Poslanica Evropskog parlamenta iz stranke Zelenih Viola fon Kramon ponovila je danas da se na izborima 17. decembra dogodila masovna prevara i da smatra da je potrebno formirati radnu grupu koja bi imala zadatak da ode u Srbiji i pokrene proces medijacije, jer se opozicija sa dobrim razlogom žali na izborne rezultate.
Ovakvu ocenu o izborima u Srbiji imali su i drugi poslanici Evropskog parlamenta u Komitetu za spoljne poslove koji su danas raspravljali o političkoj situaciji u Srbiji i o izborima. Izvestioci su istakli da izborni uslovi u Srbiji nisu bili pošteni, da se mora raditi na vladavini prava, normalizaciji odnosa sa Kosovom i da je neophodno da se Srbija uskladi sa spoljnom politikom EU.
Fon Kramon je novinarima posle sednice Spoljnopolitičkog komiteta Evropskog parlamenta rekla da sve što su predstavnici Evropske komisije i Spoljnopolitičke službe Evropske unije rekli mora biti sprovedeno u delo, a ne samo da ostanu „lepe reči“.
„Treba da dođemo do predloga kako rešiti pitanje masovne prevare na izborima 17. decembra, za koju svi znaju, ali nema konkretne akcije“, tvrdi ona.
Prema rečima Fon Kramon, u normalnoj zemlji, kao što je Nemačka „ili čak Kenija“, opozicija ima pravne mogućnosti da se žali pred sudom, koji će obezbediti da se njihova reč čuje.
U Srbiji smo imali antidatiranje u objavi rezultata izbora kako bi opozicija izgubila pravo žalbe. To je nefer i neopravdano, konstatovala je ona i ponovila da je potrebno da neko iz evropskih institucija obezbedi da se prava birača poštuju.
„Moramo da odemo tamo, treba da prikupimo sve činjenice, razgovarala sam sa brojnim učesnicima i znam kako je prevara orkestrirana, kako se spremala, ali bilo bi dobro prikupiti te činjenice i objaviti ih“, naglasila je ona.
Fon Kramon je podsetila da je Evropski parlament imao dobar mehanizam interpartijskog dijaloga, ali to je dugoročni instrument, a sada je potrebno reagovanje „ad hok“.
„Ovo neće pomoći Srbiji da se približi EU, neće doneti napredak“, kazala je Fon Kramon i dodala da je problem i neprimenjivanje medijskih zakona.
„Opozicionim kandidatima nije bio omogućen pristup medijima i kad vidimo šta se događa posle izbora, vidimo da situacija nije transparentra, nije fer i većina kolega nije zadovoljna sadašnjom situacijom“, zaključila je Fon Kramon.