Nakon što se u nedavno renoviranoj školi u Rači obrušio plafon , roditelji se pitaju – da li moramo da čekamo tragediju da bi država reagovala
U izdvojenom odeljenju Osnovne škole „Karađorđe“ u Saranovu u opštini Rača pao je plafon u jednoj učionici, a đaci su vraćeni kući i u školskom objektu neće biti nastave, potvrđeno je agenciji Beta u Školskoj upravi.
Nastava će od srede biti organizovana na drugom mestu.
Agencija Beta od uzbunjivača iz Rače Tomislava Veljkovića saznaje da je rekonstrukcija školskog objekta u Saranovu završena pre četiri meseca.
Plafon je pao sa kompletnom konstrukcijom tokom uskršnjeg raspusta, pa su po dolasku nastavnika u školu u utoraj ujutru đaci poslati kući zbog nebezbednosti objekta.
Incident u Rači je samo poslednji koji se dešava u školama širom Srbije.
Podsetimo, uoči praznika učenici osnovne škole „Đura Jakšić“ u Kovinu prestali su da dolaze na nastavu. Odlučili su tako njihovi roditelji, pošto su saznali za procenu stručnjaka da je škola nebezbedna.
Opštinske vlasti sada traže novu procenu, a novac kojim bi mogli da rekonstruišu školu troše na gradnju zatvorenog bazena i nabavku skupocenih telefona za svoje zaposlene.
Radi se o najvećoj i najstarijoj školi u opštini Kovin koju pohađa 400 učenika. Na otpadanje delova fasade od nedavno upozoravaju i trake ispred ulaza. Još gore je unutra. Đaci škole „Đura Jakšić“ svakodnevno gledaju naprsle zidove i plafone i koriste propale toalete.
Foto: Printskrin / N1Škola u Kovinu kao iz filmova strave
„Strašno je da uopšte tako može da izgleda jedna javna ustanova, a posebno škola“, kaže majka jednog učenika Gordana Tomašević.
Pod pritiskom roditelja i škole lokalna samouprava pozvala je građevinskog stručnjaka koji je procenio da je objekat u lošem stanju i da je ugrožena nosivost delova konstrukcije zbog velikih deformacija i sleganja. Roditelji su za taj izveštaj saznali svojim kanalima, jer on nije objavljen ni na sajtu škole, ni na sajtu opštine.
„Naravno da ne može da nam bude svejedno, svi smo vrlo zabrinuti, a pomalo i zbunjeni, jer ne znamo sada u šta da verujemo“, naveo je jedan od roditelja Vladimir Smiljanić.
Pošto ne znaju u šta da veruju, veliki broj roditelja odlučio je da decu ne šalje u školu.
Foto: Wikimedia / Miljan SimonovićGimnazija u Leskovcu
Ova škola nema svoju zgradu pa decenijama koristi prostorije leskovačke Gimnazije za izvođenje nastave.
Direktorka Ekonomske škole u Leskovcu Biljana Đorđević, u kojoj je pao plafton, rekla je tada da je jedna devojčica prve godine lakše povređena i da je druga uplašena, ali da su radi prevencije obe poslate na pregled.
Leskovačka bolnica nema dečjeg neurologa pa su devojčice za svaki slučaj poslate na pregled u Niš.
Direktorka škole pretpostavlja da je plafon pao zbog obilnih padavina.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Novinar i snimatelj televizije Insajder gađani su jajima tokom snimanja priloga u blizini šatorskog naselja u Pionirskom parku. Iako nisu pogođeni, napad ukazuje na sve veću netrpeljivost prema medijima u javnom prostoru Beograda
Sveti Stefan, simbol crnogorskog turizma, zatvoren je za posetioce i na 65. godišnjicu postojanja, dok turistički radnici upozoravaju da je sezona slaba, uprkos zvaničnim podacima o velikom broju turista
Srbija vapi za radnom snagom. Razlog tome je starenje populacije i odlazak mladih Srba negde gde će im život biti bolji. Šansu za sebe vide mladi ljudi iz Gane. Tamo je još gore nego u Srbiji
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!