Rekonstrukcija ulice Vuka Karadžića, što je najveći poduhvat naprednjačke vlasti za dve godine, počela je 6. septembra, rok završetka bio je 6. decembar. No, iako je sve kasnilo, posao je, posle šest meseci, završen na vreme, tačno pred izbore, pa je ulica otvorena 29.marta. Da se, na tih 500 metara, radilo udarnički, govori i to da su radovi koštali 140 miliona dinara, što je za 12,8 miliona više u odnosu na vrednost ugovorenog posla.
Troškovi su povećavani tri puta, iz više nego opravdanih razloga, jerbo su se zato što „ulica nema pad“, pojavili „nepredviđeni radovi vezani za oticanje vode uz ivičnjak“. Zbog zato što ulica „nema pad“ dva puta intervenisano, prvo je, početkom marta, sečen postavljeni asfalt, da bi se ugradili slivnici, a sredinom marta, je, zbog famoznog „nema pada“, skinut i novi sloj asfalta u samom centru grada, na raskrsnici Karađorđeve ulice, i Vuka Karadžića. No, to što „ulica nema pada“, se pokazalo kao nepremostivo, jer se, i posle svečanog otvaranja, čim je pala kišica, na raskrsnici Pantićeve i Vuka Karadžića, pojavilo „urbano jezero“.
To ne bilo sve, izvođač se istakao i prilikom zamene ploča oko Spomenika „Majci Srbiji“, vajara Milomira Jevtića, koji je otkriven 2004, na 200 godina od Prvog srpskog ustanka. Ne samo da nisu pogodili boju podloge, crvenu zamenili sivom, nego su, prilikom radova, devastirali spomenik, po čijoj se sredini pojavio rased od preko jedan centimetar.
Videvši to, a nemajući drugog načina, vajar Jevtić se, „povodom ruiniranja Spomen obeležja“, obratio pismom gospodinu Lazaru Gojkoviću, kome zapalo da bude gradonačelnik. Jevtić podseća da je spomenik sastoji od glave, majka Srbija večno oblivena suzama, postolja, piramida crvene boje, koja simbolizuje stabilnu državu, i platoa, crvene ploče, koje su simbol prolivene krvi.
Kad je objasnio „šta je hteo da kaže“ spomenikom, Jevtić u pismu nastavlja da su nakon rekonstrukcije ulice postavljene nove ploče, deblje od prethodnih, koje su sive, umesto crvene boje, pa je i visina piramide nešto smanjena. Pored toga, usled radova, piramida je pomerena za centimetar u trocrtu, te je postala ekscentrična i oštećena, nastao je razmak između dve polovine piramide od jednog centimetra.
Vajar podseća da ruiniranje spomenika predstavlja svojevrsni vandalizam, i da je to zakonom kažnjivo. Traži da se odmah preduzme saniranje Spomen obeležja, i platoa na kome se nalazi, u suprotnom će, zakonskim putem, tražiti da se Spomen obeležje dovede u prvobitno stanje.
Na umetnikovo pismo za sada niko nije reagovao, Valjevci se nadaju da nešto mora biti, pogotovu što je neposredno do Spomen obeležja Narodni muzej. A u muzeju SNS direktorka, koja je u ovu ustanovu kulture stigla kao neraspoređena u Domu omladine. Kao neraspoređena, uz ekspres diplomu diplomiranog menagera, avanzovala na mesto direktora, a potom i SNS poverenika za Valjevo. Dakle, pravi izazov, za stručnjakinju koja rukovodi istorijom, tradicijom i partijom.
D.T.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com