Dve novine od danas su na Tviteru. Ko ne plaća, više nema plavu oznaku kojom se garantuje autentičnost naloga, a na nalozima brojnih medija više ne stoje oznake „povezani sa državom“ i „finansirani od strane države“.
Sa praksom označavanje naloga medija koji su povezani sa vladama Tviter je poče 2020. godine, pre nego što je ga je Ilon Mask kupio za 44 milijardi dolara.
Tada je navedeno da je cilj skretanja pažnje korisnika na „transparentnost stranica“.
Kako je pojašnjeno, označavanje naloga koji su povezani sa državom „omogućava dodatni kontekst u vezi sa nalozima koje kontrolišu određeni zvanični predstavnici vlada, medijske kuće povezane sa državom i pojedinci koji blisko sarađuju sa tim entitetima“.
Mediji povezani sa državom definisani su kao „mediji u kojima država vrši kontrolu nad uređivačkim sadržajem kroz finansijska sredstva, direktne ili indirektne političke pritiske i/ili kontrolu nad proizvodnjom i distribucijom (sadržaja)“.
Sada, na tviter nalozima glavnih medijskih kuća zapadnih država, Rusije, Kine, ali i medija u Srbiji, koje su ranije imale tu vrstu oznaka, one više ne stoje.
Mnogi mediji koji su prethodnih godina dobijali etikete povukli su se sa te društvene mreže. Iz Tvitera zasad nisu saopštili zbog čega su uklonili oznake, a stranici na kojoj je objašnjeno šta oznake znače više se ne može pristupiti.
Zbog oznake „medij koji finansira vlada“, sa Tvitera su se povukli američki NPR i kanadska televizija Si-Bi-Es, a povukao se i Švedski radio (Sveriges Radio) koji je dobio oznaku „medij koji se javno finansira“.
Nakon intervjua sa Ilonom Maskom, britanski javni servis BBC, umesto oznake „medij koji finansira vlada“ dobio oznaku „medij koji se javno finansira“, nakon čega nije prestao sa objavljivanjem sadržaja.
Plaćanje verifikacije
Sama najava da će se plava oznaka plaćati – znak da je nalog verifikovan, izazvao je veliku polemiku na Tviteru.
Među onima koji su burno reagovali bio je i pisac Stiven King.
„Da dam 20 dolara mesečno da bih zadržao plavu oznaku?! Je** ga, trebalo bi meni da plate. Ako ovo bude uspostavljeno, ja odoh (sa Tvitera). Nije u pitanju novac, već stvar principa“, napisao je tada na tviteru poznati pisac.
Odgovr Mask je glasio: „Moramo nekako da platimo račune! Tviter ne može u potpunosti da se osloni. A šta kažete na osam dolara?“.
Ipak, čini se Stven King i još neki neće morati da plaćaju plavu oznaku.
Mask je objavio je da će plavu oznaku lično plaćati glumcu Vilijamu Šatneru, košaršaku Lebronu Džejmsu i piscu Stivenu Kingu.
B.G./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com