Prošle nedelje novi vlasnik SBB-a postao je e&PPF Telecom, nastao spajanjem češke PPF grupe, koja je u Srbiji vlasnik Jetela, i Emiratske telekomunikacione grupe iz Abu Dabija.
Time je okončan rat za kabl okončan. Državni Telekom je pobedio. Borba je bila duga, sa velikim ulogom i očekivanim ishodom. Pobedio je onaj ko je iza sebe imao silu države i praktično neograničeni budžet.
U novom broju nedeljnika „Vreme”, koje je na kioscima od četvtka 20. februara, čitajte o tome šta ovakva promena na medijskom tržištu znači.
Prodaja delova Junajted grupe od državnog Telekoma stvara gotovo monopolistu na polju medijskog sadržaja, a kad se tome dodaju udari na male i nezavisne medije, pejzaž u kojem se građani Srbije informišu poprima još tamniju nijansu crne.
Zvanično, ključni mediji, poput televizija N1 i Nove S, ne menjaju vlasnika. Prema saopštenju kompanije, oni će ostati u ponudi SBB i na platformi EON, a biće ponuđeni i Jetelovoj mreži kablovske televizije. Kako „Vreme” saznaje, još oko pet godina važi njihov ugovor sa SBB, bez obzira na promenu vlasnika.
„Bez obzira na uveravanja da će N1, Nova S i drugi koji su do sada bili pod istim krovom sa SBB ostati isti i da se neće menjati uređivačka koncepcija, bojim se da će to trajati jedno vreme, a da ćemo onda videti određene promene. Telekom je postao monopolska firma kakve u oblasti medija nema u Evropi”, kaže profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski.
Kako dodaje, pribojava se da, bez obzira na ugovor sa SBB, može da dođe do uticaja i promene uređivačke politike.
„Nestanak N1 i Nove S u današnjoj formi značio bi mračno medijsko doba u Srbiji. Doduše, ono je mračno već četiri decenije, ali bilo bi još crnje”, kaže Veljanovski za novi broj „Vremena”.
Novi broj nedeljnika „Vreme“ stiže na kioske u četvrtak (20. februar). Ovde se možete pretplatiti na štampano ili digitalno izdanje.