Za raspisivanje izbora u narednih godinu dana je 52 odsto građana Srbije i 58 odsto građana Beograda, pokazuju rezultati istraživanja javnog mnjenja građana Srbije, koje je sprovela agencija Stata od 21. do 24. jula na uzorku od 1.558 ispitanika.
Istraživanje sa skoro identičnim pitanjima realizovano je i u periodu od 14. do 17. juna, ali na uzorku od 830 ispitanika iz Beograda.
Jovanka Vukmirović iz agencije Stata rekla je danas kako je novo istraživanje pokazalo da je za raspisivanje izbora u narednih godinu dana 52 odsto ispitanika, dok se tome protivi 23 odsto njih, a jedna četvrtina o tome nema stav.
Prema njenim rečima, podrška izborima varira u zavisnosti od regiona do regiona, a najveća podrška zabeležena je u Beogradu. Sledi Šumadija sa podrškom od 56 odsto, Vojvodina 50 odsto i na kraju južna i istočna Srbija sa podrškom od 43 odsto.
Za promenu vlasti je 49 odsto ispitanika, a 37 odsto njih je za to da predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa koalicijom oko Srpske napredne stranke ostane na čelu države.
Predsednik SSP Dragan Đilas kaže da Srpska napredna stranka ne sme da raspiše izbore, jer nema dovoljnu podršku.
„Srpska napredna stranka u ovih šest meseci, ove godine izgubila je petinu biračkog tela, i zaista je pala ispod 40 odsto podrške, u Beogradu više ne mogu da pobede ni sa SPS-om. Zato nema izbora, zato od tih pretnji biće izbora u septembru, saopštiće 26.maja, nema ništa”, kaže on.
Većina ispitanika smatra da se Srbija ne kreće u dobrom pravcu
Na pitanje da li imaju poverenja da Vlada i Vučić mogu da očuvaju ekonomsku stabilnost, mir i bezbednost 48 odsto ispitanika reklo je kako ne veruje da mogu održati ekonomsku stabilnost, a njih 45 odsto da ne mogu održati mir i bezbednost.
Da se Srbija ne kreće u dobrom pravcu smatra 48 odsto ispitanika, dok njih 36 veruje da se Srbija kreće u dobrom pravcu.
Ispitanici su kvalitet života u odnosu na pre godinu dana ocenili kao loš (41 odsto), dok njih 40 odsto smatra da nije bilo većih promena, a 16 odsto je reklo da žive bolje.
Kao najveći problem u Srbiji 81 odsto ispitanika ističe rast cena i male plate, njih 53 odsto korupciju i kriminal, a nasilje i bezbednost građana 47 odsto.
Najveći problem Srbije Bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji
Bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji kao najveći problem Srbije vidi 43 odsto ispitanika, loš položaj radnika i nezaposlenost njih 36, a cenzuru i političke pritiske na medije 25 odsto anketiranih.
Za sopstvenu bezbednost i bezbednost svoje porodice zabrinuto je 39 odsto građana, dok njih 40 odsto tvrdi da nije.
Na pitanje da li podržavaju proteste „Srbija protiv nasilja“ 48 odsto ispitanika odgovara potvrdno, a 40 odsto ih ne podržava.
Srpska napredna stranka i Aleksandar Vučića umaju podršku 37,8 odsto anketiranih,
Stranka slobode i pravde 9,6 odsto, a Socijalistička partija Srbije osam odsto.
Koalicija Zajedno, prema rezultatima istraživanja, ima podršku od šest odsto, a Zdravko Ponoš 4,7 odsto.
Zeleno-levi front podržava 3,7 odsto ispitanika, Novi DSS 3,6, Zavetnike 3,1, dok Dveri (2,6 %), Narodna stranka (2,1%) i ostale partine ne bi prešle izborni prag od tri odsto.
Da su u vreme ankete održavani izbori, za koaliciju uz SNS i Vučića glasalo bi 44 odsto građana, potencijalnu koaliciju „Srbija protiv nasilja“ podržalo bi oko 41 odsto ispitanika, dok bi opozicija koja se deklariše kao državotvorna dobila 10 odsto glasova.
Z.S./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com