno što nije odgovorio palestinskom lideru na pomenu holokausta
Nemački kancelar Olaf Šolc suočava se sa izuzetno niskim rejtingom, kakav njegova prethodnica Angela Merkel nije imala nikada u svojoj karijeri. Naime, ankete su pokazale da je samo četvrtina građana zadovoljna njegovom politikom, što je pad za 46 odsto u odnosu na mart mesec. Oko 62 odsto građana nezadovoljno je načinom na koji on vodi državu.
Podrška njegovoj Socijaldemokratskoj partiji (SPD) pala je na 19 odsto.
Najnoviji skandal koji je doprineo obaranju rejtinga jeste Šolcovo oklevanje na konferenciji za novinare prošle nedelje, sa palestinskim liderom Mahudom Abasom. Naime, na pitanje da li je spreman da se izvini za palestinski teroristički napada na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine, Abas je izjavio da je “između 1947. godine i danas Izrael počinio 50 masakra na 50 palestinskih lokacija“, dodajući „50 masakra, 50 holokausta“.
Nemačkom kancelaru su zamerili što nije odgovorio Abasu i na kraju se čak i rukovao sa palestinskim liderom. Šolc se oglasio tek uveče i to nakon što je izraelski premijer izjavio da je ovo “moralna sramota” izrečena na nemačkom tlu.
Na loš rejting Šolca uticala je i afera sa jednom nemačkom bankom, koja je za vreme njegovog mandata gradonačelnika Hamburga učestvovala u poreskom skandalu. Šolc je prvo negirao da se sreo sa suvlasnikom te banke, ali je kasnije priznao uz obrazloženje da se ne seća o čemu su razgovarali.
Šolca inače kritikuju od kako je stupio na kancelarsku funkciju i to za mnoge stvari. Iako se susreće sa mnogo većim izazovom nego njegova prethodnica – ratom u Ukrajini, nemački građani, ali i opozicija mu zameraju da vodi previše labavu i plašljivu spoljnu politiku.
Pored toga, Nemačka se susreće i sa rekordnom inflacijom, a tamošnji ekonomisti predviđaju da će sa porastom cena gasa i struje ove zime porasti za još tri odsto i tako možda dobaciti i do desert procenata.
Bruto domaći proizvod (BDP) ne raste, a postoji opasnost da nemačka ekonomija sklizne u recesiju, zbog čega 48 odsto Nemaca predviđa da će im za godinu dana lično biti gore.
F.M./RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
„U pravnoj državi bi nadležni organi reagovali odmah po završetku Vučićevog obraćanja javnosti zbog zloupotrebe službenog položaja“, istakla je partija SRCE
Teofil Pančić je dobio nagradu „Za hrabrost“
Predsednik Srbije ocenio je da su „lažna istraživanja“ koje je objavilo „Vreme“, a koja pokazuju da se rušenju Starog savskog mosta protivi 54,3 odsto Beograđana i da se 41,4 odsto građana protivi održavanju Ekspa.
Buka koju su studenti pravili ispred kabineta predsednika Srbije Aleksandra Vučića na Andrićevom vencu, dok se još jednom obraćao naciji, bila je toliko glasna da se čula u televizijskom prenosu na RTS-u. Na sve to Vučić je rekao da se skupilo „oko šest stotina njih“ i još ponešto nipodoštavajuće o studentima koji blokiraju Fakultete
Društvo za ugrožene narode iz Nemačke izrazilo je zabrinutost zbog novih pretnji smrću koje je dobio novinar i univerzitetski profesor Dinko Gruhonjić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve