
Studentski protesti
Gde je i šta radi glavni “ćaci” iz 1996. godine?
“Ćacija” je bilo i na studentskim protestima 1996/1997. Kako je prošao Nemanja Đorđević zvani Krmača, paradni student Mire Marković, koji je „samo hteo da uči“
Zakazani protest u Valjevu protiv Euro litijuma prerastao je u odavanje pošte nastradalima u Novom sadu, i najavu oslobođenja Srbije
Na zakazanom protestu protiv Euro litijumu u Valjevu u petak uveče, okupilo se blizu hiljadu građana, među njima su bili i aktivisti iz Gornjih Nedeljica, što je daleko manje u odnosu na dva prethodna protesta protiv iskopavanja litijuma u Valjevu.
Prisutnima se obratio advokat, i lider Valjevskog pokreta otpora, Branko Ivković, koji je rekao:
„Još jedan crni dan za Srbiju, Srbija ponovo broji mrtve, pozivam vas da minutom ćutanja odamo poštu nastaradalima u Novom Sadu, neće biti demonstracija koje smo najavili, ostaće samo muk“.
Zahvalio je svima koji su došli i rekao da neće stati, uradiće ono što su obećali, zlo će biti isterano iz Valjeva. Nastavio je da neće držati govor, pozvao je sve da se okupe idućeg petka u isto vreme, kada će iz Valjeva krenuti ono što svi čekaju, napraviće pravi korak ka slobodi, i neće stati dok Srbija ne bude slobodna.
Potom je sve pozvao da zapale sveće, za pokoj duše nastradalih u Novom Sadu.
U Valjevskom kraju ne istražuje „Rio Tinto“, ali je, već nekoliko godina, tu kanadska firma „Euro litijum Balkan“, koja je u selima pored Kolubare, nizvodno od Valjeva, desetinama istražnih bušotina već napravila nemerljivu štetu: količina nedozvoljenih supstanci u zagađenim burarim i izvorištima je stotinama, i hiljadama puta veća od dozvoljenih.
Zbog toga je Valjevski pokret otpora, na čijem čelu je advokat Branko Ivković, branilac policajke Katarine Petrović, dao rok kanadskoj firmi da se do prvog novembra iseli iz Valjeva.
Kanadska kompanija je odgovorila da osuđuje širenje mržnje i pozive na nasilje, jer su izjave da će oni doprineti uništavanju Valjevskog kraja nautemeljene, dodajući da oni nemaju nameru da se bave litijumom, već da je u fokusu njihovog interesovanja borat, te da će shodno tome uskoro promeniti naziv firme.
“Ćacija” je bilo i na studentskim protestima 1996/1997. Kako je prošao Nemanja Đorđević zvani Krmača, paradni student Mire Marković, koji je „samo hteo da uči“
Ko u ponedeljak, 31. marta, gde i u koje vreme protestuje zbog napada nožem na dekanicu Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će konsultacije o mandataru za sastav nove vlade početi u ponedeljak. Te "konsultacije" su, kao i prethodne, predstava za javnost. Šta o tome misli opozicija
Večeras je vanredni protest u Nišu, drugi ovog dana, povodom ranjavanja dekanke Jovak+nović. U Srbiji se protestovalo u mnogim gradovima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve