Hronika
Produžena zabrana kontakta majke i sina u slučaju masakra u „Ribnikaru“
Odluka suda produžava zabranu Miljani Kecmanović da prilazi i komunicira sa sinom K.K. na još tri meseca
Fudbal je izuzetno popularan u Iranu, reprezentativci imaju kultni status, ali veliko je pitanje šta ih čeka posle otvorenog iskazivanja podrške demonstracijama za prava žena pred početak meča sa Engleskom. Rezultat utakmice je, čini se, bio najmanje bitan
Poraz reprezentacije Irana od Engleske rezultatom 6:2 u prvom kolu grupe B Svetskog prvenstva u fudbalu koje se odigrava u Kataru je fudbalska vest. To što iranski reprezentativci pre utakmice nisu pevali himnu svoje zemlje je vest iz domena politike.
U najavi meča sa Engleskom kapiten Irana Alireza Đahanbahš je najavio da će svi fudbaleri zajedno da odluče da li će pevati himnu ili ne. Nisu je pevali.
Nekoliko dana pre utakmice, rezervni golman Hosein Hoseini je novinarima u Dohi rekao: „Želeo bih da uputim saučešće porodicama koje su izgubile najmilije u nedavnim događajima i želeo bih da znaju da smo na njihovoj strani“. Napadač Vahid Amiri je izrazio „solidarnost sa porodicama žrtava“.
Žrtve o kojima su govorili Hoseini i Amiri, i zbog kojih su reprezentativci Irana ćuteći propratili himnu svoje zemlje, pale su tokom protesta koji su u Iranu počeli 16. septembra zbog smrti 22-godišnje Mahse Amini tokom njenog boravka u pritvoru policije za moral, u koji je dospela pošto je uhapšena „zbog neprikladnog nošenja hidžaba“. Tačan broj žrtava nije poznat, tvrdi se da ih je više od 300, među demonstrantima i pripadnicima bezbednosnih snaga. Oko 15.000 ljudi je uhapšeno, nekoliko njih je osuđeno na smrt. Situacija u zemlji je napeta, demonstracije i dalje traju.
Fudbal je izuzetno popularan u Iranu, reprezentativci imaju kultni status, ali veliko je pitanje šta ih čeka posle otvorenog iskazivanja podrške demonstrantima. I u Turskoj je fudbal vrhunska strast, pa ipak je Hakan Šukur, najveća fudbalska legenda u toj zemlji, bio prinuđen da 2017. godine pobegne iz Turske nakon što je optužen da je učestvovao u organizaciji vojnog puča protiv predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i da je pripadnik „naoružane terorističke organizacije“.
Iran je na Svetskom prvenstvu u grupi i sa Sjedinjenim Američkim Državama, a utakmica ove dve reprezentacije igraće se 29. novembra. Zbog decenijskog neprijateljstva tek taj meč će biti „više od igre“. Pobeda nad „večitim rivalom“ bi možda doprinela da vlast zatvori oči pred nečim što liči na podršku fudbalera pobuni. Ali ta pobeda se ipak tiče samo fudbala.
M.T./Beta/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Odluka suda produžava zabranu Miljani Kecmanović da prilazi i komunicira sa sinom K.K. na još tri meseca
Lider pokreta Otadžbina Marko Jakšić uputio je otvoreno pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kojem je kritikovao njegovu kosovsku politiku
Milan Jovanović, novinar portala Žig info, izrazio je nadu da će presuda bivšem predsedniku opštine Grocka, Dragoljubu Simonoviću, koji je izdržava zatvorsku kaznu zbog podsticanja paljenja njegove kuće, doprineti boljoj zaštiti novinara u Srbiji.
Dva sportska saveza dobila su 3,6 miliona evra iz budžetske rezerve
Na zahtev Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Viši sud je nekadašnjem predsedniku opštine Palilula Aleksandru Jovičiću i njegovoj bivšoj supruzi M.K. privremeno oduzeo niz nepokretnosti, novca, luksuznih satova i jedno vozilo
Demostat: Istraživanje javnog mnjenja
Zadovoljni životom, nezadovoljni vlašću Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve