Početna plata novoprimljenih specijalaca koji uspešno savladaju obuku za prijem u „Kobre“ iznosi 220.000 dinara. Od prošle godine su pooštreni uslovi, pa je sada neophodna i završena srednja škola. Zašto ipak samo retki kanditati uspevaju da ispune kriterijume i šta su „Kobre“
Odred vojne policije specijalne namene „Kobre“ i 72. brigada za specijalne operacije otvorili su konkurs za mladiće i devojke do 30. godina starosti, a rok za podnošenje prijava je 31. jul ove godine.
U saopštenju Ministarstva odbrane stoji da početna plata novoprimljenih specijalaca koji uspešno savladaju obuku iznosi 220.000 dinara, što ih svrstava među najplaćenije državne službenike.
Raspon plata državnih službenika u Srbiji na izvršilačkim radnim mestima u 2023. u najvećem broju državnih organa kretao se od 36.718 do 146.085 dinara, objavljeno je na blogu Službe za upravljanje kadrovima.
Jedna od osnovnih izmena je što je do sada moglo da se konkuriše i samo sa završenom osnovnom školom. Od ove godine, obavezan uslov je srednja škola.
Međutim, uprkos primamljivoj plati, retki kanditati uspevaju da ispune visoke kriterijume koji su potrebni da bi bi bili primljeni u ovaj odred, kaže izvor „Vremena”. Navodi da su psiho-fizički testovi veoma zahtevni i da mali broj ljudi uspe da ih položi.
One koji zadovolje kriterijume, nakon zahtevnih priprema čeka obuka i niz daljih priprema koje traju i do tri godine.
Najuspešniji u vojsku
„Kandidati koji zadovolje propisane opšte i posebne uslove konkursa, biće upućeni na odgovarajuća medicinska testiranja i psihološke procene, a zatim i na provere fizičkih sposobnost. Nakon ispunjavanja rigoroznih zdravstvenih, psiholoških i bezbednosnih kriterijuma, kandidati će biti upućeni na selektivnu obuku, koja se sastoji iz više eliminacionih faza“, stoji u saopštenju Ministarstva odbrane.
Dodaje se da će najuspešniji među njima dobiti priliku da stupe u profesionalnu vojnu službu u jednu od dve pomenute specijalne jedinice, na određeno vreme, u trajanju od šest meseci, uz mogućnost produženja ugovora o radu na period do tri godine i njegovog kasnijeg obnavljanja.
I dalje: „Na konkurse se mogu prijaviti i kandidati koji nisu završili vojnu obuku sa oružjem, s tim što će, pre upućivanja na selektivnu obuku, morati uspešno da savladaju osnovnu vojnu obuku“.
Šta su misije i zaduženja „Kobri”?
Odred vojne policije specijalne namene „Kobre“ je jedinica neposredno potčinjena načelniku Generalštaba Vojske Srbije namenjena za bezbednosnu zaštitu određenih lica i objekata od posebne važnosti.
U sastavu Odreda vojne policije „Kobre“ su komanda odreda, komandni vod i čete vojne policije specijalne namene.
„Vreme“ je u aprilu prošle godine pisalo da je za novog komandanta Odreda policije za posebne namene „Kobre“ postavljen Vučićev šef obezbeđenja Darko Đošić, da je dodatašnji iskusni komandant, potpukovnik Goran Colić koji je skoro čitavu karijeru proveo kao pripadnik specijalnih jedinica, prebačen u neku besmislenu upravu koja nema veze sa njegovim dosadašnjim poslom.
Zadaci Odreda vojne policije Kobre
Na sajtu Ministarstva odbrane navodi se da se zadaci Odreda vojne policije „Kobre“ odnose na obezbeđenje potrebnog nivoa operativne sposobnosti i raspoloživosti snaga neophodnih za realizaciju misija.
U okviru realizacije misije, Odred vojne policije „Kobre“ realizuje sledeće težišne zadatke:
Preduzimanje preventivnih mera i radnji u realizaciji poslova bezbednosne zaštite, protivterorističke i protivpobunjeničke borbe;
Procena, planiranje i realizacija bezbednosnih zadataka iz domena zaštite određenih lica i objekata;
Borba protiv terorizma i pobunjeničkih grupa u svim uslovima (naseljena mesta, saobraćajna sredstva, objekti);
Obezbeđenje najviših stranih vojnih delegacija u zvaničnim posetama Republici Srbiji.
Nastanak „Kobri“
Naredbom saveznog sekretara za odbranu od 14. aprila 1978. godine formirano je Odeljenje vojne policije za protivterorističku borbu u okviru 282. bataljona vojne policije Jugoslovenske narodne armije, koje ujedno predstavlja preteču prve specijalne protivterorističke jedinice u tadašnjoj JNA.
U sastavu odeljenja, koje je preteča današnjih „Kobri“, bio je jedan oficir i 12 podoficira. Odeljenje prelazi u nadležnost novoformiranog Korpusa specijalnih jedinica 1992. godine, a potom 2000. godine postaje protivteroristički odred neposredno potčinjen načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije.
U skladu sa reformama sprovedenim u Vojsci Srbije, krajem 2006. godine formirana je jedinica bataljonskog nivoa pod nazivom Bataljon vojne policije za obezbeđenje „Kobre“, koji se od tada nalazi u sastavu Garde. Jedinica 2008. godine menja naziv u Bataljon vojne policije specijalne namene „Kobre“ i prelazi u sastav Uprave vojne policije Generalštaba Vojske Srbije.
Od kraja 2020. godine jedinica je neposredno potčinjena načelniku Generalštaba Vojske Srbije, a u januaru 2021. godine je preimenovana u Odred vojne policije specijalne namene „Kobre“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Vreme je za pravdu! Vreme je za istinu!“, uzvikivao je Koja 1989. Zeleni Zub sada podržava studente koji traže pravdu i istinu, tišinom i bukom koja je ponovo u modi
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović se ne odriče stava da je dete vlasništvo države, a naknadno je pridodao i boga i roditelje. Socijalni radnici su se ogradili od ovakvih stavova i tvrde da su opasni
Građanima se preporučuje da ostanu kod kuće i izbegavaju sva putovanja koja nisu neophodna. Prvi put je pokrenut sistem SMS hitnih informacija građanima u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!