Svako ko se ne slaže sa politikom kosovskog premijera Aljbina Kurtija i vlade koju vodi, „rizikuje da bude ocrnjen i diskreditovan na internetu“, piše Radio Slobodna Evropa.
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemajl Redža kaže da je „digitalna budnost“ ljudi na vlasti, povezanih sa vladom ili njenim pristalicama, prisutna na svim društvenim platformama i koristi se za omalovažavanje novinara koji su kritični prema Vladi, ali i drugih protivnika.
Ovakve izjave Vlada Kosova je odbila da komentariše, ali Kurtijeva partija, Pokret Samoopredjeljenje, optužbe odbija.
Za razliku od njegove stranke, nekoliko međunarodnih izveštaja potvrđuje takvu intervenciju Vlade u medijskoj sferi Kosova.
Kampanje kelevetanja
Fridom Haus je prošlog meseca objavio izvještaj o slobodi medija, gde je, zapravo, naveo niz problema sa kojima su se novinari na Kosovu suočili 2023. godine.
Američki Stejt department, u svom izveštaju o ljudskim pravima, takođe objavljenom prošlog meseca, citira Udruženje novinara Kosova da su „vladini zvaničnici, uključujući premijera i članove vladajuće stranke, učestvovali u kampanjama klevetanja kako bi podrivali poverenje javnosti u medije“.
Savetnik za Zapadni Balkan u Evropskom parlamentu Đorđe Bojović rekao je da je bio meta pogrdnih komentara na internetu – uglavnom sa Kosova – u kojima se tvrdilo da nije sposoban za tu funkciju, jer je negirao ratne zločine na Kosovu 1998/99. godine.
Bojović je rekao da tako nešto nije radio, već je, naprotiv, bio angažovan u interakciji mladih sa Kosova i iz Srbije.
Suosnivač medijske nevladine organizacije na Kosovu – Sbunker, Agon Malići, nakon što je istupio u znak podrške Bojoviću, rekao je da je i on postao predmet slične omalovažavajuće kampanje i da je objavljeno nekoliko postova protiv njega na mreži X.
Među onima koji su reagovali bila je i bivša predsednica Kosova Atifete Jahjaga, koja je rekla da je neprihvatljiv ovaj „organizovani linč aktivista civilnog društva na Kosovu i prijatelja Kosova preko društvenih mreža“.
Reagovala je i medijska advokatica Flutura Kusari koja je rekla da je ono što se dešava na Kosovu „veoma opasno“.
Policija potvrdila da postoji opasnost za novinare
Krivični zakon Republike Kosovo nema poseban član o maltretiranju na društvenim mrežama. Međutim, njegov član 182 definiše potencijalne kazne za uznemiravanje, koje se definiše kao pažnja ili komunikacija u cilju „zastrašivanja, povređivanja, oštećenja imovine ili ubistva“.
Kosovska policija je za RSE je potvrdila da je do sada ove godine procesuirala osam slučajeva protiv novinara – među kojima pet slučajeva prijetnji, dva uznemiravanja i jedan napad.
Ne precizirajući mnogo, policija je saopštila da je protiv šest osumnjičenih podnesena krivična prijava, dva slučaja su u toku istrage, a dvije osobe su privedene.